Reklama

Ważne! Jest okazja, by sprawdzić układ oddechowy i płuca. Badania w Gostyniu gratis. Obowiązują zapisy

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor: | Zdjęcie: Adobe Stock

Ważne! Jest okazja, by sprawdzić układ oddechowy i płuca. Badania w Gostyniu gratis. Obowiązują zapisy - Zdjęcie główne

Spirometria w Gostyniu 22 kwietnia, przy ul. Łokietka 2, w mobilnej przychodni | foto Adobe Stock

Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Zdrowie Mobilna przychodnia - tak zwany Spirobus w piątek, 22 kwietnia 2022r. pojawi się w Gostyniu. Dzięki temu mieszkańcy będą mieli okazję wykonać bezpłatne badania profilaktyczne chorób układu oddechowego. Akcja organizowana jest przez Fundację NEUCA dla Zdrowia.

Spirobus Fundacji NEUCA dla Zdrowia ruszył w Polskę i w najbliższy piątek przeprowadzi bezpłatne badania profilaktyczne chorób układu oddechowego dla mieszkańców Gostynia. 

Gostyń. Czym jest spirometria?

Spirometria (badanie spirometryczne) jest najważniejszym z badań czynnościowych układu oddechowego, czyli tych, które pozwalają na obiektywną ocenę czynności płuc.

Podczas spirometrii ocenia się objętość powietrza wydychanego i wdychanego do płuc. Badanie polega na oddychaniu przez ustnik aparatu. Wykonuje się zwykle tzw. spirometrię podstawową, a często również spirometrię po inhalacji leku rozkurczającego oskrzela (czasami określaną jako „spirometria z oceną odwracalności obturacji”).

Badanie szczególnie pożądane w dobie pandemii Covid-19

Tego typu badanie układu oddechowego jest szczególnie pożądane w dobie pandemii Covid-19. Fundacja NEUCA dla Zdrowia przekonuje, że odpowiadając na zainteresowanie, zapewnia bezpłatne badania profilaktyczne w mobilnej przychodni w piątek, 22 kwietnia przy ul. Łokietka 2 w Gostyniu. Uwaga! W spirobusie będą odbywać się tylko umówione wizyty.

Spirometria wskazana dla palaczy

Zanieczyszczone powietrze i palenie papierosów to czynniki wywołujące i wpływające na rozwój wielu chorób układu oddechowego.

Choroby te dotykają ludzi z różnych grup wiekowych i różnych warstw społecznych. Należy również pamiętać, że płuca są narządem, który najczęściej jest najbardziej dotknięty w przypadku infekcji SARS-CoV-2. Pomiar spirometryczny jest podstawowym i najczęściej stosowanym badaniem w diagnostyce chorób układu oddechowego. Badanie jest rekomendowane szczególnie osobom, u których objawia się przewlekły kaszel, odkrztuszanie wydzieliny, duszność i nawracające stany zapalne - przekonuje Ewelina Przastek z Fundacji NEUCA Dla Zdrowia.

Szacuje się, że na choroby płuc cierpi ponad 6 mln Polaków. Około 4 mln na astmę a 2,5 mln na POChP. Niestety, połowa chorych na astmę i ponad ¾ chorych na POCHP nie wie o swojej chorobie. 

- Dlatego tak ważne jest wykonywanie profilaktycznych badań spirometrycznych, które pomagają w postawieniu diagnozy. Wykrycie schorzenia w odpowiednim czasie pozwala na zastosowanie odpowiedniego leczenia, które poprawia jakość życia i często pozwala na wydłużenie życia chorego - mówi Ewelina Przastek.

Badanie spirometryczne w Gostyniu. Wymagane są zapisy

Spirobus Fundacji NEUCA dla Zdrowia stacjonować będzie w Gostyniu w piątek, 22 kwietnia przy ul. Łokietka 2, w godzinach 10.00 – 16.00. Udział w badaniu jest bezpłatny, wymagane są jednak wcześniejsze zapisy. Można ich dokonywać przed planowanym badaniem pod tym samym adresem, gdzie odbywać się będą badania. 

- Dokładamy wszelkich starań, żeby w aktualnej sytuacji epidemicznej zapewnić wszystkim pacjentom bezpieczeństwo. W spirobusie będą odbywać się tylko umówione wizyty. Przed wejściem do busa każdy pacjent będzie miał zmierzoną temperaturę i będzie dezynfekował ręce. Zapraszamy pacjentów, którzy nie mają podejrzeń zakażenia koronawirusem i posiadają maseczki zakrywające usta i nos - informuje przedstawicielka Fundacji NEUCA Dla Zdrowia.

Czy są jakieś przeciwwskazania do wykonania badań? Wszelkie szczegóły na ten temat, także dotyczące terminów badań, lokalizacji i zapisów znajdują się na stronie Fundacji NEUCA dla Zdrowia w zakładce „Aktualności”. (www.fundacjaneuca.pl).

Jak działa Fundacja NEUCA Dla Zdrowia?

Organizacja ta powstała w 2013 roku. 

Działalność Fundacji pozwala NEUCA  jeszcze lepiej wypełniać misję społeczną, którą rozumiemy jako budowanie kultury zdrowia. Kluczowym celem, jaki sobie stawiamy zgodnie z Narodowym Programem Zdrowia, jest dążenie do poprawy zdrowia i związanej z tym jakości życia społeczeństwa - tłumaczy Ewelina Przastek. 

Aby uzyskać dodatkowe informacje, można się kontaktować: kontakt@fundacjaneuca.pl lub tel. 512-746-125

 

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy