Tylu policjantów? „To musi być grubsza sprawa!”
Zamieszanie i spora grupa policjantów z „drogówki” na jednym z większych gostyńskich skrzyżowań wzbudziło zamieszanie, a może nawet stało się przedpołudniową atrakcją dla mieszkańców osiedla w zachodniej części miasta.
- To musi być jakaś grubsza sprawa – komentowali przypadkowi przejezdni i piesi świadkowie policyjnej akcji, odbywającej się na dużym gostyńskim skrzyżowaniu, położonym na drodze krajowej nr 12, na wylocie w kierunku Leszna.
- Nie wie pani, co tu się dzieje? Skąd tyle policji? – podpytywał właściciel gastronomicznej przyczepy z kurczakami z rożna, który food trucka ustawił przed laty w pobliżu myjni samochodowej przy ul. Leszczyńskiej.
Duża grupa umundurowanych funkcjonariuszy przy drodze, dodatkowo po każdej stronie skrzyżowania policjanci z tabliczkami pokazujący punktację, na skwerze rozłożony namiot (zmagania konkursowe, na zaproszenie KPP w Gostyniu, obserwowali też uczniowie z klasy mundurowej z Zespołu Szkół Rolniczych w Grabonogu) – nie tak wygląda zwykła służba policjanta z „drogówki”.
Finał wojewódzki konkursu "Policjant ruchu drogowego roku 2024" w Gostyniu
Wyjaśniamy. W Gostyniu i Rokosowie przez dwa dni – 16 i 17 maja 2024 r. - odbywał się finał 34. edycji ogólnopolskiego konkursu "Policjant ruchu drogowego roku 2024". Zjechali się policjanci i policjantki wydziału ruchu drogowego – po jednym z komend powiatowych i miejskich Wielkopolski, pojawił się także uczestnik z poznańskiej komendy wojewódzkiej. W sumie jest 33 policjantek i policjantów, którzy biorą udział w rozgrywkach finałowej części konkursu i walczą o tytuł najlepszego policjanta województwa wielkopolskiego. KPP w Gostyniu reprezentuje st. asp. Karol Andrzejczak.Inauguracja konkursu oraz część konkurencji, w tym strzelanie dynamiczne z dobiegiem oraz test wiedzy (musieli wykazać się teoretyczną wiedzą z zakresu ruchu drogowego a także wiedzą ogólnopolicyjną, ostatnia była konkurencja sprawnościowa), odbyły się 16 maja – RELACJA TUTAJ.
Ostatnią konkurencję eliminacji wojewódzkich konkursu na najlepszego policjanta ruchu drogowego 2024 w Wielkopolsce zaplanowano na piątkowe przedpołudnie. Funkcjonariusze musieli w niej wykazać się umiejętnościami w ręcznej regulacji ruchem drogowym na skrzyżowaniu.
- Biorący udział w zmaganiach wychodzili na skrzyżowanie, by pokazać, jak potrafią kierować ruchem kołowym. Mamy tutaj jedno z większych skrzyżowań w Gostyniu. Jak widać ruch jest spory. Policjant musi sobie poradzić z pojazdami, ale również z pieszymi, którzy dość licznie przechodzą przez jednię, po przejściu dla pieszych. To wszystko oceniane jest przez komisję konkursową i odpowiednio punktowane. Jak widzimy ruch jest spory, więc policjanci mają co robić – relacjonowała podkom. Monika Curyk, oficer prasowa Komendy Powiatowej Policji w Gostyniu.
Policjantów oceniała ośmioosobowa komisja, w skład której weszli doświadczeni funkcjonariusze, w tym naczelnicy wydziałów ruchu drogowego z różnych jednostek policji w Wielkopolsce. W rozmowie z mediami wskazywali na wyrównany i wysoki poziom wiedzy oraz umiejętności uczestników konkursu z całego województwa wielkopolskiego.
- Podczas dzisiejszej konkurencji obserwujemy umiejętności kierowania ruchem na drodze. Oceniamy postawę policjanta, prawidłowość wykonanych gestów czyli umiejętność prowadzenia niewerbalnej komunikacji z kierowcami. Ważne jest, jak podczas pracy policjanta odbywa się ruch na skrzyżowaniu, jak nim kieruje. Przyglądamy się czy stosowane są pewne nieformalne zasady: pierwszeństwo dla komunikacji miejskiej, dla ciężkich pojazdów, żeby jak najbardziej upłynnić ruch. Oceniamy też samo zachowanie policjanta na skrzyżowaniu, jak się przemieszcza, czy wszystkie gesty, jakie wykonuje są zgodne z rozporządzeniem dotyczącym regulacji ruchem – wyjaśnia st. asp. Marek Giszczyński z wydziału ruchu drogowego komendy w Gnieźnie.
Punktacja sędziowska - od zera do dziesięciu
Podczas regulacji ruchu drogowego liczyły się czytelne sygnały wydawane kierowcom i panowanie nad sytuacją na skrzyżowaniu.
- Żeby w ogóle wziąć udział w takim konkursie, trzeba być policjantem ruchu drogowego z tak zwanym pełnym przeszkoleniem, gdyż nie każdy ma uprawnienia do ręcznego regulowania ruchu. Nie mogą to być też funkcjonariusze z krótkim stażem pracy - wyjaśniał jeden z sędziów z komendy policji w Czarnkowie. - My, którzy oceniamy poszczególne konkurencje, nie znamy uczestników konkursu. Oceniamy wystawiając od 0 do 9 punktów, z tym, że nie przyznalibyśmy punktów tylko wtedy, kiedy zaistniałoby jakieś zagrożenie dla uczestnika ruchu, kiedy policjant nie poradziłby sobie. Ale na tak wysokim poziomie doświadczenia funkcjonariuszy, takie sytuacje się nigdy nie zdarzają - uzupełnił.
Przez 2 dni konkursu organizatorów wspomagali uczniowie klas policyjnych z Zespołu Szkół Rolniczych w Grabonogu.
- Zabezpieczaliśmy miejsca, gdzie odbywały się konkurencje, dbaliśmy o porządek, a przy okazji przyglądaliśmy sie działaniom gostyńskiej policji i pozostałych funkcjonariuszy. Obserwowaliśmy umiejetności w prowadzeniu motocykli i radiowozów - mówił Mikołaj Śliwiński, z kl. II ZSR w Grabonogu.
Uczeń przyznał zdecydowanie, że swoją przyszłość zawodową widzi właśnie w policji.
- Jest to dla nas nowe doświadczenie, chociaż z wydziałem ruchu drogowego już współpracowaliśmy. Największe wrażenie na mnie robi konkurencja związana z ręczną regulacją ruchu, niecodziennie można tylu policjantów na jednym skrzyżowaniu zobaczyć - powiedział z kolei Dawid Nowak.
Komentarze (0)
Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.