Ministerstwo Środowiska opublikowało dziś "Białą księgę ochrony złóż kopalin". W wykazie zasobów strategicznych znalazły się pokłady węgla brunatnego nazwane Gostyń oraz Oczkowice
Jak informuje ministerstwo na swojej stronie internetowej, wykaz złóż zaliczonych do kategorii najwyższej ochrony (strategicznych) został sporządzony na podstawie analizy 249 udokumentowanych, ale jeszcze niezagospodarowanych złóż, wytypowanych do waloryzacji przez Państwowy Instytut Geologiczny - Państwowy Instytut Badawczy. Na liście wybranych do ewentualnej ochrony są pokłady węgla Gostyń i Oczkowice. Ministerstwo nadmienia, że zawartość rejestru pozostaje sprawą otwartą.
Publikacja "Białej księgi", jak wskazuje resort, ma zainicjować dyskusję na temat rozwiązań w zakresie ochrony strategicznych złóż. - Nie mamy w Polsce całościowej polityki surowcowej i chociaż oczywiście funkcjonuje wiele jej elementów, to Biała księga jest pierwszym krokiem do kompleksowego uregulowania tego obszaru i uratowania naszych najważniejszych zasobów kopalin przed bezpowrotną utratą - podkreśla w ministerialnym komunikacie Sławomir Brodziński, Główny Geolog Kraju. „Biała księga postuluje utrzymanie dostępności złóż, które tworzą cenną bazę surowcową. Chodzi o zabezpieczenie najważniejszych z punktu widzenia interesu państwa złóż przed takim zagospodarowaniem terenu, które uniemożliwiałoby lub znacznie utrudniało ich późniejszą eksploatację” - głosi komunikat.
Ministerstwo informuje, że wybór wariantu ochrony, a także sam wykaz złóż strategicznych wymagać będzie merytorycznej dyskusji z udziałem wszystkich zainteresowanych środowisk - rządu, samorządu terytorialnego, obywateli, organizacji pozarządowych oraz przedsiębiorców. „Dopiero po konsultacjach będzie mogła zapaść polityczna decyzja o tym, czy, a jeśli tak, to które złoża i w jaki sposób chronić” - czytamy na stronie resortu środowiska.
Szerzej na ten temat w najbliższym - wyjątkowo poniedziałkowym wydaniu „Życia Gostnia”.