Plastry przeciwbólowe - sposób na łagodzenie bólu pourazowego

Opublikowano:
Autor:

Plastry przeciwbólowe - sposób na łagodzenie bólu pourazowego - Zdjęcie główne
Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Kobieta i dziecko

Ból pourazowy to dokuczliwa, powszechnie występująca dolegliwość, która często upośledza codzienne funkcjonowanie chorego. Zwykle ten problem zdrowotny dotyka osób, które doznały kontuzji i urazów podczas uprawiania sportów lub uczestniczyły w wypadku komunikacyjnym. Jakie metody łagodzenia bólu pourazowego są najskuteczniejsze? Kiedy warto sięgnąć po plastry przeciwbólowe z diklofenakiem?

Najczęstsze przyczyny bólu pourazowego

Ból pourazowy zwykle jest konsekwencją nadwyrężeń, stłuczeń, kontuzji i urazów, których najczęściej doświadczają osoby prowadzące sportowy, bardzo aktywny tryb życia. W większości przypadków są to stłuczenia oraz skręcenia w obrębie stawu skokowego, kolanowego, stawów kości palców i nadgarstka. Uraz mogą powodować również choroby współistniejące, takie jak osteoporoza, która osłabia układ kostno-stawowy, czy niektóre nowotwory i schorzenia metaboliczne. Poszkodowany zaczyna odczuwać najczęściej tępy ból kilka minut lub nawet godzin po przebytym urazie. Jego natężenie zależy od lokalizacji i rozległości urazu. O ile ból towarzyszący siniakom i stłuczeniom nie jest bardzo dokuczliwy, o tyle dolegliwości bólowe przy złamaniach lub zwichnięciach mogą mieć naprawdę duże natężenie. 

Oprócz bólu pourazowego  o charakterze ściskania lub rozpierania, chorzy mogą odczuwać również wzmożone napięcie mięśni, ograniczenie ruchliwości, mrowienie i drętwienie kończyn (szczególnie w przypadku urazów kręgosłupa). Czym grozi zlekceważenia bólu po urazie?

Dlaczego należy zwalczać ból pourazowy?

Szybkie podjęcie leczenia bólu pourazowego zmniejsza ryzyko jego przeistoczenia w ból przewlekły (chroniczny), który może trwać nie tylko miesiącami, a nawet latami (za ból przewlekły uznaje się dolegliwości bólowe, które utrzymują się przez okres dłuższy, niż sześć miesięcy). Ból chroniczny może powodować szereg problemów emocjonalnych - wycofanie z życia towarzyskiego, obniżony nastrój, a nawet stany depresyjne i uniemożliwiać lub utrudniać wykonanie wielu codziennych, najprostszych czynności. Niezwłoczne uśmierzanie bólu będącego skutkiem urazu lub kontuzji, poprawia też komfort życia chorego i zmniejsza jego cierpienie. Jak postępować w razie doświadczenia bólu pourazowego?

Jak ukoić ból pourazowy? Plastry przeciwbólowe 

Drogę leczenia bólu pourazowego powinien wskazać choremu lekarz. W razie wystąpienia ostrych nadwyrężeń, zwichnięć lub siniaków kończyn, które są skutkiem tępych urazów, np. powstałych podczas uprawiania sportów zimowych, czy letnich - warto sięgnąć po bezpieczne plastry lecznicze z diklofenakiem, które mogą być elementem objawowego leczenia bólu (działają nie tylko przeciwbólowo, ale też przeciwzapalnie). Są dyskretne i łatwe w użyciu. Wysoką efektywność plastrów potwierdziły badania w czterech centrach sportowych leczenia urazów w Niemczech (osiągnięte wyniki wykazały znaczną redukcję dolegliwości bólowych już w 2 dobie stosowania plastrów Itami). Każdy plaster przeciwbólowy przeznaczony do miejscowego stosowania na skórę, zawiera 140 mg diklofenaku sodowego (Diclofenacum natricum). Plastry przeciwbólowe Itami należą do grupy niesteroidowych leków przeciwzapalnych (NLPZ). Mogą być stosowane przez młodzież powyżej 16. r.ż. oraz osoby dorosłe. Preparaty należy przyklejać na bolącą partię ciała dwa razy na dobę: rano i wieczorem - stosować nie dłużej, niż przez 7 dni. W łagodzeniu bólu pomocne są też mocniejsze leki o działaniu przeciwbólowym wydawane na receptę. Warto podkreślić, że w przypadku zwichnięć i złamań zawsze konieczna jest pilna interwencja lekarska. 

Podsumowując, istnieje wiele przyczyn bólu pourazowego, bez względu na źródło dolegliwości bólowych nie wolno ich bagatelizować - tylko szybka pomoc lekarza i podjęcie leczenia zapobiega wystąpieniu przewlekłych zespołów bólowych i zwiększa szansę na szybki powrót do pełnej sprawności.

SKRÓCONA INFORMACJA O PRODUKCIE LECZNICZYM: Itami® 140 mg, plaster leczniczy. Skład jakościowy i ilościowy: każdy plaster leczniczy zawiera 140 mg diklofenaku sodowego (Diclofenacum natricum). Pełny wykaz substancji pomocniczych, patrz punkt 6.1 ChPL. Postać farmaceutyczna: plaster leczniczy. Itami® to białe plastry samoprzylepne o wymiarach 10x14 cm, których jedna strona jest wykonana z włókniny, natomiast druga z papieru. Wskazania do stosowania: leczenie krótkotrwałe (nie dłużej niż 7 dni). Miejscowe, krótkotrwałe i objawowe leczenie bólu u osób dorosłych i młodzieży w wieku powyżej 16 lat w przypadku ostrych nadwyrężeń, zwichnięć czy siniaków kończyn, powstałych w wyniku tępych urazów, np. urazów sportowych. Przeciwwskazania: nadwrażliwość na substancję czynną lub na którąkolwiek substancję pomocniczą wymienioną w punkcie 6.1 ChPL; u pacjentów z nadwrażliwością na kwas acetylosalicylowy lub inne niesteroidowe leki przeciwzapalne (NLPZ); u pacjentów, u których podczas przyjmowania kwasu acetylosalicylowego lub innych NLPZ wystąpił atak astmy, pokrzywka lub ostry nieżyt nosa; u pacjentów z czynną chorobą wrzodową żołądka i (lub) dwunastnicy; stosowanie na uszkodzoną skórę, niezależnie od rodzaju zmiany: wysiękowe zapalenie skóry, wysypki, zmiany zakażone, oparzenia lub rany; ostatni trymestr ciąży. Podmiot odpowiedzialny posiadający zezwolenie na dopuszczenie do obrotu: Fidia Farmaceutici S.p.A., Via Ponte della Fabbrica, 3/A, 35031 Abano, Terme (Padova), Włochy. Informacji udziela: STADA Poland Sp. z o.o., Al. 3 Maja 6, 05-501 Piaseczno, Polska; Tel. +48 22 737 79 20, Fax +48 22 750 38 82.
ITA/69/19/07.2019

Przed użyciem zapoznaj się z ulotką, która zawiera wskazania, przeciwwskazania, dane dotyczące działań niepożądanych i dawkowanie oraz informacje dotyczące stosowania produktu leczniczego, bądź skonsultuj się z lekarzem lub farmaceutą, gdyż każdy lek niewłaściwie stosowany zagraża Twojemu życiu lub zdrowiu.

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE