Reklama

Zaledwie 40 tysięcy złotych dla gminy Gostyń na pomoc rodzinom, które opiekują się Ukraińcami. Czy to wystarczy?

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor: | Zdjęcie: arch. gostynska.pl/Agata Fajczyk

Zaledwie 40 tysięcy złotych dla gminy Gostyń na pomoc rodzinom, które opiekują się Ukraińcami. Czy to wystarczy? - Zdjęcie główne

Zdjęcie poglądowe | foto arch. gostynska.pl/Agata Fajczyk

Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Wiadomości Gostyńscy radni mają wątpliwości, czy wystarczająca jest kwota przyznana gminie na pomoc osobom, które zapewniły zakwaterowanie i wyżywienie obywatelom Ukrainy. Fundusze przeznaczone dla mieszkańców Gostynia i okolic goszczących u siebie uchodźców z ogarniętej wojną Ukrainy pochodzą z budżetu państwa.

Na początku marca premier Mateusz Morawiecki zapowiadał, że polskie rodziny, które przyjęły uchodźców z Ukrainy, otrzymają wsparcie finansowe. Zapewniał, że osoby, które zaopiekowały sie obywatelami Ukrainy otrzymają 40 zł dziennie na osobę, czyli do 1200 zł miesięcznie. Wypłacaniem pieniędzy mają zajmować się samorządy gminne.

Są pieniądze dla osób z gostyńskiego goszczących Ukraińów, ale czy wystarczająco duże?

Do budżetu gminy Gostyń podczas ostatniej sesji Rady Miejskiej w Gostyniu, która odbyła się 14 kwietnia, radni wprowadzili kwotę 44 040 zł „na realizację świadczenia za zapewnienie zakwaterowania i wyżywienia obywatelom Ukrainy”. Tyle samorząd otrzymał z budżetu państwa, by wypłacić rodzinom, które otoczyły opieką uchodźców i przyjęły ich pod swój dach.

Gostyńscy radni zauważyli, że kwota z budżetu państwa nie jest zbyt wysoka. 

Czy ta kwota jest wystarczająca, czy gmina będzie do tego dopłacała? Ile osób będzie objętych programem pomocowym w związku z uruchomieniem tego funduszu - dociekał radny Andrzej Rogala. 

Pieniądze dla ludzi, którzy przyjęli Ukraińców - na razie to jedna wielka niewiadoma

Odpowiedzi w tej sprawie udzielał Grzegorz Skorupski, zastępca burmistrza gminy Gostyń. Okazało się, że jest jeszcze wiele niewiadomych, związanych ze wsparciem finansowym dla rodzin, które pod swój dach przyjęły Ukraińców.  

To jest miesięczna dotacja. Jak to będzie wyglądało w przyszłości - nie jesteśmy w stanie dziś odpowiedzieć. Nie wiemy, ile osób przybędzie do Gostynia, nie wiemy jakie będą wytyczne od wojewody, ile osób mamy przyjąć. Nie wiemy, jak to będzie z kwestią osób, które już mieszkają na naszym terenie. Nie wiemy, ile osób wystąpi o te 40 zł na uchodźcę. Nie jesteśmy w stanie tego określić. Wojewoda pyta nas też, jakie jest nasze zapotrzebowanie. My możemy zawsze odpowiadać „szacunkowo”. Sytuacja za naszą wschodnią granicą jest na tyle dynamiczna, że nie jesteśmy w stanie tego określić - powiedział wiceburmistrz Grzegorz Skorupski.

Wypłacaniem dodatkowych pieniędzy osobom, które przyjęły pod swój dach obywateli Ukrainy zajmują się samorządy gminne i to tam można składać odpowiednie wnioski. W Gostyniu zadanie będzie realizował wydział oświaty i spraw społecznych, który mieści się w ratuszu. We wniosku (dostępnym na stronie internetowej gminy), oprócz danych osobowych wnioskującego, należy podać liczbę osób, którym zapewniono zakwaterowanie i adres miejsca pobytu uchodźców, których otoczono opieką.

Świadczenie przysługuje maksymalnie przez 90 dni (kilka dni temu dokonano zmian w rozporządzeniu, wcześniej mówiło się o 60 dniach). Wniosek obejmuje czas, który uchodźcy faktycznie spędzili w domu osoby użyczającej im miejsca, a środki te będą wypłacane z dołu.

Z tego, co udało nam się ustalić w gostyńskim magistracie, dotychczas do ratusza wpłynęły 22 wnioski o udzielenie pomocy finansowej w związku z pobytem w gminie Gostyń około 100 obywateli Ukrainy. 

Uchodźcy z Ukrainy w gminie Borek Wlkp.

W gminie Borek Wlkp. wnioski są przyjmowane w Miejsko Gminnym Ośrodku Pomocy Społecznej w Borku Wlkp. - https://borekwlkp.pl/Wniosek_o_refinansowanie_kosztow_przyjecia.html

Podczas sesji, która odbędzie się 21 kwietnia do budżetu boreckiej gminy zostanie wprowadzona kwota 18 360 zł - to pieniądze z budżetu państwa, jakie gmina otrzymała na wypłatę tzw. "czterdzestki" rodzinom, które zapewniły zakwaterowanie i wyżywienie uchodźcom z Ukrainy.

W gminie Pępowo 8 wniosków

Osoby, które przyjęły pod swój dach obywateli Ukrainy mogą składać wnoski o refundację w Urzędzie Gminy Pępowo, w wydziale finansów, pokój 22. Dotychczas wpłynęło 8 wniosków. Gmina, z budżetu państwa, otrzymała 70 440 zł.na wypłatę pieniędzy, w ramach wsparcia finansowego dla opiekujących się uchodźcami. 

Refundacja uchodźców w gminie Krobia

W gminie Krobia osoby, które zaopiekowały się uchodźcami z Ukrainy mogą składać wnioski o refundację w Miejsko-Gminnym Ośrodku Pomocy Społecznej w Krobi. Na razie zdecydowało się na to 8 rodzin. Samorząd gminy Krobia wprowdził do budżetu ok. 46 480 zł, jako środki z budżetu państwa przekazane przez wojewodę na wypłatę 40 zł rodzinom, które zapewniły zakwaterowanie obywatelom Ukrainy.

Wnioski od rodzin w gminie Piaski

Osoby, które przyjęły pod swój dach obywateli Ukrainy mogą składać wnoski o refundację w Ośrodku Pomocy Społecznej w Piaskach. Dotychczas w gminie zrealizowano 13 takich wniosków. Do budżetu gminy Piaski trafiło z budżetu państwa ok. 30 000 zł na wypłatę w ramach wsparcia finansowego dla opiekujących się uchodźcami. 

Uchodźcy z Ukrainy w gminie Poniec

W tej gminie wnioski od rodzin, opiekujących się pod swoim dachem uchodźcami są przyjmowane w Urzędzie Miejskim w Poniecu. Z budżetu państwa do gminy wpłynęło 47 120 zł. Dotychczas w tej sprawie złożonych zostało 7 wniosków od rodzin, u których mieszkają osoby z Ukrainy.

Refundacja w kwestii uchodźców w gminie Pogorzela

Do budżetu pogorzelskiej gminy zostanie wprowadzona kwota 18 880 zł - to pieniądze z państwowego funduszu, jakie samorząd otrzymał na wypłatę tzw. "czterdzestki" rodzinom, które zapewniły zakwaterowanie i wyżywienie uchodźcom z Ukrainy.

 

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy