Reklama lokalna
reklama

Burmistrz Curyk rezygnuje, troje kandydatów o fotel rywalizuje

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor: | Zdjęcie: fotomontaż Maciej Mostowy

Burmistrz Curyk rezygnuje, troje kandydatów o fotel rywalizuje - Zdjęcie główne

Pogorzela. Burmistrz Piotr Curyk rezygnuje z walki o fotel burmistrza Pogorzeli. Troje kandydatów chciałoby go zastąpić - Szymon Jakubowski (z lewej), Daria Wyzuj oraz Jerzy Hejduk. Jak zdecydują wyborcy? | foto fotomontaż Maciej Mostowy

reklama
Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Wybory SamorządoweJuż osiągnąłem wiek emerytalny, mogę sobie odpuścić stanowisko burmistrza w Pogorzeli - informuje Piotr Curyk, włodarz pogorzelskiej gminy. Walka o fotel burmistrza w nadchodzących wyborach samorządowych, w których pierwszą turę wyznaczono na 7 kwietnia, tam może być ciekawa. Zapowiadało się 4 kandydatów... Ilu wytrwało w swoich postanowieniach?
reklama

Piotr Curyk był burmistrzem Pogorzeli przez 4 kadencje. Nie zamierza już kandydować na włodarza gminy, gdyż jak mówi pod tym względem osiągnął wiek emerytalny.
Mogę sobie odpuścić stanowisko burmistrza w gminie Pogorzela – stwierdza. 
Nie zamierza jednak odpuszczać pracy w samorządzie. Kandyduje z ramienia PSL (Trzecia Droga)  na radnego powiatowego. Czy będzie działał w strukturach samorządowych powiatu gostyńskiego?

- To zależy od wyborców, czy chcą mnie jeszcze gdzieś widzieć? Czy wrócę do rady powiatu gostyńskiego? Jeśli mieszkańcy, potencjalni wyborcy uznają, że moje doświadczenie może gminie Pogorzela jeszcze w czymś pomóc, a myślę że tak, zamierzam działać na korzyść gminy – zapewnia Piotr Curyk.

Widzi potrzebę owocnej współpracy z gminą Pogorzela w zakresie inwestycji drogowych, dofinansowania na budowę czy remonty chodników i ścieżek pieszo-rowerowych .
Dotychczas robiliśmy to od wielu lat, z dobrym skutkiem, chociaż potrzeb dotyczących szos jest sporo. Przez gminę Pogorzela przebiega 80% dróg powiatowych, również przez wioski. Przez ostatnie lata wypieściliśmy gminne drogi, nawet boczne – są w lepszym stanie niż powiatowe. W kwestii traktowania po macoszemu niektórych dróg powiatowych, zwracania się o pomoc w ich utrzymaniu do gmin, trochę samorząd powiatowy rozumiem – wraz z krotoszyńskim jesteśmy tym powiatem, który ma najgęściejszą strukturę dróg powiatowych, około 500 km. Zadbać o nie jest trudno, stąd szeroko rozwinięta współpraca z gminami pod względem dofinansowania inwestycji – mówi Piotr Curyk.

reklama

Zauważa, że w tych działaniach może pomóc doświadczenie – Piotr Curyk zna strukturę dróg, którą sam tworzyłem działając jeszcze w gminie, a następnie jako radny w radzie Powiatu Gostyńskiego. Na pamięć zna wszelkie bolączki, natężenie ruchu, potrzeby mieszkańców.

Pozostało jeszcze sporo do zrobienia. Jeśli moja skromna osoba pomoże poprawić stan dróg lub ścieżek pieszo-rowerowych w gminie, jestem gotowy służyć społeczeństwu – mówi piotr Curyk.

Nie jest to dla niego „być albo nie być”. Podkreśla, że zarządzanie powiatowe, rola radnego powiatowego, jego działalność nie kończy się na jednej gminie. Poza tym są jeszcze inne branże, gdzie zarządcą jest samorząd powiatowy – oświata czy opieka społeczna.

reklama

Wraz z partią, którą Piotr Curyk reprezentuje kandydując w wyborach samorządowych - PSL, będą wspierać Szymona Jakubowskiego w rywalizacji o fotel burmistrza Pogorzeli. To kandydat młodego pokolenia, co nie oznacza, że ma krótki staż w pracy samorządowej. Wręcz przeciwnie. Zaczynał od sołtysa we wsi Pasierby. Pracował również w stowarzyszeniu Lokalna Grupa Działania Gościnna Wielkopolska. Był też radnym gminy Pępowo. 
 

- Mam bardzo bogate doświadczenie w pracy samorządowej - od szczebla najniższego czyli od sołtysa przez radnego gminy i powiatowego. Od ponad pięciu lat jestem członkiem zarządu powiatu gostyńskiego. Przez te lata udało mi się wiele nauczyć i nawiązać sporo dobrych kontaktów, przy współpracy z samorządowcami nie tylko z powiatu gostyńskiego ale też na szczeblu wojewódzkim – przekonuje potencjalnych wyborów Szymon Jakubowski, podkreślając, że decyzja o rywalizacji o fotel burmistrza nie była łatwa, gdyż w samorządzie powiatowym dobrze się czuje. 

reklama

Warto dodać, że Szymon Jakubowski „samorząd ma we krwi”. Dziadek Zdzisław Kowalczyk aktywnie działał na rzecz samorządu gminnego w  Pogorzeli (był przewodniczącym rady), poza tym przez dwie piastował urząd burmistrza, działał też jako radny powiatowy.

- Z dziadkiem przy kawie o pracy w samorządzie i polityce rozmawiamy, robimy to nawet codziennie. Czerpię wiedzę z tych pogawędek – przyznaje Szymon Jakubowski. 

Pomimo że jest członkiem Platformy Obywatelskiej, w rywalizacji na burmistrza będzie startował z Komitetu Wyborczego Wyborców Trzecia Droga PSL-PL2050 Szymona Hołowni. W kampanii wyborczej, którą intensywnie prowadzi od kilku tygodni skupia się na przedstawieniu swojego dorobku i propozycji. Program wyborczy dla społeczności gminy Pogorzela prezentuje w formie „21 konkretów drużyny Jakubowskiego”.  Częściowo jest to kontynuacja działań, które realizował aktualny burmistrz Pogorzeli. 

Kandydat na radnego zaproponował mieszkańcom nowy sposób spędzania wolnego czasu, bardziej aktywny, sportowy.

- Przygotujemy bogatszą ofertę kulturalną i sportową, tak by mieli możliwość korzystania z tego, z czego korzystają mieszkańcy innych gmin. Mam bogate doświadczenie przy organizacji imprez sportowych wiem czego potrzebują mieszkańcy – mówi kandydat na burmistrza.

Twierdzi, że w gminie Pogorzela sporo będzie do wykonania w kwestii oświaty i według niego nie będą to działania łatwe. Chciałby zrobić porządek, ze względu na niż demograficzny zauważalny w gminie, w kwestii szkolnictwa na szczeblu podstawowym, jak i ponadpodstawowym. Z wyróżniających się propozycji w zakresie oświaty proponuje ułatwienie w opiece nad dziećmi dla pracujących rodziców. Chciałby, by w gminie, oprócz przedszkola, funkcjonował żłobek.

- Czy będzie to budowa nowego żłobka czy adaptacja już istniejących obiektów na ten cel, o tym o tym musi zadecydować odpowiedni zespół, należy poddać to analizie. Ale mieszkańcy dopytują o takie miejsce – mówi Szymon Jakubowski. 

W programie wyborczym można zauważyć propozycję budowy stacji uzdatniania wody oraz dwóch studni głębinowych, co ma doprowadzić do poprawy jakości usługi dostarczania wody i jej dostępności.

- Nowa stacja odciąży dotychczas zaopatrujące gminę Pogorzela stacje wodociągowe – przekonuje młody kandydat na burmistrza Pogorzeli.

Liczył na spokojną kampanię. Dzis twierdzi, że okoliczności zmusiły go, by pod hasłem "Mówię - sprawdzam! STOP hejtowi w internecie” złożyć zawiadomienie o możliwości popełnienia przestępstwa w związku z wieloma anonimowymi komentarzami pod jego adresem, zamieszczonymi na jednym z lokalnych portali informacyjnych. 

- To bardzo przykre, że dochodzi do takich sytuacji. Nie można tego akceptować i przechodzić obojętnie – uzasadnia decyzję Szymon Jakubowski. 

Na start w wyborach samorządowych  i starania o mandat radnego, ale też rywalizację o gabinet burmistrza w ratuszu zdecydował się również Jerzy Hejduk, który pełni funkcję sekretarza gminy Pogorzela. Będzie to jego pierwsze starcie z dwojgiem kontrkandydatów w walce o fotel włodarza. Utworzył komitet wyborczy wyborców, nie identyfikuje się z konkretną partią czy stronnictwem. Na listach oprócz lidera znajdują się kandydaci na radnych do Rady Miejskiej w Pogorzeli. 

