Reklama

Już od dziś (1VII 2022r.) można składać wnioski na 300+. Dla kogo to świadczenie?

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor: | Zdjęcie: Adobe Stock

Już od dziś (1VII 2022r.) można składać wnioski na 300+. Dla kogo to świadczenie? - Zdjęcie główne

Wnioski o 300+ tylko w formie elektronicznej | foto Adobe Stock

Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Kobieta i dziecko Dokładnie od dzisiaj, czyli od 1 lipca 2022 r. można składać nowe wnioski o tzw. 300+ w ramach rządowego programu Dobry Start. Gdzie należy składać wnioski? Jak wypłacane są pieniądze? Komu nie przysługuje to świadczenie?

Reklama

Przypominamy, że od 1 lipca 2022 r. można składać wnioski o tzw. 300 plus, czyli wyprawkę szkolną. Warto zrobić to jak najszybciej, bo przy wypłacaniu obowiązuje kolejność zgłoszeń.

300+ czyli dobry start 

Rządowy program "Dobry Start" ma być inwestycją w edukację polskich dzieci, a pośrednio, pomocą rodzicom tychże w skompletowaniu co roku wyprawki szkolnej czy pomocy naukowych.

W ramach programu rodzice - bez względu na dochody -  mogą otrzymać jednorazowo 300 zł na zakup podręczników, zeszytów oraz wszelkiego wyposażenia niezbędnego do nauki w szkołach podstawowych, liceach, szkołach policealnych oraz innych placówkach edukacyjnych. Chyba nikogo nie trzeba przekonywać, że zakup szkolnej wyprawki to spory wydatek. Według badań firmy Delloite przeciętna polska rodzina na wyprawkę dla dziecka w 2021 roku wydała nawet 1718 zł. Ponad dwie trzecie tej kwoty zostało przeznaczone na ubrania, buty i przybory szkolne.

Jakie warunki musi spełnić dziecko, by rodzic otrzymał 300+?

Świadczenie z programu "Dobry Start" przysługuje raz w roku na dzieci, które:

  • nie ukończyły 20. roku życia (w przypadku dzieci niepełnosprawnych - 24. roku życia),
  • uczęszczają do podstawówki lub liceum,
  • uczęszczają do szkół policealnych lub szkół dla dorosłych,
  • przebywają w młodzieżowym ośrodku socjoterapii, specjalnym ośrodku szkolno-wychowawczym, specjalnym ośrodku wychowawczym lub ośrodku rewalidacyjno-wychowawczym.

Kto może złożyć wniosek o 300+?

Wniosek o 300+ może złożyć matka, ojciec, opiekun prawny dziecka lub opiekun faktyczny dziecka (opiekun faktyczny to osoba faktycznie sprawująca opiekę nad dzieckiem, która wystąpiła do sądu opiekuńczego o przysposobienie dziecka). Natomiast wniosek o świadczenie dla dzieci przebywających w pieczy zastępczej, składa rodzic zastępczy, osoba prowadząca rodzinny dom dziecka lub dyrektor placówki opiekuńczo-wychowawczej.

Wniosek o wyprawkę tylko elektroniczny

Należy pamiętać, że przyjmowaniem wniosków o świadczenie z programu Dobry Start, ich rozpatrywaniem oraz wypłatą tego świadczenia zajmuje się od zeszłego roku  Zakład Ubezpieczeń Społecznych.

Dlatego też, w roku szkolnym 2022/2023 wniosek można złożyć wyłącznie drogą elektroniczną poprzez:

  • Portal informacyjno-usługowy Emp@tia na TEJ stronie
  • bankowość elektroniczną,
  • portal PUE ZUS.
Na wniosku, oprócz innych danych, należy podać: numer rachunku bankowego, na który wpłynie świadczenie, adres mailowy oraz numer telefonu - czyli wszelkie dane, które będą potrzebne do kontaktu w sprawie wniosku. Dodajmy, że wypłata przyznanego świadczenia będzie odbywać się wyłącznie w formie bezgotówkowej, na wskazane konto bankowe.

Wnioski drogą online można składać od 1 lipca do 30 listopada włącznie. Warto pilnować terminu, ponieważ złożenie wniosku w lipcu lub sierpniu gwarantuje wypłatę świadczenia nie później niż do 30 września. Gdy wniosek zostanie złożony w kolejnych miesiącach (czyli we wrześniu, październiku lub listopadzie), to wsparcie trafi do rodziny w ciągu dwóch miesięcy od złożenia wniosku. Innymi słowy, obowiązuje kolejność zgłoszeń.

Kto nie ma prawa do 300+?

Zgodnie z ustawą, świadczenie z programu Dobry Start nie przysługuje na dzieci:

  • uczęszczają do żłobka, przedszkola lub "zerówki",
  • rozpoczęły naukę na uczelniach wyższych,
  • przebywają w domu pomocy społecznej, schronisku dla nieletnich, poprawczaku, areszcie, zakładzie karnym, szkole wojskowej lub innej placówce, która zapewnia nieodpłatne utrzymanie.
Jakie zmiany nastąpiły w składaniu wniosków i przyznawaniu świadczeń 500+, przeczytacie klikając w poniższe zdjęcie:

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy