Reklama

Nie odśnieżasz, zapłacisz karę. Apel Straży Miejskiej w Gostyniu

Opublikowano: Ostatnia modyfikacja:
Autor: | Zdjęcie: A. Fajczyk

Nie odśnieżasz, zapłacisz karę. Apel Straży Miejskiej w Gostyniu - Zdjęcie główne

Straż Miejska w Gostyniu przypomina o odśnieżaniu chodników i usuwaniu śniegu z połaci dachowych | foto A. Fajczyk

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:

Przeczytaj również:

Wiadomości Zapomnieliśmy już trochę, jak zima wygląda? Straż miejska przypomina właścicielom nieruchomości, że odśnieżanie stanowi jeden z podstawowych obowiązków w czasie zimy

Reklama

Ostatnie zimy w Polsce nie były zbyt śnieżne i chyba zapomnieliśmy już trochę, jak ta pora roku naprawdę wygląda. Tegoroczny sezon jest wyjątkowo „biały”, od początku tygodnia mieliśmy do czynienia z intensywnymi opadami śniegu, zatem Straż Miejska przypomina właścicielom nieruchomości, że odśnieżanie stanowi dla wielu instytucji oraz osób fizycznych jeden z podstawowych obowiązków w czasie zimy.

 

Właściciele i zarządcy nieruchomości zobowiązani są do usuwania z dachów nawisów śnieżnych i sopli oraz do odśnieżania chodnika przyległego do terenu nieruchomości. Gminni stróże prawa apelują również do zarządców obiektów o dużych powierzchniach o należyte wywiązywanie się z obowiązku systematycznego usuwania z dachów nadmiaru śniegu.

- Mamy na uwadze to, że mieszkańcy chodzą do pracy. Śnieg intensywnie popada w nocy czy nad ranem. Ale każdy spieszy się rano do firmy i po powrocie dopiero może zabrać się za odśnieżanie - mówi Rafał Pędziwiatr, komendant Straży Miejskiej w Gostyniu. - Zdarzają się takie skrajne przypadki - bardzo rzadko, że ktoś został pouczony o obowiązku odśnieżania, ale nie wziął tego poważnie, wieczorem lub następnego dnia sprawdzamy i nadal śnieg leży. Wtedy sprawa inaczej zostaje rozwiązana - dodaje.

 

Podstawą prawną określającą zakres obowiązków właścicieli nieruchomości są:

  1. ustawa z 13 września 1999 r. o utrzymaniu czystości i porządku w gminie
  2. ustawa z 7 lipca 1994 r. - Prawo budowlane 
Do grona tych przepisów można również dołączyć przepisy zamieszczone w Kodeksie cywilnym, które pośrednio również nakładają na właścicieli obowiązek dbałości o ich posesje.

 

Zgodnie z art. 5 ust. 1 ustawy o utrzymaniu czystości i porządku w gminie, na właścicielu nieruchomości spoczywa obowiązek uprzątnięciu błota, śniegu, lodu i innych zanieczyszczeń z chodników położonych wzdłuż nieruchomości. To na właściciela posesji przylegającej bezpośrednio do chodników przepisy nakładają obowiązek jego uporządkowania. Śniegu nie wolno zgarniać na jezdnię, gdyż taki stan może przyczynić się do niebezpiecznych zdarzeń na drodze i stanowić zagrożenie dla zdrowia i życia innych osób.

 

Właściciele posesji mają obowiązek usuwać też sople lodu, które niebezpiecznie zwisają z dachów nad chodnikami i miejscami, gdzie odbywa się ruch ludzi i samochodów.

- Może być tak, że na słońcu śnieg zacznie topnieć, w nocy, przy spadku temperatury zamarznie, powstanie sopel, który może być niebezpieczny - przypomina komendant straży miejskiej.

Okres zimowy jest czasem obfitującym w ekstremalne warunki pogodowe, od śnieżyc i ostrego mrozu począwszy, na intensywnych roztopach kończąc. Ciężar śniegu zalegającego na dachu też ulega zmianom.  Usuwanie śniegu z dachów winno być również stanowczym obowiązkiem dla właścicieli i zarządców budynków, w szczególności budynków użyteczności publicznej oraz wielorodzinnych.

- Właściciele wszystkich obiektów wielkogabarytowych, znajdujących się tam sklepów, na początku sezonu zimowego otrzymują od nas informacje w formie pisemnej, że mają obowiązek odśnieżania dachów, chodników. Dodatkowo osobiście strażnicy miejscy przypominali o tym, odwiedzając sklepy. Mamy na uwadze przede wszystkim bezpieczeństwo pieszych, ludzi spacerujących po deptaku czy głównymi ulicami miasta. Żeby im się nic nie stało - zapewnia Rafał Pędziwiatr.

 

Za niewywiązanie się z obowiązku utrzymania porządku wokół posesji, na mocy art. 117 Kodeksu wykroczeń właściciele/zarządcy mogą zostać ukarani grzywną nawet do 1 500 zł lub karą nagany.

Niestety, jeżeli obowiązki wynikające z określonych przepisów zostaną zaniedbane, to oprócz otrzymania klasycznego mandatu - w razie poniesienia przez inną osobę szkody grozi właścicielom roszczenie odszkodowawcze oraz roszczenie o zwrot kosztów leczenia, a także rentę w sytuacji utraty zdrowia lub kalectwa przez inną osobę.

 

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy