Od czasów średniowiecza w Gostyniu odbywały się co najmniej raz w tygodniu targi. Prócz mieszczan przybywała na nie okoliczna szlachta i zamożniejsi chłopi. Prawdziwym jednakże wydarzeniem były jarmarki, na które ściągali kupcy z odległych stron. Przywileje na ich organizację wydawał król.
Gostyń otrzymał takie prawa w roku 1525 od Zygmunta Starego i w 1666 roku od Jana Kazimierza. Pod koniec XVIII wieku liczba jarmarków wzrosła do ośmiu w roku, choć przyznać trzeba, iż żaden z nich nie odgrywał większej roli. Za każdym jednak razem do grodu nad Kanią przybywało co najmniej kilkadziesiąt osób, które szukało w mieście lub w jego pobliżu noclegu. Ilość przyjezdnych, którzy chcieli lub musieli przenocować w Gostyniu, była zapewne niewielka. Miasto było wówczas stosunkowo małym, prowincjonalnym ośrodkiem o lokalnym oddziaływaniu.
Stan ten zmienił się radykalnie w roku 1887, kiedy to Gostyń stał się siedzibą władz powiatowych. W roku następnym miasto uzyskało też połączenie kolejowe z Lesznem i Jarocinem. Wszystko to spowodowało, że pojawiło się zapotrzebowanie na miejsca noclegowe. Zaczęto zatem budować hotele. Nie wiemy, w jakiej kolejności one powstawały. Nie znamy też wszystkich ich właścicieli.
Dzisiejszy Plac Karola Marcinkowskiego nosił do lat trzydziestych XX wieku nazwę Targowisko. Tu bowiem odbywała się głównie wymiana handlowa. Nie może zatem dziwić nikogo fakt, że wschodnia część tego placu to obiekty hotelowe i gastronomiczne. Z całą pewnością do końca I wojny światowej funkcjonowały tu Sperling’s Gasthof (po sąsiedzku z Hotelem Francuskim) i oberża Bronisława Walewicza. Można tu było zjeść, przespać się lub zawrzeć ostateczny kontrakt. Z pewnością w jednej dokonywali transakcji częściej Niemcy, w drugiej Polacy.
Zapewne do najstarszych zaliczyć wypada mieszczący się na Rynku Drucker’s Hotel. Jeszcze przed wybuchem I wojny światowej zmienił on nazwę na Hotel pod Białym Orłem, Obiekt ten, mieszczący się przy Rynek 3, funkcjonował do roku 1923. W „Orędowniku Gostyńskim” z tego roku pojawiło się ogłoszenie miejscowego Sądu Powiatowego o wykreśleniu z rejestru handlowego nr 105 Wolfs Hotel zum Weisem Adler.
Co najmniej od roku 1910 aż do wybuchu II wojny światowej istniał na Rynku pod numerem 6 Hotel Victoria. Prowadził go Michał Kaczmarek. Po jego śmierci w 1933 roku interes przejęła wdowa. Hotel prowadziła do chwili wybuchu II wojny światowej.
żródło: Muzeum w Gostyniu
Komentarze (0)
Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.