Mikołaj Kaczmarek z Piasków, koloryzator archiwalnych fotografii znalazł się wśród 22 osób, firm, instytucji i organizacji, które zostały wyróżnione Nagrodą BohaterONy 2019 im. Powstańców Warszawskich. Przyznano mu nagrodę Srebrny BohaterON 2019, został też dostrzeżony przez internautów - dzięki ich głosowaniom dostał Nagrodę BohaterOn Publiczności.
Gala pierwszej edycji Nagrody BohaterONy 2019 im. Powstańców Warszawskich odbyła się w Teatrze Wielkim w Warszawie w środę, 16 października. W wydarzeniu uczestniczyli m.in.: powstańcy warszawscy, członkowie Kapituły Nagrody i Komitetu Honorowego projektu, przedstawiciele partnerów, polskiego rządu, dyplomacji, samorządów, wojska, policji, a także reprezentacji polskich spółek i mediów.
Decyzją Kapituły Nagrody i internautów łącznie wyróżniono 22 osoby, firmy, instytucje i organizacje w 7 kategoriach: firma, instytucja, nauczyciel, osoba publiczna, dziennikarz, organizacja non profit i pasjonat. W każdej z nich członkowie Kapituły Nagrody przyznali trzy wyróżnienia – brązowy, srebrny i złoty BohaterON, a jedno – Złoty BohaterON Publiczności – przyznano po głosach internautów na stronie BohaterON.
Mikołaj Kaczmarek otrzymał dwa wyróżnienia: Srebrny BohaterON w kategorii PASJONACI Mikołaj Kaczmarek - Kolor Historii oraz Złoty BohaterON Publiczności. Nagrodzeni otrzymali statuetki, a wszyscy nominowani – pamiątkowe dyplomy.
MIKOŁAJ KACZMAREK do nagrody był nominowany za nadawanie koloru historii, przywracanie pamięci o Powstaniu Warszawskim, edukację i pomoc w lepszym zrozumieniu 63-dniowej walki o stolicę. Jego prace dotyczą w szczególności okresu Powstania Warszawskiego, chociaż w galerii na jego facebookowym profilu, który obserwuje już ponad 47 tysięcy osób, znajdują się również obrazy przedstawiające inne ważne dla naszej historii wydarzenia i postaci, m.in. bitwę pod Monte Cassino, kaprala Wojtka czy rotmistrza Witolda Pileckiego. Praca nad jedną fotografią zajmuje mu od półtorej do kilku godzin, a przerobione zdjęcia chwytają za serca setki internautów. Prezentowane na czarno-białych kliszach postaci i wydarzenia często wydają się – szczególnie młodym ludziom – bardzo odległe. Ich pokolorowanie stwarza wrażenie, że obrazy miały miejsce w nie tak odległej przeszłości, a na fotografiach znajdują się nasi rówieśnicy – młodzi, ambitni, z marzeniami.
W 2018 r. na profilach Mikołaja Kaczmarka w mediach społecznościowych znalazło się wiele zdjęć przybliżających obserwatorom, jak naprawdę wyglądało piekło wojny. Na swoim fanpage’u autor zaprezentował historię i sylwetki uczestników powstania, zachęcając odbiorców postów do dyskusji, uzupełniania informacji i dzielenia się – często bardzo emocjonalnymi – odczuciami.
- Na przestrzeni zaledwie trzech lat pan Mikołaj stworzył zintegrowaną społeczność, przyczyniając podtrzymywania pamięci o naszej historii. Pragniemy zwrócić uwagę społeczeństwa na istotę opowiadania naszej historii przez nas samych – ponieważ inni zrobią to za nas – niekoniecznie utrwalając prawdę - napisano na stronie internetowej BohaterON 2019.
W kategorii „pasjonat” nagrodę Złoty BohaterON otrzymał Patrick Ney; Srebrny - Mikołaj Kaczmarek; Brązowy - Piotr Jeżółkowski. Złotego BohaterONa Publiczności otrzymał Mikołaj Kaczmarek.
Nagrodę Specjalną otrzymali Zofia Pilecka-Optułowicz i Andrzej Pilecki.
IDEA:
BohaterON – włącz historię! to ogólnopolska kampania mająca na celu upamiętnienie i uhonorowanie uczestników Powstania Warszawskiego oraz promocję historii Polski XX wieku. Jest realizowana od 2016 roku przez dwie wrocławskie organizacje: Fundację Rosa i Fundację Sensoria, których działaniom przyświeca hasło: Pamięć – Edukacja – Pomoc.
Co roku firmy, organizacje pozarządowe, instytucje i osoby prywatne podejmują wiele działań pielęgnujących pamięć o historii Polski i jej bohaterach. I dlatego ustanowiono nagrodę BohaterONy 2019. Organizacje chciały pokazać pracę oraz jej wyjątkowe efekty, a także zachęcić innych do promocji pięknej i nierzadko trudnej historii Polski. - Pragniemy zwrócić uwagę społeczeństwa na istotę opowiadania naszej historii przez nas samych – ponieważ inni zrobią to za nas – niekoniecznie utrwalając prawdę. Ze względu na obchody 100. rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości, miniony rok był dla nas szczególny. W całym kraju – za sprawą społeczników, pasjonatów historii, współczesnych patriotów i osób, które swoim zapałem i kreatywnością są w stanie porwać tłumy, przeprowadzono wiele pięknych oddolnych inicjatyw mających na celu uświetnienie tego wyjątkowego wydarzenia. Nagroda BohaterONy 2019 w dużej mierze powstała z myślą o nich - napisali realizatorzy kampanii.
O NAGRODZIE
Ze względu na obchody 100. rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości, miniony rok był szczególny. W całym kraju – za sprawą społeczników, pasjonatów historii, współczesnych patriotów i osób, które swoim zapałem i kreatywnością są w stanie porwać tłumy, przeprowadzono wiele pięknych oddolnych inicjatyw mających na celu uświetnienie tego wyjątkowego wydarzenia. Nagroda BohaterONy 2019 w dużej mierze powstała z myślą o nich. Miała na celu wyróżnienie osób i instytucji, których działania w szczególny sposób promowały wiedzę o historii Polski XX w. (lata 1918-1989) oraz edukację historyczno-patriotyczną w 2018 r. – w roku obchodów setnej rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości. Ustanowiono ją również dla uczczenia pamięci o uczestnikach walk o stolicę – z okazji 75. rocznicy wybuchu Powstania Warszawskiego.
źródło BohaterON.pl
zdjęcia w galerii pochodzą z fanpage'a Mikołaj Kaczmarek - Kolory Historii