- Moje plany dotyczą przede wszystkim kontynuacji aktualne rozpoczętych inwestycji. największym zadaniem jest wykonanie kanalizacji sanitarnej w sołectwie Gumienice, na które gmina otrzymała dofinansowanie w wysokości 5 milionów złotych. Modernizacja i termomodernizacja szkoły podstawowej. Udało się pozyskać dla gminy 9 milionów złotych na remont dróg gminnych – asfaltowych i gruntowych. Tam pojawią się nowe nawierzchnie  bitumiczne. Przed gminą stoją nowe wyzwania – skanalizowanie terenów wiejskich. Oczyszczalnia w gminie już jest ale trzeba po prostu budować następne nitki kanalizacji sanitarnej i podłączać do naszej oczyszczalni. Oczywiście trzeba pomyśleć o rozwoju kultury fizycznej i sportu, o nowej hali sportowej  z prawdziwego zdarzenia, której miasto i gmina nie ma. Mamy też do zrealizowania mniejsze zadania, ale równie ważne dla społeczeństwa – ogrodzone place zabaw na terenach wiejskich, ale również w Pogorzeli – mówi w skrócie o swoim programie Jerzy Hejduk.

W wyborach liczy na poparcie zarówno elektoratu z samej Pogorzeli, ale też z wiosek.  

- Funkcjonowanie samorządów w dzisiejszych czasach polega na tym, że do dyspozycji gmin jest bardzo duża pula pieniędzy do wzięcia – czy to z budżetu państwa czy unijnych, dystrybuowanych przez urzędy marszałkowskie czy wojewódzkie urzędy pracy, wojewodów czy bezpośrednio z ministerstwa. Są to pieniądze dobrowolne, które przyznawane są bez algorytmów. Wystarczy napisać wniosek, podparty ciekawym projektem i dobrze uzasadniony, a następnie wystartować w konkursie i wygrać. I tutaj duża rola jednostek gminnych  (...) – mówi Jerzy Hejduk, mając na myśli aktywizację mniejszych organizacji społecznych przy realizacji małych zadań z pozyskanych dotacji z zewnątrz.

Jedyna kobieta do gabinetu burmistrza

Do rywalizacji z mężczyznami o fotel burmistrza stanęła Daria Wyzuj - obecna przewodnicząca Rady Miejskiej w Pogorzeli, która sporo czasu spędziła w ratuszu w mijającej kadencji. Decyzji o kandydowaniu na burmistrza nie podejmowała "z marszu", ona zapadła po licznych rozmowach z mieszkańcami pogorzelskiej gminy, którzy również widzą potrzebę jej rozwoju. Jest przekonana, że posiadane doświadczenie zawodowe oraz umiejętności pozwolą jej dobrze zarządzać gminą oraz być dobrym kierownikiem urzędu miejskiego. Nie obawia się, żeby nie poradziła sobie z kontaktami międzyludzkimi oraz z  zarządzaniem zespołem.

Prowadzi kampanię spokojną, bez negatywnej narracji

Jeśli chodzi o program wyborczy, podkreśla w nim, że chciałaby kontynuować rozpoczęte zadania, na przykład inwestycje drogowe.
Oprócz tego jako aktywny samorządowiec planuje zatrzymać mieszkańców w gminie, zatem w działaniach pójdzie w takim kierunku, by mieszkańcom poprawić poziom i komfort życia na wielu płaszczyznach: infrastruktury drogowej, kanalizacyjnej, warunków w jakich przebywają i uczą się dzieci, co było również jej priorytetem, kiedy przez ostatnich 5 lat działała w samorządzie jako radna, a konkretnie – jako przewodnicząca rady miejskiej. 

W mojej ocenie gmina posiada duży potencjał, który będę chciała w tym celu wykorzystać – mówi Daria Wyzuj.

Zauważa, że w gminie istnieje potrzeba założenia kolejnego przedszkola (jak mówi około 20 dzieci nie zostało przyjętych do przedszkola na rok szkolny 2023/2024).

- Jeśli rodzice aktualnie nie mają możliwości  zostawić dziecka pod opieką w przedszkolu, to oznacza, że taka instytucja jest potrzebna. Po drugie – przyjęcie dzieci do przedszkola daje możliwość znalezienia pracy lub powrotu do pracy. Potencjalnie 20 osób mogłoby zająć się pracą – w zakładzie lub własną działalnością – uzupełnia nasza rozmówczyni. 

W przypadku walkę o stanowisko burmistrza w Pogorzeli, mówiło się o czterech kandydatach, jeden z nich Dominik Klamecki ostatecznie nie zdecydował się na kandydowanie na włodarza, ale zarejestrował komitet wyborczy pozostał przy staraniach o mandat radnego. 

reklama
reklama
Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

reklama
Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy
reklama
reklama