Wybory samorządowe w Polsce odbyły się 7 kwietnia 2024 r. Na pogodę wyborcy nie mogli narzekać, mieszkańcy powiatu gostyńskiego po południu wyszli na spacery, ale czy wszyscy zajrzeli do lokalu wyborczego?
Frekwencja w Wielkopolsce podczas odbywających się 7 kwietnia wyborów samorządowych wyniosła 52,23 proc. Powiat gostyński nie wyróżnia się pod tym względem. Frekwencja wyborcza w powiecie wyniosła niecałe 52%. Przewodniczący obwodowych komisji wyborczych w Gostyniu nie narzekali na brak głosujących. W lokalach wyborczych, które mieściły się w Środowiskowym Domu Samopomocy w Gostyniu stwierdzono, że nie było dłuższej chwili, żeby jakiś mieszkaniec nie przyszedł głosować.
- Słoneczna pogoda, wysoka temperatura sprzyjają spacerom, a wtedy mieszkańcy kierują się też do lokali wyborczych. Powiedziałabym, że głosować przychodzi dużo młodych mieszkańców, w wieku 30+. Przychodzą indywidualnie, ale często też z rodziną - powiedziała przewodnicząca jednego z lokali wyborczych na Pożegowie.
Natomiast do lokali wyborczych w Pogorzeli mieszkańcy zaglądali po mszach św. Jeszcze w dniu wyborów, przed południem, przewodniczący tamtejszej komisji mówił, że liczba głosujących jest podobna do tej z październikowych wyborów parlamentarnych. Rzeczywiście, podczas wybierania samorządowców, mieszkańcy gminy Pogorzela najlepiej zdali egzamin z obywatelskiego obowiązku. Tam lokale wyborcze odwiedzane były najczęściej – po analizie danych PKW okazało się, że frekwencja w gminie wyniosła 59%.
- Głosowanie w każdych wyborach jest podstawowym obowiązkiem obywatelskim. Udział w tych lokalnych wyborach jest tak samo ważny. To, kogo wybierzemy na radnych gmin czy powiatu, na burmistrza, wójta ma duże znaczenie. Tutaj, w lokalnych samorządach rozstrzygają się podstawowe dla mieszkańców sprawy. W każdych wyborach staram się wziąć udział. Inaczej to wyglądało w PRL-u. Wtedy też chodziłem głosować, ale wówczas zabierałem karty do głosowania ze sobą, nie wrzucałem do urny – przyznał Leszek Szczepaniak, starszy wizytator kuratorium oświaty.
Przed laty działał w gostyńskim samorządzie – gminnym i powiatowym. I - jak mówi dzisiaj – w duchu zawsze pozostanie samorządowcem.
- To doświadczenie procentuje. Pracując obecnie w administracji rządowej mogę spojrzeć na różne sprawy z dwóch perspektyw. Myślę, że dla mieszkańca, w codziennym życiu, dla jego zwykłych spraw większe znaczenie ma lokalny samorząd niż oddalona jednak administracja rządowa – komentował Leszek Szczepaniak.
Nie przewidywał wysokiej frekwencji, zastanawiał się nawet, czy letnia pogoda przypadkiem nie wpłynie na niekorzyść pod tym względem.
Miał nieco racji. Najmniej wyborami samorządowymi byli zainteresowani mieszkańcy największych gmin w powiecie. W Gostyniu frekwencja wyniosła 49%, a w Krobi do głosowania ruszyło mniej więcej 45% uprawnionych.
Wybory samorządowe 2024 - frekwencja w powiecie gostyńskim
Frekwencja do rady powiatu - 51,95 %
- Liczba kart ważnych
30 016 - Liczba uprawnionych do głosowania
57 775
Frekwencja do rad gmin - 52,62%
- Liczba kart ważnych
27 056 - Liczba uprawnionych do głosowania
51 416
Frekwencja w wyborach wójta lub burmistrza - 51,98%
- Liczba kart ważnych
30 016 - Liczba uprawnionych do głosowania
57 748
Frekwencja w wyborach do sejmików województw - 51,83%
- Liczba kart ważnych
30 004 - Liczba uprawnionych do głosowania
57 888
Komentarze (0)
Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.