reklama

Dzieci uchodźcze z Ukrainy zostaną objęte obowiązkiem nauki. Będzie to warunek pobierania świadczeń

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor: | Zdjęcie: adobe stock

Dzieci uchodźcze z Ukrainy zostaną objęte obowiązkiem nauki. Będzie to warunek pobierania świadczeń - Zdjęcie główne

foto adobe stock

reklama
Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

EdukacjaOd 1 września 2024 roku dzieci uchodźcze z Ukrainy zostaną objęte obowiązkiem edukacji w polskiej szkole. Wypłata świadczeń 800+ oraz Dobry Start będzie uzależniona od wykonywania tego obowiązku. Ile takich dzieci jest w powiecie gostyńskim?
reklama

Ważne zmiany czekają dzieci uchodźcze z Ukrainy przebywające na terenie Polski. Od 1 września wchodzi obowiązek edukacji w polskiej szkole dla dzieci z Ukrainy. Obowiązek obejmuje:

  • roczne przygotowanie przedszkolne (zerówka),
  • obowiązek szkolny w szkole podstawowej,
  • obowiązek nauki w szkole ponadpodstawowej.
W sprawie tego obowiązku występują dwa wyjątki:
  • uczniowie klasy VIII szkoły podstawowej w Polsce nie będą musieli zdawać egzaminu z języka polskiego na egzaminie ósmoklasisty,
  • w roku szkolnym 2024/2025 naukę online w systemie ukraińskim będą mogli kontynuować jedynie uczniowie ostatniej klasy szkoły ponadpodstawowej w Ukrainie, którzy w roku 2025 przystępować będą do ukraińskiej matury. 
Od 1 września powstaje także nowe stanowisko - asystent międzykulturowy. Na organy prowadzące szkoły nie narzuca się obowiązku zatrudniania osoby na takie stanowisko, a stwarza się taką możliwość. 

Od tego zależeć będzie wypłata świadczeń

Świadczenie 800+ oraz Dobry Start wypłacane jest obecnie na dzieci z Ukrainy, które w sposób legalny przekroczyły polską granicę po 23 lutego 2022 roku w związku z działaniami wojennymi na terenie Ukrainy. Od 1 września przybędzie dodatkowy warunek - jeśli opiekunowie będą chcieli dalej pobierać świadczenia to ich podopieczni będą musieli spełniać obowiązek edukacji w polskiej szkole. W przypadku niewykonywania tego obowiązku, świadczenia nie będą przysługiwać. 
 

Ile ukraińskich dzieci w szkołach i przedszkolach powiatu gostyńskiego?

Łącznie do przedszkoli, szkół podstawowych oraz szkół ponadpodstaowych w powiecie gostyńskim uczęszcza 187 dzieci będących obywatelami Ukrainy. Najwięcej - 89 - uczęszcza do szkół podstawowych i przedszkoli prowadzonych przez gminę Gostyń. Jakie podejście poszczególne organy prowadzące mają do zatrudniania asystentów międzykulturowych?

reklama

- Decyzja o zatrudnieniu asystentów międzykulturowych w przedszkolach i szkołach zapadnie na początku września 2024 r., po konsultacjach z dyrektorami szkół i przedszkoli - przekazał Krzysztof Mazurek, zastępca naczelnika Wydziału Oświaty i Spraw Społecznych UM w Gostyniu.

Większość samorządów z góry zakłada brak konieczności zatrudniania osoby na to stanowisko. Uczniowie, którzy wzięli udział w rekrutacji władają językiem polskim na komunikatywnym poziomie. 

- Na ten moment nie planujemy zatrudnienia asystenta międzykulturowego. Z informacji pozyskanych ze szkół wynika, że uczniowie z obywatelstwem ukraińskim, którzy wzięli udział w rekrutacji i zostali przyjęci do klas I szkół ponadpodstawowych, znają język polski na poziomie umożliwiającym porozumiewanie się. W trakcie roku szkolnego nauczyciele i dyrekcja na bieżąco będą monitorowali proces adaptacji tychże uczniów i zgłoszą ewentualne uwagi i wnioski do organu prowadzącego - przekazała Joanna Jakubiak, naczelnik Wydziału Promocji i Rozwoju Starostwa Powiatowego w Gostyniu. 

reklama

W szkołach prowadzonych przez gminę Krobia edukuje się 19 dzieci będących obywatelami Ukrainy, w szkołach gminy Pogorzela - 9, gminy Borek Wielkopolski - 9, gminy Pępowo - 10, gminy Piaski - 4, gminy Poniec - 5. W szkołach prowadzonych przez powiat gostyński uczyć się będzie 42 uczniów z Ukrainy. 

reklama
reklama
reklama
Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

reklama
Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy
reklama
reklama