Reklama

Wybory uzupełniające w Borku i Krobi przesunięte. Czy to jest ostateczny termin?

Opublikowano: 8 kwietnia 2021 09:30
Autor: Agata Fajczyk | Zdjęcie: Adobe Stock

Zmiana terminu wyborów uzupełniających do rady miejskiej w Borku Wlkp. i Krobi | foto Adobe Stock

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:

Przeczytaj również:

Wiadomości Do udziału w wyborach zgłoszono w sumie czterech kandydatów - dwóch w Borku Wlkp. oraz dwóch w Krobi.

Reklama

Wszystko wskazuje na to, że radni w Krobi i Borku Wlkp. będą dłużej pracować w osłabionym składzie. Wybory uzupełniające do rad miejskich, jakie mają odbyć się w tych gminach zostały przeniesione na początek maja.

- Czy to jest ostateczny termin, nie umiem dziś powiedzieć - mówi Joanna Neczyńska, dyrektor KBW w Lesznie.

 

Powodem zmiany daty wyborów są obostrzenia koronawirusowe. 

- Decyzją wojewody zostały one przeniesione i odbęda się w I połowie maja. Taka była rekomendacja państwowego inspektora sanitarnego i Państwowej Komisji Wyborczej, żeby do końca kwietnia żadne wybory się nie odbywały. Na samym początku maja jest długi weekend, nie byłby to dobry termin, dlatego wskazano na 9 maja - wyjaśnia Joanna Neczyńska.

 

Przypominamy - ogłoszenie wyborów uzupełniających było konieczne po tym, jak na początku 2021 roku w radzie miejskiej w Krobi i Borku powstały wakaty. Dwoje aktywnych radnych zmarło, nie ukończywszy kadencji. Mówimy o Róży Jędrosz z Rady Miejskiej w Borku Wlkp. i Hieronimie Urbańskim z Rady Miejskiej w Krobi. W styczniu na stronach leszczyńskiej delegatury Krajowego Biura Wyborczego mogliśmy zapoznać się z komunikatem o wygaśnięciu ich mandatów. 

W przypadku nieobsadzenia mandatów lub wygaśnięcia mandatu radnego  w gminie liczącej do 20 tys. mieszkańców, gdzie okręgi wyborcze są jednomandatowe, wojewoda zarządza wybory uzupełniające. Dość szybko, bo w ciągu dwóch tygodni mieszkańcy obu gmin dowiedzieli się o terminie wyborów uzupełniających. Wojewoda przystał na propozycję dyrekcji i komisarza wyborczego delegatury KBW w Lesznie i wybory uzupełniające do rad miejskich wyznaczył na 18 kwietnia. Nie była to jednak pewna data ze względu na trudny okres: pandemię, obostrzenia, reżim sanitarny. Jednak zgodnie z przepisami machinę przygotowująca do wyborów uruchomiono, zgodnie z procedurami powołano obwodowe komisje wyborcze, komitety wyborcze zarejestrowały się w terminie. Do udziału w wyborach zgłoszono w sumie cztery kandydatury. Dwie w Borku Wlkp. - Mirosława Gorwy z Wycisłowa (KW Forum Demokratyczne) i Marcina Jakubiaka z Wycisłowa (KWW Ziemi Boreckiej) oraz dwie w Krobi. Chodzi o Macieja Jakubczaka z Krobi (KWW Krobia Nasza Mała Ojczyzna) i Pawła Hampelskiego (KWW Pawła Hampelskiego). Miejskie Komisje Wyborcze zarejestrowały listy kandydatów na radnych i wydały stosowne obwieszczenia.

 

Gminy Krobia i BOrek Wlkp. nie są jedynymi, gdzie zaplanowano wybory uzupełniające. Dlaczego odbędą się takie w Pogorzeli? - ZOBACZ TUTAJ

 

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.