reklama

Ile kilogramów dźwigają nasze dzieci? Sanepid ma dane

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor: | Zdjęcie: Adobe Stock

Ile kilogramów dźwigają nasze dzieci? Sanepid ma dane - Zdjęcie główne

Ciężka ta nasza wiedza... | foto Adobe Stock

reklama
Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Kobieta i dzieckoWprawdzie od lat dzieci mają w szkołach szafki na swoje podręczniki, pomoce naukowe czy strój do WF, jednak prawda jest taka, że codziennie dźwigają na swoich plecach do i ze szkoły po kilka kilogramów. Ile konkretnie, wyliczyli urzędnicy Państwowej Inspekcji Sanitarnej w Poznaniu. Jak jest w waszych domach, sprawdźcie sami!
reklama

Higieniści i lekarze grzmią o wadach postawy u uczniów podstawówek, mówi się tyle o zgarbionych, zwisających ze szkolnych ławek uczniach, a częstokroć głównym problemem tychżea, a także przyczyną ich problemów z  kręgosłupem i wady postawy są przeładowane plecaki, noszone niczym brzemię przez drobne dzieci. Bywa, że rodzic niesie za dzieckiem taki tornister czy plecak, zwłaszcza na początku edukacji. Czy to już przesada, czy próba odciążenia wątłego dziecka? Pytanie do rodziców - zwłaszcza młodszych dzieci, które sumiennie noszą książki, ćwiczenia i zeszyty każdego dnia: podnosiliście ostatnio plecak waszego dziecka, ważyliście go, sprawdzaliście naciągnięcie pasków? 

reklama

Państwowa Inspekcja Sanitarna w Poznaniu zważyła tornistry wielkopolskich dzieci. Podsumowanie I semestru roku szkolnego 2022/2023 dało niepokojące rezultaty.

- W wyniku oceny stwierdzono, iż zbyt ciężkie tornistry, których waga przekraczała 15% masy ciała nosi 18% uczniów szkół podstawowych, 43% uczniów stanowiła grupa, u których waga tornistra mieściła się w przedziale 10% - 15% masy ciała, natomiast 39% uczniów to dzieci, u których waga tornistra szkolnego nie przekraczała 10% masy ciała - podsumowuje akcję Wiesława Kostuj, rzecznik prasowa Wojewódzkiej Stacji Sanitarno - Epidemiologicznej w Poznaniu.

reklama

Ile ważą szkolne tornisty? Trzy kategorie wagowe

Badaniem objęto 14.627 uczniów w 1017 oddziałach szkolnych. Badnia prowadzone przez pracowników powiatowych stacji sanitarno-epidemiologicznych obejmowały obciążenie uczniów ciężarem tornistrów w trzech zakresach:

  • waga tornistra szkolnego stanowiąca poniżej 10% masy ciała,
  • waga tornistra szkolnego stanowiąca 10% - 15% masy ciała,
  • waga tornistra szkolnego stanowiąca powyżej 15% masy ciała.

Największą grupę wśród uczniów, u których ciężar tornistrów przekracza 15% masy ciała stanowią czwartoklasiści - 29% oraz uczniowie klas pierwszych - 26%.  Czym to wytłumaczyć? W pierwszych klasach dzieci sumiennie noszą wszystko, co tylko możliwe do szkoły, a w czwartych - dochodzi sporo przedmiotów, z których codziennie są zadania domowe i kartkówki, więc tych książek nie mogą zostawić w przydzielonej szkolnej szafce...

reklama

Najlepiej w tej kategorii wypadli uczniowie klas ósmych, wśród których tylko 7% nosiło zbyt ciężkie tornistry. W grupie uczniów, u których waga tornistra nie przekraczała 10% masy ciała największą grupę stanowią ośmioklasiści - 58%. I znowu, powody są prozaicznie proste, uczniowie klas starszych noszą do szkoły tylko to, co naprawdę już muszą... Reszta ląduje w szafce lub leży w domu.

Ile naprawdę ważą plecaki szkolne?

Żeby uzmysłowić sobie, czym są te procenty wspomniane przez rzecznik prasową Sanepidu, i jaki to rzeczywisty ciężar na barkach, zwłaszcza najmłodszych uczniów, podajemy poniżej przykładowe wyliczenia:

Dla dziecka o masie ciała 25 kg (a więc klasy I- III w podstawówce) plecak z grupy najlżejszych (poniżej 10 % wagi ciała) waży 2,5 kg, ze średniej grupy (10-15 % wagi ciała) to nawet 3,75 kg a najcięższe plecaki (powyżej 15% wagi ciała) ważą tak naprawdę 3,75 kg i więcej.

W przypadku ucznia o masie 35 kg (klasy IV- VI) te plecaki ważą odpowiednio: do 3,5 kg, od 3,5 kg do 5, 25 kg i najcięższe - powyżej tych 5 kg.

Dla najstarszych dzieci w szkołach podstawowych, powiedzmy ważących statystycznie do 45 kg. plecaki osiągają ciężar do 4,5 kg, pomiędzy 4,5 kg a 6,75 kg i najbardziej napakowane - nawet 7 kg i więcej.

Ponawiamy zatem prośbę: zważcie plecaki swoich dzieci....

- Moja córka, ważąca 28,4 kg miała dziś tylko 4 lekcje a jej plecak ważył 3,6 kg - dzieli się wynikami jedna z matek dziewczynki uczącej się  w szkole podstawowej. - Na jutro już się spakowała i na 5 lekcji ma równo 5 kg razem z piórnikiem i pustą śniadaniówką.

Według wyliczeń Sanepidu, dziewczynka jest w grupie z najcięższymi plecakami, powyżej 15 % masy ciała ucznia.

- Mój syn jest wysoki na swój wiek i waży 35,6 kg - tłumaczy inna mama, również ucznia klasy czwartej. - Plecak na jutro waży 3,8 kg bez piórnika i bidonu czy drugiego śniadania. Jeżeli miałby język polski, obstawiam lekko łącznie te 5 kg wagi. 

Ten chłopiec "łapie się" jeszcze do grupy średniej, pomiędzy 10 a 15 % masy ciała. 

Jak odciążyć plecy uczniów?

Wielkopolski Państwowy Wojewódzki Inspektor Sanitarny apeluje do rodziców o zwracanie szczególnej uwagi na:

  • materiał z jakiego plecak/tornister jest wykonany, a tym samym wagę pustego plecaka/tornistra,
  • szerokie, regulowane szelki, aby zapewnić swobodę przy zakładaniu i zdejmowaniu,
  • usztywnioną ściankę, która powinna przylegać do pleców,
  • zalecane jest także dodatkowe zapięcie spinające szelki z przodu klatki piersiowej.
Tutaj autorka artykułu przyzna, że jej 10-latek wybrał sobie do czwartej klasy oryginalny, wojskowy plecak, który sam jednak waży dokładnie kilogram. Po wyliczeniach i ważeniu zdecydowaliśmy się przenieść czasowo do innego plecaka, a tamten zostawimy na kolejne lata, gdy syn nabierze masy.

Według zaleceń autorów badań należy codziennie kontrolować zawartość tornistrów, aby zapobiec zabieraniu zbędnych przedmiotów, zwracać uwagę na symetryczne rozłożenie ciężaru, podczas pakowania sprawdzać, które podręczniki, zeszyty i przybory szkolne są potrzebne następnego dnia podczas zajęć, ustalać z nauczycielami liczbę niezbędnych pomocy dydaktycznych, a także możliwości pozostawienia części przyborów lub podręczników w szkole, kupować zeszyty w miękkich okładkach, zwracać uwagę na noszenie tornistra/plecaka na obu ramionach.

- My wiemy, że uczniowie powinni trzymać książki i resztę w szafce, ale moje dziecko wszystko nosi do domu codziennie - tłumaczy inna matka ucznia klasy piątej. - Są przedmioty, gdzie na sprawdzian uczy się kilka dni i nie ma szans, by robił to bez tych podręczników, niestety.

reklama
reklama
Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

reklama
Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy
reklama
reklama