Reklama

Czy warto inwestować w złoto w 2021 roku?

Opublikowano: 23 kwietnia 2021 07:21
Autor: Artykuł partnera | Zdjęcie: zdjęcie partnera

foto zdjęcie partnera

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:

Przeczytaj również:

Artykuł partnera Kupno złota to jeden z pomysłów na to, w co inwestować. Eksperci zgadzają się, że obecne kryzysowe warunki sprzyjają temu, aby kupować ten kruszec. Ryzyko strat jest bowiem niewielkie. Jednak czy złoto to dobra inwestycja dla każdego? Sprawdź, na co uważać!

Reklama

W złoto można inwestować na wiele sposobów. Można kupić sztabkę tego kruszcu, złote monety czy biżuterię i będzie to forma materialna. Można także wybrać formę papierową, gdzie kupuje się jednostki funduszy inwestycyjnych czy akcje spółek, których dochodowość opiera się właśnie o ceny złota (np. firmy wydobywcze).

Jak kształtuje się kurs złota w 2021 roku?

„Na początku warto wiedzieć, że kurs złota na polskim rynku zależy od dwóch czynników. Pierwszy z nich to cena tego kruszcu w Londynie (LMBA Gold Price), która jest ogłaszana dwa razy dziennie w każdym dniu roboczym. Natomiast drugi to kurs dolara amerykańskiego do złotówki” – tłumaczy ekspert z www.aasapolska.pl

Cena złota jest wyrażana w dolarach amerykańskich za uncję, natomiast polscy inwestorzy muszą przeliczyć sobie kurs na złotówki. Sprawdźmy, jak on wyglądał przez ostatni rok.

 

Jak widać na wykresie, kiedy rozpoczęła się pandemia, cena złota mocno spadła. Później mieliśmy do czynienia ze wzrostem, bo wielu inwestorów zaczęło się interesować tym kruszcem i postrzegać go jako inwestycję odporną na kryzys. Dlatego też przez większość 2020 roku cena złota była na naprawdę wysokim poziomie, ale od początku 2021 roku aż do początku marca był notowany mocny trend spadkowy. Aktualnie kurs złota wciąż rośnie, ale obecnym zagrożeniem dla polskich inwestorów jest naprawdę niski kurs złotego (waluty).

„Inwestycja w złoto jest więc teraz mniej opłacalna, bo nasza waluta traci na wartości. Winny jest temu głównie koronawirus, który spowodował odpływ kapitału zagranicznego z Polski na stabilniejsze rynki (Japonia, Szwajcaria, USA), obniżkę stóp procentowych oraz spadek cen ropy naftowej” – wyjaśnia specjalista marki Aasa, która oferuje pożyczki przez internet na bezpiecznych i wygodnych warunkach.

Ile kosztuje sztabka złota?

Sztabka złota jest sprzedawana w różnych rozmiarach. Można kupić 1, 5, 10 gramów, uncję (ok. 28 gramów), 50 czy 100 gramów. Wszystko zależy od tego, ile inwestor ma kapitału i ile chce przeznaczyć na inwestycje. Można również kupić sztabki w pakietach po 10 czy 20 sztuk.

Warto zwracać uwagę, aby była to sztabka złota LMBA, czyli zgodna z ceną tego kruszcu, ogłaszaną w Wielkiej Brytanii.

 

Ceny sztabek złota w zależności od gramatury są następujące:

  • 2,5 g – 627,80 zł,
  • 5 g – 1 233,39 zł,
  • 10 g – 2 400,10 zł,
  • 20 g – 4 733,53 zł,
  • 50 g – 11 467,15 zł,
  • 100 g – 22 778,74 zł.

Z kolei kilogram złota kosztuje aktualnie 55 743,63 dolarów amerykańskich, co po przeliczeniu kursu daje 219 398,57 zł (kurs z dn. 28.03.2021 r.).

Gram złota – inwestycja dla każdego?

Osobom, które zastanawiają się jak zarobić, ale nie dysponują zbyt dużym kapitałem, oferowany jest gram złota. Taka malutka sztabka kosztuje 268,90 zł. Jest to więc relatywnie niewielka kwota, na którą większość osób może sobie pozwolić.

