Starannie zagospodarowana przestrzeń wokół domu jest bardzo ważna. Inwestycja w estetykę oraz funkcjonalność na zewnątrz sprawia, że chętniej spędzamy czas na zewnątrz, częściej zapraszamy gości, jesteśmy po prostu dumni z otoczenia.
Na efekt końcowy składa się zbiór pewnych elementów: charakter domu, rodzaj zieleni, tarasy, a także ciągi komunikacyjne. Dlatego części składowe takie jak mała architektura, roślinność oraz kostka brukowa czyli urządzone miejsca działki sprawdzą się wszędzie. Utwardzony teren wokół budynku można zaakcentować kładąc kostkę brukową, granitową, kamień dekoracyjny lub płyty tarasowe. Wybór produktów na rynku jest imponujący. Projektując lub aranżując przestrzeń, warto przemyśleć wszystkie detale, bowiem szczegóły, te dobrze zaplanowane, odgrywają niebagatelną rolę.
Na początku projekt
Zanim przystąpimy do właściwych prac należy sporządzić plan działania. Niezwykle istotny jest tak zwany rzut działki, najlepiej w konkretnej skali. Jeśli posiadamy projekt domu, to na pewno znajdziemy orientacje domu względem działki. Jeśli nie mamy, pomierzmy działkę, wrysujmy granice oraz w stosunku do nich dom. Na taką mapę działki warto nałożyć kalkę kreślarską i zwyczajne pogryzmolić, rysując najbardziej pokręcone kształty i wzory. Fachowiec z firmy brukarskiej uporządkuje później nasze wyobrażenia, a na podstawie rysunków może coś podpowiedzieć. Uwzględnijmy jednak przede wszystkim wielkość powierzchni, jeśli nie na kartce papieru, to sprayem na terenie. Mierząc teren, będziemy już zdawali sobie sprawę, ile metrów kwadratowych potrzebujemy i jakie koszty mniej więcej poniesiemy z zamierzoną inwestycją. Ponadto wymiary nawierzchni pomogą wybrać i dopasować najbardziej odpowiedni produkt, tak aby proces układania przebiegł sprawnie i powstało jak najmniej odpadów. Jeżeli kompletnie nie mamy o tym pojęcia, od razu zdajmy się na rady fachowców. Czy na tym etapie musimy znać obciążenia jakim będzie poddawana kostka? Wystarczy posiadać wiedzę, że na alejki wokół domu i ogrodu najodpowiedniejsza kostka brukowa, to taka o grubości od 4 do 6 cm, z kolei na podjazdy i chodniki narażone na duży ruch, wykładamy elementami o grubości od 6 do 8 cm. W ten sposób unikniemy niepotrzebnych uszkodzeń, które związane są ze zwykłą eksploatacją. Czy musimy się orientować, jaki mamy grunt na działce? Niekoniecznie, to również rola fachowców. Specjalista znając rodzaj gruntu, dopasowuje strukturę podbudowy oraz potencjalne odwodnienie terenu. Gdy posiadamy wiedzę i przygotowujemy teren, unikniemy ewentualnemu osadzaniu ziemi i rozsuwaniu się poszczególnych elementów.
Nie zapomnijmy o zaplanowaniu takich rzeczy jak lampy najazdowe. Nie tylko uatrakcyjnią kostkę, są także funkcjonalne. Idealnie sprawdzą się również do oświetlenia schodów, tarasów, murków i oczek wodnych. Na temat tego rozwiązania musimy porozmawiać z elektrykiem, przygotować zaplecze techniczne oraz wybrać produkt energooszczędny i trwały.
Kilka słów o trendach
Architekt Dominik Wilczyński, współpracujący z firmą Libet, z Wrocławia, jednym z największych producentów kostki na rynku, uważa że, efektownie prezentują się na ścieżkach, tarasach czy podjazdach, betonowe kostki brukowe lub płyty w różnych odcieniach szarości. - To doskonała propozycja zarówno dla zwolenników minimalizmu jak i osób ceniących rozwiązania klasyczne – stonowana barwa umiejętnie i w sposób wyrafinowany podkreśla walory każdej architektury, pełniąc bardziej rolę tła, aniżeli dekoru. Na przeciwnym biegunie znajdują się z kolei kostki i płyty o kolorach intensywnych: torfowego brązu czy piaskowobeżowym, o charakterystycznej, postarzanej fakturze czy imitujące naturalny kamień. Wykonane z nich nawierzchnie czy tarasy idealnie wpisują się w klimat architektury utrzymanej w stylu rustykalnym czy śródziemnomorskim. O niepowtarzalnym charakterze posesji nie decydują jednak barwy czy faktury kostek i płyt tarasowych, a spójna i harmonijna architektura - powiedział Dominik Wilczyński. Architekt zachęca, aby czasami posłuchać rad projektantów, który przygotują profesjonalną koncepcje, uwzględniającą nie tylko nasze preferencje, ale i zastaną architekturę i otocznie. - Przy samodzielnym projektowaniu nawierzchni łatwo można bowiem ulec złudzeniu, że uzyskany efekt jest spektakularnym i tym jedynym - przekonuje inżynier.
Przygotowanie podłoża
Na placu budowy firma brukarska wykonuje czynność nazywaną korytowaniem, na głębokości 20 -50 cm (w zależności rodzaju gruntu, przewidywanego obciążenia, typu oraz grubości kostki). Niweluje powierzchnię, przeprowadzając jednocześnie spadki, a te natomiast zapobiegają zastojom wody (spadek poprzeczny i podłużny zazwyczaj od 0,5 - 3 cm na 1 metr). Jeśli posiadamy nieruchomość z mało nośnym gruntem, to powinno się go usunąć do warstwy względnie stabilnej, uwzględniając jednocześnie poziom wód gruntowych. Gdy sytuacja tego wymaga, montuje się drenaż. Zwykle tak dzieje się, przy braku możliwości wykonania spadków lub gdy teren jest wyjątkowo podmokły. Na tym etapie wyznacza się biegi ścieżek, łuki, koła. Dno wyrównuje się grubym piaskiem, do 10 cm i ubija się go. Na tak przygotowanej nawierzchni wykonujemy podbudowę, najczęściej z kruszywa naturalnego (żwir, tłuczeń, grys). Grubość kruszywa również jest uzależniona od przewidywanego obciążenia. Pod miejscami narażonymi na ruch kołowy grubość od 20 - 40 cm, pod szlakami pieszych od 10 do 20 cm). Kruszywo ułożone równomiernie ubija się do uzyskania odpowiedniego zagęszczenia. Podbudowa przy dużych nawierzchniach powinna być wykonana oczywiście przez specjalistyczną firmę. Tak zwana podsypka to już właściwa warstwa poprzedzająca kostkę. Jej zadaniem jest wyrównanie podłoża (grubość od 3 do 4 cm). Zapewnia dobre osadzenie poszczególnych komponentów. W miejscach narażonych na kontakt z wodą miesza się podsypkę z cementem. Na tak przygotowanym podłożu układamy kostkę, w ten sposób, aby wystawała klika milimetrów ponad poziom wyznaczony podczas niwelowania. Ubicie specjalnym urządzeniem spowoduje lekkie opadnięcie warstwy podsypki.
Układanie kostki
Samo układanie wydaje się przy pracach przygotowawczych, etapem stosunkowo prostym. Przy montażu nie możemy naruszyć warstw pod spodem. Odstępy między elementami nie mogą być zbyt małe, ponieważ kostka ukruszy się. Zbyt ścisłe ułożenie może również spowodować, że fuga niewłaściwie wypełni spoiny. Fuguje się piaskiem (wypłukanym i suchym), a następnie go ubija, od brzegów do środka. W przypadku bocznych ograniczeń zabezpiecza się krawędzie przed osunięciem. Uzyskujemy stabilną, równą powierzchnię.
Kilka słów o palisadzie
Kostka brukowa, zarówno jej zakup, jak i położenie są dużą, starannie przemyślaną inwestycją. Produkt kupujemy na długie lata. Dlatego też warto rozważyć staranne zakończenie. Do zwieńczenia brzegów kostki możemy użyć palisady. Nadaje ona nie tylko bardziej atrakcyjny wygląd, ale i świetnie sprawdza się w przypadku nasypów, tworząc zaporę zapobiegającą osuwaniu się ziemi. W ten sposób można również umocnić brzegi oczka, fontanny, kwietnika a także schodów. Palisadę możemy ułożyć wokół drzewa. Następnie wysypujemy wokół drzewa korę, palisada zapobiegnie niepożądanemu rozprzestrzenianiu się kory. Takie elementy są również proste do ułożenia, wystarczą wyłącznie poziomica i sznurek.