Jesteśmy na liście. A z tego wynika, że to między innymi do szpitala w Gostyniu mają trafić pierwsze łóżka kupione przez Fundację WOŚP dla oddziałów, powstających w celu walki z Covid-19.
Jurek Owsiak pod koniec października podał do wiadomości, że Fundacja WOŚP zdecydowała się kupować łóżka na tworzone w szpitalach, po odgórnej decyzji, oddziały do walki z Covid-19. Jednocześnie poprosił szpitale, aby nie zamieniały łóżek zakupionych dla różnych oddziałów szpitalnych (m.in. geriatrii czy psychiatrii) na łóżka dla pacjentów z Covid-19. Zapewnił, że w tej sytuacji Fundacja WOŚP zajmie się zakupem łóżek dla chorych na koronawirusa.
- Ilość próśb przeszła nasze najśmielsze wyobrażenie. Ale tak jak zapowiedzieliśmy - postaramy się, żeby oddziały, które spełniają nasze zasady i dołączyły całą dokumentację związaną z zaleceniem tworzenia takiego oddziału - takie łóżka otrzymały. Do tej pory wpłynęło do nas 65 próśb łącznie na blisko 1400 łóżek - napisał Jurek Owsiak, prezes zarządu Fundacji Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy, na swoim fanpage’u kilka dni temu.
Fundacja, ze względu na ogromne zapotrzebowania na łóżka, biorąc pod uwagę realną sytuację związaną z epidemią - może na jeden szpital zapewnić kupno 20 łóżek intensywnej terapii. Jest w trakcie zamawiania i dostarczania potrzebnego sprzętu. Na liście oddziałów czy szpitali covidowych, do których mają trafić łóżka z WOŚP znalazł się też Gostyń, poza tym wyposażenie dojedzie do szpitala w Lesznie i Śremie.
W mijającym tygodniu już pierwsze łóżka wyjechały z polskich fabryk do szpitali.
- Oczywiście zamawiamy kolejne - w miarę jak będą wyprodukowane będą trafiać do kolejnych szpitali - zapewnia prezes zarządu Fundacji WOŚP. - Niestety, nie jesteśmy w stanie kupować kardiomonitorów i respiratorów. A to tylko czubek góry lodowej spośród próśb, które otrzymujemy z całej Polski - dodaje.
Od początku pandemii Fundacja WOŚP przekazała sprzęt o wartości niemal 50 milionów PLN, m.in.:
200 łóżek przeznaczonych na stanowiska intensywnej opieki medycznej, 34 respiratory (w tym 10 transportowych) i 2,6 miliona trójwarstwowych maseczek chirurgicznych. Do szpitali trafił również sprzęt o wartości 2.503.078,54 zł, który przekazały nam firmy medyczne i nie tylko, m.in. 30 pomp infuzyjnych objętościowych, 25 zestawów USG czy 3 tys. masek sportowych, które po prostym dostosowaniu mogą być wykorzystywane jako wielorazowe maski ochronne.