Trzeba jednak pamiętać, że tak mała ilość tego cennego kruszcu nie da znaczącego zwrotu z inwestycji. Można więc kupić taką sztabkę bardziej na pamiątkę niż po to, aby na niej zarobić.

Czy w złoto opłaca się inwestować?

Jeśli zastanawiasz się, jak zarobić pieniądze na złocie, to niestety nie ma na to jednoznacznej odpowiedzi. Generalnie złoto jest postrzegane jako dobra lokata kapitału, gdy gospodarka znajduje się w fazie recesji (czyli tak jak teraz). Jego ceny drastycznie się nie zmieniają, więc dużo bezpieczniej jest kupić sztabkę niż np. inwestować w akcje spółek.

Patrząc wstecz, możemy zaobserwować, że gdy rynki spadały lub były w fazie stabilizacji, to złoto rosło. Aktualnie popytowi na złoto sprzyja obecna sytuacja na świecie. Banki centralne wpuszczają na rynek sporo gotówki, a rynek znajduje się w fazie recesji z nadzieją na rychłe ożywienie.

Argumentem przeważającym za tą inwestycją jest fakt, że złoto fizyczne jest traktowane jako waluta, a nie towar, więc jest zwolnione z podatku VAT.

Więcej jest jednak argumentów, które przemawiają za tym, że inwestycja w złoto nie jest zbyt opłacalna dla osób z niewielkim kapitałem. To rzeczywiście bezpieczna lokata kapitału, ale nie dająca szansy na duży zwrot z inwestycji. Taki krok się opłaca, ale tylko jako uzupełnienie portfela i gdy dysponujesz sporym majątkiem.

Osoby, które dopiero zaczynają swoją przygodę z inwestowaniem i nie mają wielkich pieniędzy mogą się zawieść na złocie. Trzeba śledzić kursy walut, a także szereg światowych rynków, aby wiedzieć, kiedy jest odpowiedni moment na sprzedaż. Decydując się na kupno sztabki złota, trzeba szczegółowo sprawdzić, czy masz do czynienia z oryginalnym egzemplarzem. Jeżeli chcesz inwestować w ten kruszec w skali mikro, to najbardziej opłaca się kupić unikatowe złote monety, które później można z zyskiem sprzedać kolekcjonerom.

Złoto – inwestycja krótkoterminowa czy długoterminowa?

Ze względu na niewielką zmienność cen złota inwestycję w nie trzeba rozpatrywać długoterminowo. To nie jest sposób na szybką gotówkę.

Specjaliści porównują, że w ostatnich 20 latach na złocie można było zarobić więcej niż na akcjach. Jednak ostatnie dwie dekady to czas wyjątkowo sprzyjający kursowi złota i pozwalający na wyższy zysk. W innych okresach globalne akcje są bardziej opłacalne niż ten kruszec.

W jakie złoto nie warto inwestować? Na to musisz uważać!

Przede wszystkim trzymaj się z daleka od nieautoryzowanych sprzedawców złota. Złoto inwestycyjne powinno mieć w stopie min. 99,5% pierwiastka, a monety co najmniej 90%. Najbezpieczniejszym miejscem do zrobienia takich zakupów jest mennica. Można w niej kupić: monety obiegowe, monety i sztabki robione na zamówienie. Taki zakup można potraktować nie tylko jako inwestycję, ale na przykład komuś sprezentować.

Jeżeli chodzi Ci po głowie inwestycja w złoto w formie papierów wartościowych, to warto wcześniej udać się po poradę do doradcy inwestycyjnego albo powierzyć swój kapitał maklerowi. Specjalista da Ci fachową poradę, podpowie, czego lepiej unikać albo w Twoim imieniu będzie inwestował w środki.

Najskuteczniejszą strategią inwestycyjną jest dywersyfikacja, więc gdy dysponujesz większym majątkiem, to makler podzieli go na kilka części i zainwestuje w różnych miejscach, aby zmaksymalizować zwrot z inwestycji i zminimalizować ryzyko.

Więcej na temat finansów, inwestycji i oszczędzania przeczytasz na: https://www.aasapolska.pl/blog

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE