Wprowadzenie odpłatnych usług sąsiedzkich to pokłosie nowelizacji ustawy o pomocy społecznej, którą wprowadziła poprzednia opcja rządząc - w lipcu 2023 r. Zgodnie ze zmienionymi przepisami, usługi sąsiedzkie są nową formą świadczenia pomocy społecznej, zakwalifikowaną jako usługi opiekuńcze, realizowane dla osób starszych lub mieszkańców, którzy potrzebują takiej pomocy.
Czym są usługi sąsiedzkie?
Pomoc sąsiedzka obejmuje:
- pomoc w zaspokajaniu podstawowych potrzeb życiowych,
- prostą podstawową opiekę higieniczno-pielęgnacyjną – czynności podstawowe, które nie wymagają specjalistycznego przygotowania,
- w miarę potrzeb oraz możliwości zapewnienie kontaktów z otoczeniem
Mimo że nową formę pomocy społecznej wprowadza program rządowy, organizacją powinny zająć się gminy, na terenie których zamieszkuje osoba, ubiegająca się o przyznanie pomocy sąsiedzkiej.
- W tym roku otrzymaliśmy możliwość dofinansowania tego typu pomocy z budżetu państwa. Mamy także pieniądze z budżetu gminy Gostyń - przyznał Karol Jasiak, kierownik Miejsko-Gminnego Ośrodka Pomocy Społecznej w Gostyniu. - Do tej pory pomoc sąsiedzka była realizowana bezpłatnie - jeśli ktoś miał ochotę pomagać sąsiadowi, to robił to na zasadzie wolontariatu, z dobroci serca - wyjaśnił.
Zaznaczył też, że tego rodzaju pomoc sąsiedzka może (ale nie musi) być odpłatna dla osób starszych, potrzebujących, które z niej korzystają i niektóre samorządy wprowadzają tego rodzaju opiekę płatną.
- Gostyń jest jedną z nielicznych gmin, w których opieka sąsiedzka będzie bezpłatna dla korzystających, co uwzględniono w uchwale. Zatem sąsiadom za pomoc płacimy - mieszkańcy, którzy takiej opieki będą potrzebować dostaną ją za darmo - wyjaśnił kierownik.
Dodał, że w tym roku z tej formy wsparcia skorzysta nie więcej niż 10 osób.
Kto może skorzystać z pomocy w ramach usług sąsiedzkich?
Z usług sąsiedzkich może skorzystać osoba samotna, która z powodu wieku, choroby lub innych powodów wymaga wsparcia innych osób, natomiast nie może go otrzymać.Do tej pory w gostyńskiej gminie nie było zapotrzebowania na takie usługi. Ale teraz, kiedy 20 czerwca rada miejska podjęła stosowną uchwałę, ośrodek pomocy społecznej ma zielone światło i może przedstawić na platformie internetowej lub w mediach ofertę usług opiekuńczych - nie tylko specjalistycznych, ale też sąsiedzkich właśnie.
- Sądzę, że będzie to kwestia kilku osób potrzebujących. Uważam, że dodatkowe naliczanie odpłatności za tego rodzaju usługi byłoby dalece nieprospołeczne - stwierdził Karol Jasiak.
Kto będzie mógł świadczyć pomoc sąsiedzką?
Świadczeniem usług sąsiedzkich będą mogły zajmować się osoby, które spełnią poniższe wymagania:
- ukończyły 18. rok życia,
- nie należą do rodziny osoby, dla której mają być świadczone usługi,
- nie są zamieszkującym oddzielnie członkiem rodziny (małżonkiem, wstępnym lub zstępnym) osoby, dla której mają być świadczone usługi,
- oświadczyły, że są zdolne pod kątem psychofizycznym do świadczenia tego typu usług,
- zamieszkują w okolicy osoby, dla której przeznaczone są usługi,
- przeszły szkolenie w zakresie udzielania pierwszej pomocy,
- zostały zaakceptowane przez organizatora usług i osobę, na rzecz której usługi te mają być świadczone
Tak jak przy pozostałych zadaniach, MGOPS wprowadzając na terenie gminy usługę sąsiedzką, realizację zamierza zlecić organizacjom społecznym.
- Ogłosimy otwarty konkurs na świadczenie usług i w ten sposób wytypujemy podmiot, agencję, która będzie oferowała te usługi opiekuńcze. Każde stowarzyszenie, organizacja, która zechce podjąć się świadczenia opieki sąsiedzkiej, może wystartować w konkursie - zapowiedział Karol Jasiak.
Komentarze (0)
Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.