reklama

Kilkuset uczestników. XXI Pielgrzymka Służb Mundurowych do sanktuarium na Zdzieżu w Borku Wlkp.

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor:

reklama
Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Kultura XXI Pielgrzymka Służb Mundurowych do najstarszego wielkopolskiego sanktuarium maryjnego w Borku odbyła się w wyjątkowym czasie - w roku jubileuszowym, kiedy obchodzimy: 105. rocznicę wybuchu zwycięskiego Powstania Wielkopolskiego oraz 105. rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości.
reklama

Od ponad 20 lat tradycją jest, że 1 lipca do najstarszego wielkopolskiego sanktuarium maryjnego na Zdzieżu w Borku Wlkp. pielgrzymują ludzie w mundurach. Są wśród nich strażacy: w tym młodzieżowe i dziecięce drużyny pożarnicze, harcerze i zuchy, policjanci i strażnicy miejscy, myśliwi i leśnicy. 

W 2023 r., podobnie jak w latach poprzednich w pielgrzymce udział wzięły bractwa z pocztami sztandarowymi i proporcami z subregionu leszczyńskiego, kaliskiego, a także poznańskiego. Byli harcerze z hufca w Jarocinie oraz Wielopoziomowej Drużyny Harcerskiej z Borku Wlkp. W sumie - około 400 uczestników w mundurach, ze swoimi rodzinami oraz 40 pocztów sztandarowych. Poseł PiS, minister Jan Dziedziczak, przyznał medale Komisji Edukacji Narodowej. Za szczególne zasługi dla oświaty i wychowania otrzymali je druhna Romana Palczewska i druh Grzegorz Marszałek. 


Służby mundurowe pielgrzymowały do sanktuarium na Zdzieżu w Borku Wlkp.

Uroczystość uświetniła orkiestra dęta z jednostki OSP w Książu Wlkp. I to ci instrumentaliści - wraz z grupą mażoretek - prowadzili mundurowych ulicami Borku, przez rynek, do sanktuarium na Zdzieżu. Wśród maszerujących były kompanie honorowe OSP gm. Borek Wlkp. oraz strażaków - ochotników gminy Koźmin Wlkp. Na boreckim rynku, pod tablicami upamiętniającymi ofiary II wojny światowej i powstańców wielkopolskich, odbyła się krótka uroczystość patriotyczna.

"Polski my naród, polski lud. Królewski szczep piastowy". Nie po to Mieszko i Bolesław Chrobry zbudowali granice, nie po to Piastowe bronili tych granic, nie po to Jagiellonowie rozszerzali i w centralnej Europie świadczyli o potędze Polski, nie po to powstańcy walczyli po zdradzie narodu, nie po to we wrześniu ginęli ludzie, nie po to walczono z komunizmem, nie po to upadał rząd Olszewskiego, nie po to zginął prezydent Lech Kaczyński, żeby inni narzucali nam, co mamy robić. Po co tu jesteśmy - nie trzeba już chyba nikomu tłumaczyć - powiedział Marek Rożek, burmistrz Borku Wlkp., witając gości na ziemi boreckiej. 

Wśród nich był m.in. zastępca wielkopolskiego komendanta wojewódzkiego PSP w Poznaniu - st. bryg. Tomasz Grelak, który zawitał do Borku po raz pierwszy. 

W programie pielgrzymki znalazła się uroczystość ze złożeniem wiązanek kwiatów pod tablicami pamiątkowymi, ku czci powstańców wielkopolskich. Myślę, że fakt, iż patrzymy dzisiaj w przeszłość, pozwoli nam również z optymizmem patrzeć w przyszłość - powiedział zastępca komendanta wojewódzkiego PSP w Poznaniu.

Jubileuszowe wydarzenia: wybuch Powstania Wielkopolskiego oraz odzyskanie przez Polskę niepodległości uczczono złożeniem wiązanek kwiatów i zapaleniem znicza pod tablicami pamiątkowymi. Po zakończeniu patriotycznej części pielgrzymki, delegacje, poczty sztandarowe oraz mundurowi różnych frakcji udali się ulicami Borku do sanktuarium maryjnego na Zdzież.

Przed bramą muru kościelnego dh Piotr Kuliński, dowódca XXI Pielgrzymki Służb Mundurowych złożył meldunek o gotowości do wzięcia udziału w uroczystej mszy świętej ks. Michałowi Kuligowi, kapelanowi strażaków z pow. gostyńskiego Pielgrzymów w mundurach i ich rodziny powitał proboszcz boreckiej parafii - ks. Tadeusz Lorek. 

Idziemy do Maryi, idziemy do Jej domu. Tutaj, gdzie tak wielkie rzeczy się działy i dzieją. Dzisiaj cały dzień towarzyszy nam temat patriotyczny - mówił ks. Tadeusz Lorek. 

Kapłan przypomniał o napisie, który widzi każdy, kto zajrzy kościoła na Zdzieżu: "Gloria gentis, decus Majoris Poloniae" („Chwała narodu, ozdoba Wielkopolski”).

- Chcemy pokłonić się jej, a przez Maryję samemu Bogu, by umocnieni łaskami, które ona uprosiła dalej iść w przyszłość i swoim życiem potwierdzać, kim naprawdę jesteśmy. Pamiętamy naszych przodków, idziemy do przodu zostawiają dobry ślad dla następnego pokolenia - powiedział proboszcz boreckiej parafii, zapraszając pielgrzymów do wspólnej modlitwy podczas mszy św. koncelebrowanej.

 

reklama
reklama
Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

reklama
Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy
reklama
reklama