Według danych zebranych w ramach kampanii społecznej „Bezpieczny przejazd - szlaban na ryzyko” od początku 2018 roku na polskich przejazdach/przejściach kolejowo-drogowych doszło do 98 wypadków i kolizji z udziałem pojazdów i pieszych, w których śmierć poniosło 26 osób, a 20 zostało ciężko rannych.
Jeszcze bardziej porażające są statystyki dotyczące wypadków spowodowanych przez pieszych przechodzących przez torowiska w miejscach niedozwolonych. Tutaj, w tym samym czasie w 112 zdarzeniach zginęło 79 osób, a 25 odniosło ciężkie obrażenia.
W związku z tym dzisiaj na terenie województwa wielkopolskiego prowadzone są działania policyjne „Bezpieczny przejazd kolejowy”.
Mundurowi będą zwracać uwagę na właściwe zachowania kierowców, rowerzystów i pieszych w rejonach skrzyżowań dróg i torów - strzeżonych i niestrzeżonych przejazdów kolejowych oraz przypominać przepisy dotyczące poruszania się w takich miejscach. Akcja potrwa od godziny 6.00 do 22.00, również na terenie powiatu gostyńskiego.
Najczęstszą przyczyną wypadków na przejazdach kolejowych jest nieostrożność kierowców. Lekceważenie znaku STOP, wjeżdżanie na przejazd, gdy sygnalizator wskazuje światło czerwone - zobacz film TUTAJ, próby przejechania pod zamykającymi się zaporami przejazdów to główne grzechy kierowców samochodów. Podobnie zachowują się piesi i rowerzyści.
– Przypominamy, że pociąg to potężna masa kilkudziesięciu, a nawet kilkuset ton. Jego droga hamowania nawet przy niewielkich prędkościach jest kilkunastokrotnie dłuższa niż zwykłego pojazdu. Wypadki na torach są przede wszystkim skutkiem naruszeń przepisów. Wielu można byłoby uniknąć, gdyby górę wzięła rozwaga i wyobraźnia – mówi Sebastian Myszkiewicz, rzecznik prasowy Komendy Powiatowej Policji.