Reklama

Harcerze w Gostyniu REAKTYWACJA! Po latach powołano nową drużynę harcerską

Opublikowano: 10 czerwca 2021 22:52
Autor: | Zdjęcie: Adobe Stock

Harcerze w Gostyniu REAKTYWACJA! Po latach powołano nową drużynę harcerską - Zdjęcie główne

Gostyń. 14 Wielopoziomowa Drużyna Harcerska zaprasza na swoje zbiórki. pierwsze spotkanie -12 czerwca w parku miejskim w Gostyniu | foto Adobe Stock

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:

Przeczytaj również:

Kobieta i dziecko Kto ma ochotę przeżyć niesamowite przygody, poznać nowych, ludzi oraz nauczyć się wielu ciekawych rzeczy, może czuć się zaproszonym na zbiórki 14. Wielopoziomowej Drużyny Harcerskiej, jaka powstała w Gostyniu. Pierwsza zbiórka odbędzie się w sobotę, 12 czerwca o godz. 12.00 w parku miejskim przy ul. Strzeleckiej w Gostyniu..

Reklama

Od ponad 10 lat w Gostyniu nie funkcjonują drużyny harcerskie. 12 czerwca ta sytuacja może się zmienić. Na najbliższą sobotę w Parku Miejskim w Gostyniu zaplanowano zbiórkę naborową. W grupie wyszkolonych instruktorów są chętni do stworzenia drużyny harcerskiej.

- Ostatnio też miałam drużynę, ale przestaliśmy działać, bo nie mieliśmy harcówki. Jedynie w Szkole Podstawowej nr 1 w Gostyniu dyrektor udostępnił mi klasę. Zbiórki organizowaliśmy to w jednej klasie, to w drugiej. Ale większość z instruktorów nie jest tam zatrudniona jako nauczyciele, mogliśmy spotykać się z podopiecznymi tylko w soboty. Był problem z otwieraniem szkoły. Nie mieliśmy harcówki - wyjaśnia sytuację podharcmistrz Katarzyna Mołczyńska, instruktor harcerstwa.

Od kiedy hufca ZHP nie ma w Gostyniu, drużyny z powiatu gostyńskiego podlegały najpierw pod komendę hufca w Lesznie, a ostatecznie działają pod komendą hufca w Jarocinie

Harcerze w Gostyniu REAKTYWACJA! Harcówka już jest

Dwa lata temu do Katarzyny Mołczyńskiej odezwała się urzędniczka z gostyńskiego magistratu i zaproponowała reaktywację harcerstwa w gminie. A że istnieje grupa ludzi - wyszkolonych instruktorów, którzy chcieliby rozkręcić taką działalność, oferta okazała się trafiona.

- Mieszkańcy pytali przez te lata o harcerzy. Niektórym tego brakowało i brakuje. Gmina Gostyń, po spotkaniu z wiceburmistrzem obiecała, że znajdzie lokal na harcówkę i słowa dotrzymała - mówi Katarzyna Mołczyńska. W tym celu wygospodarowano i wyremontowano pomieszczenie w budynku komunalnym przy ul. Starogostyńskiej w Gostyniu (dawna siedziba pogotowia ratunkowego). 

Od początku czerwca obowiązuje umowa na udostępnienie lokalu w dolnej kondygnacji budynku mieszkalnego, z osobnym wejściem. Dla zuchów i harcerzy wykonano remont pomieszczenia po kotłowni, odmalowano ściany. Założona została klimatyzacja z możliwością ogrzewania, podłogę wyłożono wykładziną. Powstały też toalety. Powstało przyjemnie, klimatyczne pomieszczenie - harcówka, które w pełni gotowe jest do prowadzenia harcerskich zbiórek. 

Harcerze w Gostyniu REAKTYWACJA! Drużyna powołana

Na razie dla dzieci i młodzieży stworzono 14. Wielopoziomową Drużynę Harcerską, do której należeć będą (w zależności od wieku) zuchy, harcerze, harcerze starsi. Mogą być też wędrownicy. Zbiórki dla każdej grupy wiekowej będą organizowane osobno. Wszystko będzie zależało od zainteresowania. Jeśli najmłodszych będzie bardzo dużo, to istnieje możliwość, że od września powołana zostanie osobna gromada zuchowa.

- Mimo że mamy harcówkę, większość zbiórek będziemy starali się organizować na zewnątrz. Chodzi o oderwanie dzieci i młodzieży od telewizorów, komputerów. Planujemy gry terenowe, biwaki, żeby te dzieci bardziej się usamodzielniły, ale też zintegrowały z nowymi ludźmi. W tym roku nie planujemy swojego obozu, bo zdążymy zorganizować 3 zbiórki i już będą wakacje. Ale sądzę, że już jesienią na biwaki będziemy jeździć. Poza tym Chorągiew Wielkopolska organizuje różne akcje, na to zdążylibyśmy jeszcze się załapać - zachęca harcmistrz Katarzyna Mołczyńska. 

Harcerze w Gostyniu REAKTYWACJA! Przyjdź na zbiórkę naborową

Pomysł na reaktywację harcerstwa w Gostyniu miał być zrealizowany mniej więcej dwa lata temu, ale przeszkodziła pandemia - harcerzom zabroniono spotkań i zbiórek. Ostatecznie przygotowano spotkanie naborowe 12 czerwca - relacja TUTAJ. Kto ma ochotę przeżyć niesamowite przygody, poznać nowych, ludzi oraz nauczyć się wielu ciekawych rzeczy, może czuć się zaproszonym na zbiórki 14. Wielopoziomowej Drużyny Harcerskiej. Pierwsza zbiórka odbędzie się w sobotę, 12 czerwca o godz. 12.00 w parku miejskim przy ul. Strzeleckiej w Gostyniu. Na zbiórce naborowej mile widziane są dzieci oraz młodzież w wieku 7-15 lat. Podczas zbiórki naborowej zostaną pokazane różne formy zabawy i pracy: jak używać menażki, szyfrów. Będzie rozłożony namiot, aby dzieci mogły zobaczyć, jak harcerze radzą sobie na obozach. 

 

Pierwsza zbiórka w harcówce przy ul. Starogostyńskiej 3 - 19 czerwca o godz. 12.00.

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (1)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

  • 14 dni temu | ocena +0 / -0

    Jk

    Obozy super sprawa mam 27 lat do dziś pamiętam hymn ZHP