Nasze organizmy są ciągle narażone na jakieś obciążenia. Przemęczenie, stres sprawiają, że jesteśmy pozbawieni sił fizycznych oraz psychicznych, a przez to nic nam się nie chce. No może wyjechać gdzieś daleko, odpocząć od codzienności, złapać dystans. Jazda rowerem jest jedną z aktywności fizycznych, które pozwalają na taką ucieczkę. To nie jedyna zaleta, ale kilka z nich bardzo pozytywnie wpływa na nasze samopoczucie.
Zalety jazdy na rowerze
Jazda na rowerze to jedna z najpopularniejszych aktywności fizycznych, którą uprawiają Polacy. Wycieczki za miasto, po lesie, w otoczeniu przyrody, to świetny sposób na relaks i poprawę własnej kondycji. Potrzebne są tylko: chęć, odpowiedni jednoślad ze sklepu rowerowego i można ruszać w drogę.
Spalanie kalorii
Jeżdżąc regularnie na rowerze, mamy szansę na zrzucenie kilku zbędnych kilogramów. Wprawianie kół w ruch to wysiłek, w którego trakcie spalamy kalorie. Oczywiście zależne jest to od czasu, jaki poświęcamy na przejażdżkę, stylu jazdy, a także tego, jaką mamy budowę ciała. Rozmaite badania przeprowadzone na rowerzystach potwierdzają, że ilość 400 - 500 kcal można spalić w ciągu 1-godzinnej jazdy ze stałą prędkością na poziomie 20 km/h. Co prawda nie jest to dużo, ale istotna jest w tym względzie regularność. Wtedy możemy liczyć na zdecydowanie lepsze wyniki. Aby być na bieżąco z orientacyjną ilością spalonych kalorii, możemy kupić w sklepie rowerowym odpowiedni licznik. Dowiemy się z niego także, jaki dystans pokonujemy, w jakim czasie i z jaką prędkością.
Poprawa kondycji serca
Ten sam wysiłek, który sprawia, że spalamy kalorie, jest pożyteczny dla kondycji naszego serca. W jego trakcie podnoszone jest tętno. Wtedy też krew w żyłach zaczyna krążyć szybciej. To z kolei przekłada się na wspomaganie organizmu w zapobieganiu pojawianiu się zawału, czy też miażdżycy.
Silniejsze mięśnie
Regularna jazda rowerowa sprawia, że nasze mięśnie stają się silniejsze. Wpływa na to generowanie ruchu kół, utrzymywanie tempa, ale także przyspieszanie. Możemy zauważyć, że pracują wtedy nasze łydki, uda, pośladki, brzuch, a także ręce. Po jakimś czasie mięśnie w tych okolicach naszego ciała są bardziej wyrzeźbione i mają więcej siły. Ważne jednak, aby jazda odbywała się na odpowiednio dopasowanym do nas jednośladzie. Jego rama musi mieć właściwą wysokość, a model powinien być przystosowany do stylu naszej jazdy. Wtedy możemy mówić o przyjemnym i efektywnym podróżowaniu. Odpowiedni model, dopasowany do naszych potrzeb, możemy znaleźć w sklepie rowerowym.
Poprawa wydolności
Już po kilku, ale regularnych jazdach na rowerze, nastąpi poprawa wydolności naszego organizmu. Oczywiście początkowo w niewielkim stopniu, ale z czasem będzie się on zwiększał. Czynności wymagające wysiłku nie będą dla nas takie męczące. Z czasem wydłużymy trasy, które pokonujemy, ponieważ limit wysiłku organizmu znacząco się zwiększy.
Lepsze samopoczucie
Te zalety, które dotychczas wymieniliśmy, przełożą się na jeszcze jedną - lepsze samopoczucie. Wraz z poprawą naszej kondycji fizycznej, wzrośnie pewność siebie. Będziemy bardziej wypoczęci, zrelaksowani. Obcowanie z naturą uspokoi nasze skołatane nerwy, sprawi, że złapiemy mentalny dystans do ewentualnych problemów.
Komentarze (0)
Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.