Prawdopodobnie na przyszłej sesji Rady Gminy Piaski wzrosną niektóre opłaty administracyjne i podatki. Mimo że w czasie dyskusji na forum komisji wspólnych dochodziło do tarć, to jednak udało się wypracować kompromis w wymienionych kwestiach. W jednej jednakże sprawie przez dłuższy czas radni nie mogli znaleźć wspólnego języka.
- Proponujemy, żeby zmniejszyć częstotliwość odbioru niektórych odpadów komunalnych i musimy wypracować wspólne stanowisko, jeżeli chodzi o odpady biodegradowalne - mówił Wiesław Glapka. Gmina Piaski jako jedyna z powiatu gostyńskiego zdecydowała się na odbieranie tzw. "odpadów zielonych" z terenu nieruchomości mieszkańców. Przyszedł jednakże czas na zmiany
Zaproponowane rozwiązania nie spodobały się niektórym radnym. - Przyzwyczailiśmy ludzi, że te śmieci są odbierane, a teraz mamy z tego całkowicie zrezygnować - mówił Dariusz Naskręt. - Musimy dojść do konsensusu - apelował radny Wiesław Woźniak.
Ostatecznie udało się dojść do porozumienia, choć nie wszyscy zaakceptowali wspólne stanowisko. Głosowanie nad uchwałą odbędzie na poniedziałkowej sesji rady.
Jak wygląda obecny system odbioru "odpadów zielonych" na terenie gminy Piaski?
Odpady biodegradowalne są odbierane z posesji mieszkańców przez Przedsiebiorstwo Handlowo-Usługowe “Trans-Kom” z Bogusławek i przwożone do Zakładu Gospodarki Odpadami w Jarocinie, a następnie zagospodarowywane w kompostowni w Cielczy. Odpadów można się pozbyć również w powstałym w 2014 roku Punkcie Selektywnej Zbiórki Odpadów Komunalnych w Smogorzewie.
A jak ma wyglądać system po zmianach? Częstotliwość odbioru, jakiego rodzaju śmieci zmniejszy się? Dlaczego wójtowi tak zależy na wprowadzeniu zmian? Który radny mocno oponował przeciwko modyfikacjom? Ile rocznie gmina Piaski wydaje na obsługę odpadów biodegradowalnych?
Odpowiedzi na te i inne pytania znajdziesz w dzisiejszym wydaniu "Życia Gostynia".