Reklama

Zwycięzca wyborów uzupełniających do Rady Miejskiej w Krobi otrzymał cztery razy więcej głosów niż kontrkandydat

Opublikowano: Ostatnia modyfikacja:
Autor:

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:

Przeczytaj również:

Wiadomości Mieszkańcy Krobi wybierali w minioną niedzielę w wyborach uzupełniających do Rady Miejskiej w Krobi radnego na wakujące miejsce, które dotychczas obsadzał zmarły przed kilkoma miesiącami świętej pamięci radny Hieronim Urbański. Czynne prawo wyborcze posiadało kilkaset osób. Natomiast w wyborach startowało dwóch kandydatów: 43-letni Maciej Jakubczak, zgłoszony przez ugrupowanie obecnego burmistrza Krobi oraz 51-letni Paweł Hampelski z własnego komitetu wyborczego.

Wybory uzupełniające do Rady Miejskiej w Krobi. Trzy podejścia

Odbywające się 13 czerwca wybory uzupełniające do Rady Miejskiej w Krobi, zarządzono w związku ze śmiercią radnego śp. Hieronima Urbańskiego, który sprawował tę funkcję od 2012 roku (więcej czytaj TUTAJ). Początkowo miały one zostać przeprowadzone w kwietniu, następnie ich termin zmieniono na 9 maja, natomiast ostatecznie wojewoda wielkopolski zarządził głosowanie na niedzielę, 13 czerwca. 

Wybory uzupełniające do Rady Miejskiej w Krobi. Wystartowało dwóch kandydatów

Dziś, o godzinie 7.00 rano otwarto lokal wyborczy w kinie "Szarotka" w Krobi. Czynne prawo wyborcze, czyli prawo wyboru swojego reprezentanta do Rady Miejskiej w Krobi mieli mieszkańcy okręgu wyborczego nr 3.

Uprawnionych do głosowania było 719 mieszkańców z ulic: Cichej, Cypriana Kamila Norwida, Grunwaldzkiej, Henryka Sienkiewicza, Juliana Tuwima, Kwiatowej, Marii Konopnickiej, Mikołaja Kopernika, Pogodnej, Słonecznej, Spokojnej oraz Wisławy Szymborskiej. 

Natomiast w wyborach uzupełniających do Rady Miejskiej w Krobi z biernego prawa wyborczego, czyli prawa do bycia wybieranym skorzystało i wystartowało dwóch kandydatów: Maciej Jakubczak, zgłoszony przez Komitet Wyborczy Wyborców Krobia Nasza Mała Ojczyzna (z którego startował śp. Hieronim Urbański) oraz Paweł Mikołaj Hampelski, zgłoszony przez Komitet Wyborczy Wyborców Pawła Hampelskiego.

Wybory uzupełniające do Rady Miejskiej w Krobi. Wyborcy głosowali głównie po południu

W przypadku wyborów samorządowych, ale trzeba powiedzieć, że pozostałych również ludzie w dużej mierze przychodzą głosować "po kościele". Natomiast w niedzielnym głosowania okazało się, że więcej osób zjawiło się przy urnach po południu niż zwyczajowo po porannych nabożeństwach.

Do godziny 18.00 wydano około 100 kart do głosowania. To zapowiadało frekwencję na poziomie około 15%, czyli podobną do tej sprzed 10 laty, gdy również w wyborach uzupełniających do rady gminy mieszkańcy gminy Krobia wybierali w lokalu wyborczym w kinie swojego reprezentanta na wakujące miejsce po tragicznie zmarłym radnym Józefie Musielskim.

- Kiedy mamy wybory samorządowe to wybieramy burmistrza, radnych gminy, do powiatu i województwa w związku z tym zainteresowanie głosowaniem jest znacznie, znacznie większe. Tutaj tak naprawdę głosowali mieszkańcy tych ulic, które straciły swojego radnego. Poza tym było dwóch kandydatów, więc też to rodzinne zainteresowanie jest mniejsze, bo im więcej osób startuje w wyborach, tym więcej osób przychodzi do urn - mówi Janusz Tomyślak, przewodniczący obwodowej komisji wyborczej nr 2 w Krobi.

Wybory uzupełniające do Rady Miejskiej w Krobi. Wygrał nauczyciel

Ostatecznie frekwencja wyborcza wyniosła ponad 20%, a zdecydowanym zwycięzcą wyborów został popierany przez ugrupowanie obecnego burmistrza Krobi, 43-letni Maciej Jakubczak, nauczyciel. Otrzymał on ponad 4 razy więcej głosów niż jego kontrkandydat.

Wyniki wyborów uzupełniających do Rady Miejskiej w Krobi

Maciej Jakubczak - 124 głosy

Paweł Hampelski - 31 głosów

Razem: 155 głosów ważnych

Frekwencja wyborcza: 21,56%

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy