Ognisko Statutowe Towarzystwa Krzewienia Kultury Fizycznej „TĘCZA”, istniejące przy Gostyńskiej Spółdzielni Mieszkaniowej jest obecnie jednym z najdłużej działających klubów sportowych na ziemi gostyńskiej. Powstało ono już w 1959 r., jednak nowy wymiar w rozwijaniu działalności zyskało w 1979 roku. W ramach ogniska statutowego powstała wówczas sekcja karate-do shotokan. Zorganizowało ją dwóch początkujących fascynatów karate: Waldemar Szwedek i Leszek Twardowski przy wsparciu Henryka Celki.
I to właśnie klub karate-do shotokan TKKF „Tęcza” przy Gostyńskiej Spółdzielni Mieszkaniowej obchodzi w 2024 r. 45-lecie swojej działalności.
Ponad 6000 wyszkolonych, wytrenowanych pasjonatów
Ogółem w latach 1979 – 2024 w zajęciach klubu brało udział ponad 6000 dzieci, młodzieży i dorosłych, głównie z gmin: Gostyń, Piaski, Krobia, Borek, Dolsk, Śrem, Jarocin.
Corocznie działalność treningowa karate obejmuje ponad 600 godzin zajęć sportowych, które są prowadzone z podziałem na sekcje: dla dzieci, dla młodzieży i dorosłych. Od kilku lat coraz większym powodzeniem cieszą się treningi rodzinne: na zajęcia z młodszymi dziećmi przychodzą i trenują wspólnie rodzice - mówi Mirosław Sobkowiak, wiceprezes klubu "Tęcza".
Zawodnicy TKKF „Tęcza” w ciągu 45 lat działania sekcji karate, startując w mistrzostwach różnych światowych federacji karate, zdobyli:
- 3 tytuły mistrzów świata, 9 tytułów wicemistrzów świata, 4 brązowe medale mistrzostw świata i dwa razy czwarte miejsce na mistrzostwach świata, 1 tytuł mistrza Europy, 9 tytułów wicemistrzów Europy, 2 brązowe medale mistrzostw Europy.
- 39 tytułów mistrzów Polski i 35 tytułów wicemistrzów Polski oraz 24 brązowe medale na mistrzostwach Polski, a także 19 złotych, 21 srebrnych i 25 brązowych medali na zawodach międzynarodowych.
Pożegnano wieloletniego prezesa i założyciela TKKF Tęcza
Tegoroczne, jubileuszowe spotkanie w Krainie Orła Białego, które przebiegało z udziałem specjalnych gości, rodziców, opiekunów i sympatyków karate, stało się też okazją do pożegnania odchodzącego Prezesa TKKF „Tęcza” Waldemara Szwedka. Był on twórcą klubu karate i 45-letnim prezesem TKKF „Tęcza”.Ma na swoim koncie tytuł wicemistrza świata JKA w kumite – Ateny (Grecja) 1996 r. oraz start w Mistrzostwach Świata Millenium JKA w samym sercu karate - w japońskim Gifu w 1999 r. Wywalczył tam III miejsce w kumite (był jedynym Europejczykiem na podium) i V miejsce w kata.
Był też twórcą siłowni TKKF „Tęcza” i inicjatorem wielu innych działań, podejmowanych przez Ognisko Statutowe TKKF „TĘCZA” przy Gostyńskiej Spółdzielni Mieszkaniowej.
Wyrazy uznania i podziękowania złożyli na ręce shihana Waldemara Szwedka przedstawiciele samorządów: wicestarosta gostyński Michał Listwoń i przewodniczący Rady Miejskiej w Gostyniu Maciej Czajka.
Dołączył do nich przedstawiciel Gostyńskiej Spółdzielni Mieszkaniowej Piotr Szymczak. W imieniu zarządu TKKF „TĘCZA” Waldemarowi Szwedkowi podziękowali: Prezes TKKF „TĘCZA” Piotr Walkowiak, wiceprezes Mirosław Sobkowiak, sekretarz Mieczysław Polewski i członek zarządu Tomasz Wojciechowski.
TKKF Tęcza zainaugurowała nowy sezon treningowy
Zgrupowanie sportowe, zakończone pokazowym treningiem w Starym Gostyniu, zainaugurowało nowy sezon treningowy. Było ono kontynuacją letnich treningów, rozpoczętych obozem sportowym w Brzedni. Tym razem jednak pokazowe zajęcia odbywały się w obecności rodziców, krewnych i przyjaciół oraz sympatyków karate, którzy przyglądali się trenującym i zapoznawali się z różnymi formami zajęć treningowych.
Młodzi adepci karate pod okiem mistrzów ćwiczyli kihon, kumite oraz kata. W czasie zgrupowania karatecy trenowali i pokazali wszystkie podstawowe elementy treningu. Doskonalono poszczególne bloki, zasłony, uderzenia, kopnięcia, podcięcia oraz rzuty. Pokazano kihon, czyli formę treningową, polegającą na wielokrotnym powtarzaniu technik i ich kombinacji - relacjonuje Mirosław Sobkowiak, wiceprezes klubu "Tęcza".
Kolejnym elementem był trening kata, czyli trening technik ataku i obrony w walce z kilkoma przeciwnikami. Ważną częścią zgrupowania było kumite, czyli walka. Ta forma treningu wymaga od karateków dużego skupienia, wyczucia dystansu i ruchów przeciwnika oraz zachowania pełnej kontroli stosowanych bloków, zasłon, uników, uderzeń, kopnięć, podcięć, dźwigni, duszeń czy rzutów.
Najmłodsi adepci karate pokazali też kihon kumite, czyli obronę przed zapowiadanym atakiem i kontratak. Kolejne grupy coraz bardziej zaawansowanych karateków demonstrowały swoje możliwości w walkach sportowych. Na koniec grupa mistrzów karate pokazała próbkę swoich umiejętności. Wykonali oni grupowo widowiskowe kata Gojushiho Sho. Był też minipokaz samoobrony i pokaz tameshi-wari (rozbijania betonowych bloczków technikami karate). Na koniec shihan Waldemar Szwedek zaprezentował elementy kenjutsu (sztuki walki japońskim mieczem).
Niespodzianka z dyplomami, wyróżnieniami i biesiadą
Zarząd klubu karate „TĘCZA” na wyjątkowe i jubileuszowe spotkanie przygotował dla karateków niespodziankę. Shihan Waldemar Szwedek pod koniec spotkania wyróżnił dyplomami za aktywność sportową w minionym sezonie młodych adeptów: Kirę Datsiuk i Martynę Matuszak.Dla najmłodszych i starszych przygotowano też ruchowe zabawy na dmuchańcach i ciekawą lekcję historii w formie przejścia przez historyczną ścieżkę Krainy Orła Białego. Całość zgrupowania zakończyła wspólna biesiada karateków, trenerów, rodziców i opiekunów przy grillu.
Zgrupowanie sportowe odbyło się przy dofinansowaniu przez gminę Gostyń projektu „I Ty możesz zostać mistrzem karate” oraz przy dofinasowaniu przez powiat gostyński dla projektu TKKF „TĘCZA”: „I Ty możesz zostać mistrzem karate”.
Komentarze (0)
Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.