Reklama

Zuzanka z Gostynia czeka na operację

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor: | Zdjęcie: arch. prywatne

Zuzanka z Gostynia czeka na operację - Zdjęcie główne

Zuzanka się nie poddaje i czeka na operację | foto arch. prywatne

Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Kobieta i dziecko O 9-letniej Zuzance Loman z Gostynia pisaliśmy już kilkakrotnie. To sympatyczna dziewczynka, która od urodzenia boryka się z wieloma- nieuleczalnymi niestety- chorobami. W międzyczasie powstał i upadł pomysł bezinwazyjnego zabiegu w Krakowie. Teraz Zuza czeka na operację obu stóp w Poznaniu i dzielnie rehabilituje się na dwutygodniowym turnusie

Reklama

Niepełnosprawna dziewczynka cierpi na dziecięce porażenie mózgowe, ma niedorozwój ciała modzelowatego i centralnego układu nerwowego, o czym pisaliśmy szerzej m.in. TUTAJ. Od wielu lat walczy o to, by nie usiąść w wózku inwalidzkim, co dla dziecka było by przekreśleniem marzeń o „normalnym” dzieciństwie.

Przypomnijmy, do końca lipca, łącznie na koncie Zuzanki w pomagam.pl, facebookowym bazarku i w dziesiątkach „puszek” rozmieszczonych u ludzi dobrej woli planowano uzbierać 50.000 zł na poczet drogiej operacji w prywatnej krakowskiej klinice CenterMed [gdzie chciano wyleczyć chore stopy dziewczynki laserowo, metodą Ulzibata- przyp. redakcji] i dalszej rehabilitacji. We wrześniu było łącznie zebrane ponad 30.000 zł,  ale plany leczenia uległy zmianie.

Jednak tradycyjna operacja w Poznaniu

Planowany na lato 2021 r. bezinwazyjny zabieg w prywatnej klinice w Krakowie nie doszedł do skutku, ponieważ stosowana przez ukraińskich lekarzy metoda ingeruje wyłącznie w tkankę miękka a Zuzia wymaga ingerencji w kości. Dlatego też mama Zuzanki, po konsultacjach z lekarzami zrezygnowała z tej formy leczenia. Zuzia wymaga poważnych zabiegów takich jak artrodeza, osteopatia i podcięcie ścięgien Achillesa.

- Nic się nie zmieniło. Operacja w szpitalu ortopedyczno - rehabilitacyjnym im W. Degi w Poznaniu jest planowana na 30 czerwca 2022, więc cierpliwie czekamy- wyjaśnia Jolanta Loman, mama dziewczynki. - Następnie kilka miesięcy rekonwalescencji, Zuzia będzie 2 miesiące w gipsach - dodaje mama. Dziewczynka będzie musiała na nowo nauczyć się chodzić dzięki intensywnej rehabilitacji.

Podczas rocznego oczekiwania na operację dziewczynka, w miarę możliwości poddawana jest rehabilitacji. W tym momencie przebywa na 2- tygodniowym turnusie rehabilitacyjnym w Ortopedyczno-Rehabilitacyjnym Szpitalu Kliniczny im. W. Degi w Poznaniu - tam, gdzie już niedługo będzie operowana. Deformacja stóp Zuzy postępuje i tylko codzienne ćwiczenia chronią ją przed całkowitą porażką, jaką byłby dla małej dziewczynki wózek inwalidzki.

- Rozmawiałam dzisiaj z lekarzem ortopedą i stwierdził, że bez tego [operacji- przyp. red.] się nie obejdzie, będzie tylko gorzej - dodaje mama chorej Zuzanki. - Nawet ortezy nic nie dadzą w przypadku mojej córki.

Zbiórka stoi w miejscu

Niestety, od kilku miesięcy na koncie dziewczynki z Gostynia niewiele się zmienia.

- Oczywiście, zdaję sobie sprawę, że są teraz pilniejsze zbiórki, chociażby ta dla małej imienniczki Zuzi ze Smogorzewa, do której i my się dokładamy - mówi J. Loman.

Na koncie Zuzanki na pomagam.pl pod TYM LINKIEM w tym momencie jest spora kwota 23.591 zł, co w sumie, wraz z 8.086,70 zł ze skarbon na leczenie sympatycznej 9-latki zabezpiecza łącznie ponad 31 tysięcy zł.

- W tym momencie chcemy jak najmniej pobierać z konta na wydatki bieżące, bo po operacji każda złotówka będzie na wagę złota - podkreśla Jolanta Loman.

Rodzina dziewczynki mobilizuje się na najbliższe miesiące, gdy będzie ona potrzebowała wsparcia nie tylko finansowego.

- My staramy się normalnie żyć, pomimo choroby Zuzanki. Chodzi do szkoły, uczy się, bawi, ma marzenia. To w końcu tylko dziewczynka. - dodaje jej mama.

Ma tylko nadzieję, że gdy poprosi o pomoc, znajdzie się wystarczająca ilość ludzi o dobrych sercach by pomóc jej córce.

Zbiórka jest ustawiona na 50.000 zł - czyli fundusz, który obejmie przynajmniej roczne potrzeby rehabilitacji i leczenia Zuzi. Będą przecież potrzebne nowe ortezy, buty ortopedyczne, kolejne turnusy rehabilitacyjne.

 

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy