Odciski na stopach to przykra przypadłość, która może skutecznie uniemożliwić komfortowe poruszanie się i codzienne funkcjonowanie. Bolące zmiany nie tylko są nieestetyczne i powodują ból, ale mogą także prowadzić do powstawania stanów zapalnych i zakażeń. Warto wiedzieć, jak sobie z nimi poradzić i jak skutecznie je leczyć, aby zminimalizować dokuczliwe objawy. Kluczowa będzie także odpowiednia profilaktyka, dzięki której wyeliminujemy pojawienie się odcisków na stopach w przyszłości.
Jak powstają odciski na stopach?
Odciski na stopach mogą być spowodowane wieloma czynnikami, takimi jak choroby przewlekłe, rodzaj wykonywanej pracy, długotrwałe przebywanie w pozycji stojącej lub nieodpowiednie obuwie. Zazwyczaj pojawiają się na stopach, ale mogą także wystąpić na palcach dłoni. Bolesne zmiany powstają w wyniku długotrwałego nacisku lub tarcia na powierzchnię skóry, w wyniku czego dochodzi do podrażnienia i obumarcia skóry. Długotrwałe podrażnienie prowadzi ostatecznie do rogowacenia naskórka, który nie ulega złuszczeniu i zamienia się w bolący odcisk, nierzadko wypełniony płynem.
Leczenie odcisków na stopach
W przypadku wystąpienia odcisków na stopach często zależy nam na natychmiastowym zminimalizowaniu bolących zmian i decydujemy się na samodzielne ich leczenie. Należy jednak pamiętać, że ważne jest wybranie odpowiedniej metody leczenia. Nie powinniśmy liczyć na to, że zmiany błyskawicznie znikną – zwykle proces ten wymaga kilku dni. Choć odciski na stopach są wyjątkowo bolesną przypadłością, to w żadnym razie nie należy usuwać zmian ani ich przebijać – działanie takie może spowodować podrażnienia i powstanie stan zapalnego, a nawet zakażenia. Aby zmniejszyć dolegliwości, możemy przede wszystkim zniwelować tarcie oraz przyspieszyć proces gojenia się odcisków na stopach. Kluczowe będzie tutaj zarówno zmiękczanie zmian, jak ich dezynfekcja. W tym celu możemy moczyć stopy w ciepłej wodzie z dodatkiem soli zmiękczającej, co spowoduje rozpulchnienie odcisków, a następnie delikatnie ścierać zbędny naskórek za pomocą pumeksu.
W przypadku większych modzeli, które powodują silne dolegliwości bólowe, nie goją się lub uniemożliwiają poruszanie się, należy zgłosić się do podologa, który zastosuje odpowiednie leczenie. Warto mieć bowiem świadomość, że leczenie odcisków jest naprawdę istotne – nieleczone i niegojące się zmiany mogą narastać i prowadzić do poważnych konsekwencji.
Jak leczyć odciski na stopach domowymi sposobami?
W przypadku mniejszych i nieniepokojących modzeli, możemy zaopatrzyć się w aptece w specjalne plastry, maści do smarowania lub preparatów do przemywania zmian. Większość dostępnych środków zawiera kwas salicylowy, z racji czego nie zaleca się stosowania ich częściej niż 2 razy w tygodniu. Jeśli zależy nam na terapii uzupełniającej lub wolimy po prostu skorzystać z domowych sposobów leczenia odcisków na stopach, zaleca się:
- okład z cebuli lub cytryny;
- okład z witaminy A i lanoliny;
- smarowanie odcisków olejkiem arganowym lub rycynowym;
- smarowanie odcisków rozgniecioną aspiryną.
Profilaktyka odcisków na stopach: wybierz odpowiednie obuwie!
Mało kto z nas ma świadomość tego, że odciskom na stopach możemy skutecznie zapobiegać. Jak? Przede wszystkim poprzez wybór odpowiedniego obuwia. Choć powszechnie uważa się, że odciski są nieodłącznym elementem długich wypraw i wielogodzinnych marszów, to w rzeczywistości wcale nie jest to prawdą. Wiele zależy bowiem od wyboru odpowiedniego obuwia. Jeśli lubimy długie spacery, uprawiamy nordic walking lub jesteśmy miłośnikami górskich wypraw, to dużą wagę powinniśmy przyłożyć do wyboru właściwych butów trekkingowych. Przede wszystkim powinny być one dopasowane do kształtu naszej stopy oraz naszych indywidualnych upodobań. Kupując buty trekkingowe, upewnijmy się, że dany model:
- nie jest za mały i nie powoduje ucisku;
- nie jest zbyt duży i nie powoduje ocierania obuwia o stopę;
- jest odpowiednio wyprofilowany i dopasowuje się do kształtu naszej stopy
- posiada odpowiednio twardą i grubsza podeszwę, która nie będzie powodowała dużego nacisku na stopę;
- nie uciska przedniej części stopy;
- nie powoduje obtarć na wysokości kostki (w przypadku wyższych butów).