Reklama

Zastępca nie miał konkurentów. Został prezesem

Opublikowano: pt, 25 paź 2019 14:58
Autor:

Zastępca nie miał konkurentów. Został prezesem - Zdjęcie główne
UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:

Przeczytaj również:

Wiadomości

Ryszard Wasik, dotychczasowy wiceprezes został powołany na stanowisko prezesa Gostyńskiej Spółdzielni Mieszkaniowej. Zasiądzie w fotelu szefa od 1 listopada. Zastąpi w ten sposób byłego prezesa Saturnina Wasielewskiego, który z końcem lipca zrezygnował ze stanowiska (chociaż wczesniej był już na emeryturze).

Nowy prezes nie był wybrany w konkursie, ale przez podjęcie odpowiedniej uchwały przez radę nadzorczą, co jest zgodne ze statutem Gostyńskiej Spółdzielni Mieszkaniowej. Posiedzenie odbyło się 23 października. W głosowaniu nad projektem uchwały wzięło udział 13 członków rady nadzorczej i wszyscy poparli kandydaturę Ryszarda Wasika.

Dotychczasowy zastępca prezesa nie miał konkurencji, gdyż rada nadzorcza postanowiła poszukać kandydata wśród doświadczonych pracowników spółdzielni.

- Problem w spółdzielni mieszkaniowej jest bardziej skomplikowany. Prawo spółdzielcze, ustawa o spółdzielniach mieszkaniowych, statut i regulaminy wyraźnie wskazują, kto może aplikować na to stanowisko. Powinien mieć wykształcenie magisterskie techniczne, ekonomiczne lub prawnicze i umiejętność kierowania i organizowania pracy oraz 5 - letni staż pracy na stanowisku kierowniczym. Być członkiem spółdzielni. Kilka miesięcy temu po konsultacjach z prezydium i członkami, rada podjęła próbę negocjacji czy dotychczasowy wiceprezes nie przejąłby funkcji prezesa naczelnego. Po pewnym czasie Ryszard  Wasik zdecydował się. Miesiąc trwało przygotowanie odpowiedniego projektu uchwały - wyjaśnia przewodniczący rady nadzorczej.
 

Henryk Urbaniak zaznaczył, że rada nadzorcza nie może, a nawet nie chciałaby ogłaszać naboru i mianować na stanowisko prezesa osobę z zewnątrz, na przykład w postaci menadżera. - Bo osoba niezwiązana ze spółdzielnią będzie tylko patrzeć na finanse, cyferki i zyski. A spółdzielnia mieszkaniowa to jest twór, który nie jest zakładem produkcyjnym, nie wypracowuje zysków, administruje tylko zasobami, z których korzystają członkowie - mówi Henryk Urbaniak.

Rada nadzorcza zdecydowała też, że od 1 listopada zarząd GSM będzie się składał  z 2 osób (a nie, jak dotychczas z 3) i nie zamierza powoływać nowego wiceprezesa. Zastępcą Ryszarda Wasika będzie Anna Ziemska, która też jest główną księgową GSM – Trwają prace nad zmianą statutu spółdzielni mieszkaniowej. Pytanie nasuwa się czy zarząd spółdzielni ma być złożony z 3 członków, czy wystarczą dwie osoby? Praca zarządu w zmniejszonym składzie to będzie próba, zobaczymy, czy sobie poradzi. Chcemy oszczędzać, ciąć koszty. Sprawdzimy - wyjaśnia Mateusz Matysiak, członek rady nadzorczej. 

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE