Czym jest umowa OC zawarta na odległość?
Coraz więcej ubezpieczycieli przedstawia klientom swoją ofertę poprzez kanały sprzedaży bezpośredniej, np. za pomocą internetu lub telefonu. Zawarcie umowy na odległość jest korzystne dla obu stron z uwagi na brak konieczności spotykania się w placówce towarzystwa ubezpieczeniowego. To z kolei umożliwia zaoszczędzenie sporej ilości czasu i energii — zarówno ze strony konsumenta, jak i pracowników firmy ubezpieczeniowej.
Czym właściwie jest umowa OC zawarta na odległość? Otóż w ten sposób można określić każde ubezpieczenie, które wykupiłeś bez faktycznej wizyty w oddziale ubezpieczyciela. Zamiast tego warunki polisy ustalasz ze specjalistą przez telefon lub zapoznajesz się z nimi w jednej z porównywarek internetowych. Pamiętaj, że wybierając OC powinieneś sugerować się wyłącznie ceną, bo wszystkie firmy i tak oferują Ci ten sam zakres ochrony.
Jeśli chcesz wiedzieć, co wpływa na cenę ubezpieczenia i jak w prosty sposób możesz obniżyć składkę, zajrzyj do artykułu https://rankomat.pl/tanie-oc.
Czy polisa zawarta na odległość jest ważna?
Zasady dotyczące zawierania umów na odległość precyzuje Kodeks cywilny. W przepisach można bez problemu znaleźć odpowiedź na pytanie — czy polisa przesłana e-mailem jest ważna? Po zinterpretowaniu zapisów kodeksu wywnioskujesz, że ubezpieczenie kupione na odległość, np. przez internet, ma taką samą rangę, jak OC nabyte podczas wizyty w placówce ubezpieczyciela.
W praktyce od razu po przelaniu składki na konto towarzystwa na swoją skrzynkę otrzymasz dokument, który potwierdzi zawarcie umowy. Co ważne, takiego pisma nie musisz mieć przy sobie podczas podróży autem, tak samo, jak i dowodu rejestracyjnego. Od 2018 roku funkcjonariusze podczas kontroli ważność OC weryfikują w Centralnej Ewidencji Pojazdów i Kierowców.
Jak odstąpić od umowy OC zawartej na odległość?
Osoby, które zdecydowały się na wykupienie polisy w kanale direct, mają pewien przywilej. Mogą odstąpić od umowy OC w ciągu 30 dni od chwili jej zawarcia. Dzięki temu, np. po znalezieniu korzystniejszej oferty ubezpieczenia, możesz bez problemu cofnąć swoją wcześniejszą decyzję. W jaki sposób? W zależności od ubezpieczyciela odbywa się to poprzez złożenie pisemnego wniosku lub wypełnienie specjalnego formularza.
Po spełnieniu warunków niezbędnych do anulowania umowy otrzymasz od ubezpieczyciela zwrot składki. Kwota przelana na Twoje konto zostanie pomniejszona o koszt ochrony samochodu w czasie obowiązywania OC.
Komentarze (0)
Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.