Gostyńskie muzeum odwiedził wczoraj najwybitniejszy polski szpieg – generał Marian Zacharski. Powodem tego wyjątkowego spotkania była przedpremierowa prezentacja książki „Kody wojny. Niemiecki wywiad elektroniczny w latach 1907–1945 a losy polskich, sowieckich, alianckich kodów i szyfrów”. Jej wyjątkowość polega właśnie na autorze, czyli człowieku, który zna się na rzeczy jak mało kto. Generał Zacharski - arcyszpieg z czasów Zimnej Wojny, aktualnie realizuje się pisząc książki biograficzne i historyczne,
- Generała Zacharskiego nikomu przedstawiać nie trzeba. Główny temat dzisiejszego spotkania to promocja najnowszej książki o działalności niemieckiego wywiadu elektronicznego. Książki, która bazuje na bardzo bogatym materiale archiwalnym i rzuca nowe światło na historię Polski w okresie dwudziestolecia międzywojennego, a także II wojny światowej - w ten sposób witano uczestników spotkania.
Książka napisana została głównie na podstawie nigdy dotąd niepublikowanych dokumentów. Przytoczono w niej unikalne fakty, rzucające nowe światło na znane wydarzenia historyczne. - Ścisnąłem tę książkę do 1080 stron, co jest dużym wyczynem. Oczywiście wielu dokumentów nie byłem w stanie tam zamieścić - wyjaśniał Marian Zacharski.
Generał w bardzo dużym skrócie przedstawił zebranym historię swojego życia, wspominając o ciekawych incydentach i licznych nieporozumieniach, które należało zdementować. Organizatorami spotkania byli: Muzeum w Gostyniu i Stowarzyszenie „Zielona Kohorta”. Więcej w kolejnym wydaniu Życia Gostynia.