Radni rady miejskiej pozytywnie zaopiniowali projekt i jednogłośnie przyjęli uchwałę, dotyczącą Planu Gospodarki Niskoemisyjnej dla Gminy Pogorzela na lata 2016-2020, współfinansowanego ze środków Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Poznaniu.
Jest to dokument, mający na celu podniesienie efektywności energetycznej, zwiększenie wykorzystania odnawialnych źródeł energii na danym terenie i redukcję emisji gazów cieplarnianych. Temat przybliżyła podczas komisji wspólnej Anna Lewandowska, przedstawicielka firmy Anluk Consulting, która opracowała PGN.
Polska po przyłączeniu do Unii Europejskiej, zdecydowała się zmniejszyć emisję gazów cieplarnianych o 20%, zwiększyć udział odnawialnych źródeł o 20% i zminimalizuje energię finalną także o 20%. W związku z tym, aby nasz kraj mógł wywiązać się ze zobowiązania, każda gmina przystąpiła do opracowania planów, czyli wprowadzania zadań, które ma zrealizować do 2020 roku. Przybrało to właśnie formę Planu Gospodarki Niskoemisyjnej. – Przede wszystkim mówimy w nim o dobrych rzeczach. Pogorzela na tle powiatu i na tle województwa przedstawia się bardzo dobrze. Nie ma dużego zanieczyszczenia, macie dużą lesistość, budynki nie są w złym stanie w porównaniu z sąsiadami, jednakże jest sporo do pracy – wyjaśniała Anna Lewandowska.
Więcej w bieżącym wydaniu Życia Gostynia.