Reklama

Skończyłaś 50 lat i więcej? Nie zwlekaj, zarejestruj się i przyjdź. Bezpłatne badania mammograficzne w Gostyniu

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor: | Zdjęcie: Adobe Stock

Skończyłaś 50 lat i więcej? Nie zwlekaj, zarejestruj się i przyjdź. Bezpłatne badania mammograficzne w Gostyniu - Zdjęcie główne

Gostyń. Mobilna mammografia 7 lutego , na parkingu w sąsiedztwie Bricomarche, ul. Starogostyńska | foto Adobe Stock

Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Kobieta i dziecko Badania mammograficzne będą możliwe w Gostyniu jeszcze w pierwszym tygodniu lutego. Są bezpłatne, ale obowiązują zapisy pod wskazanym numerem telefonu. Wciąż są wolne miejsca.

Badania prowadzi zielonogórski Niepubliczny Specjalistyczny Zakład Opieki Zdrowotnej "Diagnostyk". Są one wykonywane w ramach Populacyjnego Programu Wczesnego Wykrywania Raka Piersi. Akcję w całości finansuje Narodowy Fundusz Zdrowia. 

Mobilna mammografia dla kobiet w wieku 50-69 lat zorganizowana zostanie w Gostyniu 7 lutego 2023 r. Mammobus zatrzyma się na parkingu, w sąsiedztwie marketu Bricomarche (ul. Starogostyńska 12). Badania będą prowadzone w godzinach od 8.00 do 16.00.  Zaplanowano przerwę, która będzie obowiązywała od godz. 13.00 do godz. 14.00.

Refundowane przez NFZ badania mammograficzne przeznaczone są dla wszystkich kobiet w wieku 50-69 lat, a głównie dla tych, które w ciągu ostatnich 24 miesięcy nie miały przeprowadzanego profilaktycznego badania mammograficznego na koszt NFZ. 

Kto powinien zgłosić się na mammografię w Gostyniu?

W przypadku, gdy w rodzinie I STOPNIA (mama, siostra, córka) wystąpił rak piersi, mammografia powinna być wykonywana co roku. Jest najbardziej czułym i specyficznym badaniem w zwalczaniu raka piersi.

Mammografia to obrazowa metoda badania gruczołu piersiowego (sutka) z użyciem minimalnej dawki promieniowania rentgenowskiego. W trakcie badania wykonuje się po dwa zdjęcia każdej piersi. Badanie pozwala na rozpoznanie i wykrycie tzw. zmian bezobjawowych (guzków oraz innych nieprawidłowości w piersi) w bardzo wczesnym etapie rozwoju – wtedy, kiedy nie są one wyczuwalne przez kobietę lub lekarza, co bardzo istotnie zwiększa szansę wyleczenia. Badania te nie chronią przed zachorowaniem na raka piersi, jednak kobiety po 40. roku życia powinny ją regularnie wykonywać, gdyż pozwala na wykrycie zmian niewyczuwalnych palpacyjnie.

Dlaczego warto skorzystać z mobilnej mammografii?

Mammografia może wykryć zmiany od 2 do 4 lat wcześniej, zanim staną się one jawne klinicznie. Naturalny przebieg raka sutka jest zwykle bardzo długi i dlatego uważa się, że rak piersi jest chorobą przewlekłą. Poczynając od pierwszej komórki, która uległa przemianie złośliwej, w większości przypadków guz osiąga średnicę 1 cm w ciągu 7-8 lat. Stała kontrola piersi daje ogromną szansę wykrycia wczesnych zmian i zastosowania leczenia.

Gdzie kobiety z Gostynia i okolic mogą się rejestrować?

Co ważne, do badań w mammobusie Diagnostyk, który pojawi się w Gostyniu 7 lutego konieczna jest rejestracja telefoniczna. Wystarczy, że kobiety chętne do wykonania mammografii zadzwonią pod numer telefonu (068) 41 41 411. Rejestracja na mammobgrafię mobilną czynna jest od poniedziałku do piątku, w godzinach 8.00-16.00.

Do rejestracji NS ZOZ Diagnostyk zachęca również panie urodzone w 1973, 1972... roku, które nie miały nigdy wykonywanej mammografi piersi. 

Na badania bez przygotowania...

Na badania należy przynieść z sobą dowód osobisty i ważny dokument ubezpieczenia zdrowotnego.
Badanie można wykonać bez żadnego przygotowania. Najlepiej zgłosić się w dwuczęściowym ubraniu, tak aby łatwo można było rozebrać się do pasa. W dniu badania nie powinno się używać dezodorantu, talku, balsamu ani kremu w górnej połowie ciała. Podczas badania pierś układana jest na małej podstawce i dociskana plastikową płytką od góry oraz z boku, co pozwala uzyskać dwa obrazy. Ucisk ten trwa zaledwie kilka sekund.

 

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy