reklama

Drzwi otwarte ZSOiZ Krobia. W tym roku stworzą 5 oddziałów i przyjmą 160 uczniów

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor:

Drzwi otwarte ZSOiZ Krobia. W tym roku stworzą 5 oddziałów i przyjmą 160 uczniów - Zdjęcie główne
reklama
Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

EdukacjaDużym, a nawet bardzo dużym zainteresowaniem cieszyły się drzwi otwarte w Zespole Szkół Ogólnokształcących i Zawodowych w Krobi, które zorganizowano w niedzielę, 10 kwietnia. Przyszli absolwenci szkół podstawowych z powiatu gostyńskiego i nie tylko mogli przyjść, rozejrzeć się po salach lekcyjnych i szkolnych pomieszczeniach, poczuć atmosferę krobskiej szkoły średniej. W razie pytań pomocą służyli im nauczyciele, a przede wszystkim osoby już uczące się w ZSOiZ Krobia.
reklama

Drzwi otwarte w szkole ponadpodstawowej w Krobi - za kilka miesięcy trafi tu 1,5 rocznika

Na rok szkolny 2022/2023 Zespół Szkół Ogólnokształcących i Zawodowych w Krobi ma pozwolenie od organu prowadzącego - powiatu gostyńskiego - na otwarcie pięciu oddziałów.

- Czyli licząc 32 osoby w oddziale, bo na taką liczbę uczniów pozwala statut mamy zgodę na przyjęcie 160 uczniów. Zdajemy sobie sprawę, że obecny rocznik jest specyficzny, gdyż jest to właściwie 1,5 rocznika ze względu na sytuację związaną z pójściem do szkół 6-latków. W każdym razie wzorem lat ubiegłych chcemy otworzyć dwie klasy licealne, jedną klasę technikum, trzy zawodowe i dwie klasy szkoły branżowej I stopnia. Natomiast, jeżeli będzie większe zainteresowanie to będziemy starali się utworzyć kolejne oddziały, oczywiście za zgodą organu prowadzącego - wyjaśnia Krzysztof Perdon, dyrektor Zespołu Szkół Ogólnokształcących i Zawodowych w Krobi. 

reklama

Przedkładają naukę w branżówce nad tytuł technika

ZSOiZ w Krobi nie planuje otwarcia w przyszłym roku szkolnym nowych kierunków kształcenia, ze względu na obecną sytuację edukacyjną i wymagania rynku pracy.

- W technikum mamy 6 kierunków, z których trzy są aktywne. Na utworzenie kolejnego kierunku wymagana jest zgoda Wojewódzkiej Rady Zatrudnienia. Tymczasem na przykład po utworzeniu technikum usług fryzjerskich okazało się, że młodzi ludzie, szczególnie dziewczęta wolą iść do branżowej szkoły I stopnia w zawodzie fryzjerskim, gdzie nauka trwa nie pięć, a trzy lata. Jest więcej zajęć praktycznych, bo dwa dni do szkoły, trzy na praktykę i właściwie po trzech latach, jeżeli ktoś jest obrotny i bystry wychodzi na rynek i otwiera swoją własną działalność - tłumaczy dyrektor K. Perdon.

reklama

„Wszystko w zależności od zawodu”

Patrząc na statystyki ZSOiZ w Krobi rzeczywiście można stwierdzić, że fryzjer jest na topie. W tej chwili na kursie:

  • I stopnia jest 24 fryzjerów,
  • II stopnia - 28 fryzjerów
  • III stopnia ponad 30 fryzjerów
- Zawód ten jest bardzo popularny. Żyjemy w takich czasach, że każdy chce się dobrze prezentować - mówi Maciej Jakubczak, kierownik szkolenia praktycznego.

reklama

- Inaczej jest, dajmy na to w przypadku technikum budownictwa, gdzie absolwenci zostając technikami mogą po szkole zrobić dodatkowe uprawnienia i zostać choćby kierownikiem budowy. Wszystko w zależności od zawodu - dodaje nauczyciel.

Podczas drzwi otwartych w szkole w Krobi, pomocą służyli jej uczniowie

Drzwi otwarte w Zespole Szkół Ogólnokształcących i Zawodowych w Krobi pozostawały przez 5 godzin. Przez ten czas przez sale lekcyjne: językowe, biologiczno-geograficzne, wojskowe czy pracownie chemiczne, gastronomiczne oraz komputerowe przewinęła się spora liczba osób poszukujących swojej ścieżki kariery po ukończeniu podstawówki. Liczyć mogli na pomoc i wskazówki ze strony zarówno nauczycieli, jaki i być może już wkrótce starszych koleżanek i kolegów, m.in. często pojawiały się pytania o klasę sportową.

reklama

- Mamy bardzo wymagającą, ale sprawiedliwą panią w I klasie. Teraz przez pandemię nie przyjeżdżają do nas studenci z wymian zagranicznych, co było bardzo fajne. Mamy nadzieję, że one wrócą - tłumaczyły dziewczyny z klasy językowej ZSOiZ w Krobi.

Z kolei uczennice kierunków gastronomicznych starały się dotrzeć do odwiedzających mury szkoły w najprostszy sposób: przez żołądek. W zorganizowanej w piwnicy „kafejce” między pracownią gastronomiczną a biblioteką serwowano brownie ze słonym karmelem i kremem orzechowym.

reklama
reklama
Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

reklama
Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy
reklama
reklama