Reklama

Od dzisiaj nowe wnioski o 500+, gdzie je składać?

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor: | Zdjęcie: Adobe Stock

Od dzisiaj nowe wnioski o 500+, gdzie je składać? - Zdjęcie główne

Żeby otrzymać świadczenie 500+, trzeba złożyć wniosek do ZUS | foto Adobe Stock

Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Kobieta i dziecko Już na początku roku zmieniły się zasady składania wniosków o świadczenie wychowawcze na dziecko do 18 roku życia, potocznie nazywane „500+”. Teraz to ZUS przejmuje obsługę tych świadczeń i od dzisiaj, 1 lutego przyjmuje wnioski na nowy okres rozliczeniowy. Czy dotyczy to wszystkich objętych programem? Czy trzeba mieć profil na PUE?

Od dzisiaj, 1 lutego Zakład Ubezpieczeń Społecznych przyjmuje wnioski na nowy okres rozliczeniowy o świadczenia „Rodzina 500+”- od 1 czerwca 2022 r. do 31 maja 2023 r.  Natomiast poszczególne gminy będą kontynuowały wypłaty przyznanych już świadczeń do końca okresu, na jaki zostały przyznane, czyli do końca maja 2022 r.

Co ze świadczeniami 500 + według starych zasad?

Stopniowe przejęcie realizacji programu Rodzina 500+ przez ZUS oznacza, że gminy będą kontynuowały wypłatę świadczeń do końca okresu, na jaki zostały przyznane, czyli do końca maja 2022 r. W tych sprawach nadal należy kontaktować się z pracownikami gmin.  Nie trzeba jednak składać nowych wniosków na okres od dzisiaj do 31 maja ani martwić się, czy pieniądze za te miesiące zostaną wypłacone.

Nowe dziecko, nowe zasady w 500+

Natomiast już od 1 stycznia 2022 r. ZUS  przyjmuje już wnioski na bieżąco przyznawane świadczenia wychowawcze (np. na nowonarodzone dzieci). Rodzic dziecka, na które obecnie nie pobiera tego świadczenia, aby uzyskać prawo do 500 plus na okres do 30 maja 2022 r. musi złożyć wniosek elektronicznie do ZUS.

- Co ważne, wnioski o przyznanie świadczenia 500 plus, od 1 stycznia można przesyłać tylko drogą elektroniczną na Platformie Usług Elektronicznych (PUE) ZUS, portalu Empatia lub przez bankowość elektroniczną - informuje Marlena Nowicka, rzeczniczka prasowa ZUS w Wielkopolsce.

Wypłaty tylko na konto bankowe

Nowelizacja ustawy przenosi ustalanie uprawnień do świadczenia wychowawczego oraz jego wypłatę z gmin do ZUS. Zmienia się także sposób wypłaty świadczenia. Zgodnie z nowelizacją świadczenia będą wypłacane wyłącznie bezgotówkowo na wskazany przez wnioskodawcę numer rachunku bankowego. Ważna zmiana ustawy dotyczy sposobu prowadzenia postępowań w sprawie świadczenia wychowawczego – pisma, informacje i decyzje będą przekazywane w postaci elektronicznej na PUE ZUS i będą tam dostępne dla zalogowanych klientów.

Nowe wnioski o świadczenia 500+ już od 1 lutego

Aby uzyskać prawo do świadczenia „Rodzina 500+” w nowym okresie, rozpoczynającym się od 1 czerwca 2022 r., należy złożyć wniosek od 1 lutego br. Od tego roku wnioski można składać wyłącznie drogą elektroniczną za pośrednictwem jednego z trzech kanałów wnioskowania: przez Platformę PUE ZUS, portal Emp@tia lub przez bankowość elektroniczną.

- Tak naprawdę, już w poprzednich latach zdecydowana większość rodziców składała wnioski online. To znacznie szybsze i wygodniejsze rozwiązanie. Wyszliśmy naprzeciw oczekiwaniom rodzicom. Od 1 stycznia br. wnioski o przyznanie świadczenia można składać tylko drogą elektroniczną. Każdy, kto będzie miał problem ze złożeniem wniosku, może zgłosić się po pomoc do ZUS – mówi minister rodziny i polityki społecznej Marlena Maląg. 

Osoby, które złożą wniosek do 30 kwietnia br., otrzymają pierwszą wypłatę świadczenia do 30 czerwca 2022 r. W przypadku wniosków złożonych po tym terminie, ustalenie prawa do wypłaty świadczenia 500 + nastąpi w maksymalnym czasie do 3 miesięcy.  Rozpatrywanie wniosku w sprawie przyznania świadczenia wychowawczego przez ZUS odbywa się w formie elektronicznej. Informacja o przyznaniu świadczenia 500+ będzie znajdowała się w skrzynce odbiorczej na profilu PUE ZUS – także, gdy wniosek został złożony przez portal Emp@tia lub bankowość elektroniczną. Przyznane przez ZUS świadczenie wychowawcze nie wymaga wydania decyzji administracyjnej.

 

 

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy