reklama

„Uprawiaj żywność, nie tytoń”.  Światowy Dzień bez Tytoniu w walce z uprawami tytoniu

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor: | Zdjęcie: Adobe Stock

„Uprawiaj żywność, nie tytoń”.  Światowy Dzień bez Tytoniu  w walce z uprawami tytoniu - Zdjęcie główne

Niektrózy rzucają co tydzień | foto Adobe Stock

reklama
Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Kobieta i dzieckoPalenie papierosów szkodzi nam i naszym bliskim... ale szkodzi również środowisku. I na ten aspekt upraw tytoniu kładzie nacisk tegoroczna kampania "Uprawiaj żywność, nie tytoń" Światowej Organizacji Zdrowia WHO i polskich stacji sanitarno- epidemiologicznych. Rzucisz palenie 31 maja?
reklama

Już w najbliższą środę, 31 maja 2023 r. obchodzony jest Światowy Dzień bez Tytoniu. O tym, jak trudno zerwać z nałogiem, wie wielu z nas. O tym, jak jest szkodliwy - wszyscy. Jednak nie każdy wie, że sama produkcja tytoniu na światową skalę ma znaczny - negatywny - wpływ na środowisko naturalne i na produkcję żywności.

 „Uprawiaj żywność, nie tytoń”

-  31 maja 2023r. obchodzony będzie Światowy Dzień bez Tytoniu - przypomina Państwowy Powiatowy Inspektor Sanitarny w Gostyniu. - Co roku obchody tego święta mają na celu informowanie opinii publicznej o niebezpieczeństwach związanych z używaniem tytoniu, praktyk biznesowych firm tytoniowych, działaniach WHO w walce z epidemią tytoniową oraz o tym, jak ludzie na całym świecie mogą domagać się prawa do zdrowia oraz ochrony przyszłych pokoleń.

reklama

Cele kampanii w 2023 roku

W 2023 r. obchody koncentrują się wokół konsekwencji uprawy tytoniu dla zdrowia rolników, planety i wszystkich ludzi oraz kryzysu żywnościowego, a ich hasłem przewodnim będzie: „Uprawiaj żywność, nie tytoń”. 

  1. Mobilizacja rządów do zaprzestania dopłat do uprawy tytoniu i wykorzystania oszczędności na programy zastępowania upraw, które wspierają rolników w zmianie i poprawie bezpieczeństwa żywnościowego i żywienia.
  2. Podnoszenie świadomości w społecznościach uprawiających tytoń na temat korzyści płynących z odejścia od tytoniu i uprawy zrównoważonych upraw.
  3. Wspieranie inicjatyw na rzecz zwalczania pustynnienia i degradacji środowiska poprzez ograniczenie upraw tytoniu.
  4. Ujawnianie wysiłków przemysłu mających na celu utrudnianie pracy nad zrównoważonymi źródłami utrzymania.   
 

reklama

Więcej na stronie PSSE TUTAJ lub na stronie WHO TU [wersja anglojęzyczna]

opracowane na podstawie materiałów PSSE w Gostyniu
   

reklama
reklama
Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

reklama
Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy
reklama
reklama