reklama

XIII Festiwal Musica Sacromontana. Wojna kobiet i mężczyzn

Opublikowano:
Autor:

XIII Festiwal Musica Sacromontana. Wojna kobiet i mężczyzn - Zdjęcie główne
Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Wiadomości

Wiele jest powodów, dla których niewykonywaną od 221 lat operę „Herminia, czyli Amazonki” organizatorzy XIII Festiwalu Muzyki Oratoryjnej Musica Sacromontana postanowili przywrócić do życia i zaprezentować jako pierwszą podczas tegorocznego muzycznego wydarzenia na Świętej Górze.

Dzieło Wojciecha Bogusławskiego z muzyką Józefa Elsnera zebrani w sobotni wieczór, 29 września usłyszeli w ramach koncertu „Muzyką wielkich Polaków do niepodległości”. Jak mówił ksiądz Jakub Przybylski COr opera była odpowiedzią dwóch wielkich artystów na trudne dla Polski czasy, gdy zniknęła ona z map Europy i ogólne próby wyrugowania polskości.

Przesłanie dzieła jest takie: żeby dojść trudną drogą do niepodległości należy sięgać piękna. Należy sięgać do nieprzemijających wartości. (...) Całe dzieło opowiada o różnych bataliach. O trudnych sytuacjach, o przerażającej wojnie mężczyzn i kobiet, a więc o próbie dokonania rewolucji – powiedział filipin podczas wprowadzenia do koncertu.

Słowa te łączą się z przeżywanym przez nas obecnie bardzo ważnym momentem, jakim jest 100-lecia odzyskania niepodległości. 

Drugi dzień Festiwalu przebiegł „pod dyktando” wyremontowanych w zeszłym roku organów, które były ważnym elementem koncertu „Kompozytorzy Świętogórscy w zbiorach Biblioteki Jagiellońskiej”.

Wśród wykonanych utworów, oprócz mszy Maksymiliana Koperskiego, kompozytora i skrzypka znalazły się także m.in. Antyfony Maryjne (prawykonanie) - dedykowane Księżom i Braciom Filipinom w roku jubileuszu 350-lecia ich obecności na Świętej Górze w Gostyniu. Podczas występu autorowi projektu organów Julianowi Gembalskiemu towarzyszyli - sopranistka Elżbieta Grodzka - Łopuszyńska i skrzypek Henryk Gembalski.

Opera „Herminia czyli Amazonki” Józefa Elsnera z librettem Wojciecha Bogusławskiego

Akt I

Akcja rozpoczyna się w Themiscyres - stolicy Kapadocji, państwa Amazonek. Królowa Tremizenna oraz jej córka Arycea chcą pozbyć się Herminii - prawowitej dziedziczki tronu, córki Aleksandra Macedońskiego. Do czasu koronacji Herminii, Tremizenna sprawowało regencję w imieniu małoletniej następczyni, ale właśnie przyszedł czas na zwrócenie korony. Pomocną dłoń w przywróceniu Herminii trony wyciąga Agenor - spadkobierca imperium Aleksandra Wielkiego. Mimo wszystko, Tremizenna chce przekazać władzę swojej córce - zawiązuje zatem spisek, by pozbyć się Herminii oraz jej przyjaciółki Ireny. Dowiadują się o miłości, która łączy Herminię i Agenora, a także Irenę i Ifikratesa - najbliższego przyjaciela macedońskiego władcy. Tremizenna ogłasza zebranym na placu Amazonek, że następczyni tronu dopuściła się zdrady stanu (miłość do mężczyzny), a następnie Herminia zostaje skaza na śmierć. Agenor z Ifikratesem zostają poinformowani o wyrokach, rzekomo już wykonanych na swoich ukochanych. Zrozpaczeni decydują się odstąpić od oblężenia Themiscyres.

Akt II

Dzięki informacji od macedońskiego szpiega Strabona, Agenor i Ifikrates dowiadują się, że Herminia i Irena wciąż żyją, ale przebywają zamknięte w wieży. Macedońscy wojownicy podejmują zatem decyzję o odbiciu swoich ukochanych. W tym samym czasie na placu w Themiscyres trwa przesłuchanie Strabona - szpiega, który w „niewieścim przebraniu” dostał się w niewolę Amazonek. Tremizenna powołuje także sąd nad Herminią i Ireną, które dopuściły się zdrady. Zapada wyrok śmierci, jednak w ostatniej chwili królowa decyduje, by Herminię stracono dopiero jutro. Po chwili okazuje się, że wojska Agenora docierają pod mury fortecy i rozpoczyna się długa bitwa, w której śmierć ponosi Arycea. Ostatecznie Herminia zostaje uwolniona i przywrócona na stron królestwa Amazonek. Okazuje łaskę Tremizennie i zapowiada nastanie czasów pokoju i wiecznego szczęścia.

A już w ten weekend kolejna odsłona muzycznych poszukiwań.

6 października 2018, sobota, 19:30

Muzyka Theodora Kullaka – zapomnianego wirtuoza - pianisty, kompozytora i pedagoga  z Krotoszyna – w 200. rocznicę urodzin

Koncert pod honorowym patronatem Burmistrza Gostynia – Jerzego Kulaka

Theodor Kullak - Miniatury fortepianowe  / ze zbiorów Biblioteki Świętogórskiej /

Theodor Kullak - Rondeau alla Polacca  / oprac. na skrzypce i fortepian – Tomasz Radziwonowicz /

Henryk Wieniawski – Polonez Koncertowy D-Dur Op. 4

George Gershwin  /Heifetz/ - Suita z Porgy and Bess

Wykonawcy:

Karol Radziwonowicz - fortepian

Filip Fenrych – skrzypce  / Dallas Symphony Orchestra /

Cecylia Fenrych - altówka

Maciej Pabich – akompaniament

 

7 października 2018, niedziela, godz. 18:30

Nieznany Józef Zeidler

Józef Zeidler – Missa ex D / ze zbiorów rękopisów muzycznych po kapeli parafialnej z Grodziska Wielkopolskiego, miejsce przechowywania: Archiwum Archidiecezjalne w Poznaniu /

Antoni Habel – Symfonia D - dur / ze zbiorów Archiwum Archidiecezjalnego w Poznaniu /

Henryk Mikołaj Górecki  - Trzy utwory w dawnym stylu  na orkiestrę smyczkową

Wykonawcy:

Jerzy Maksymiuk – dyrygent

Iwona Hossa – sopran, Anna Bernacka -  mezzosopran

Tomasz Krzysica – tenor, Jarosław Bręk - baryton

Orkiestra Stołecznego Królewskiego Miasta Krakowa – Sinfonietta Cracovia

Polski Chór Kameralny Schola Cantorum Gedanensis

Jan Łukaszewski – przygotowanie chóru

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE