reklama

Wybory parlamentarne 2023. Frekwencja w gminie Gostyń. Po południu "coś się ruszyło!”. W niektórych lokalach ponad 60%

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor:

Wybory parlamentarne 2023. Frekwencja w gminie Gostyń. Po południu "coś się ruszyło!”. W niektórych lokalach ponad 60% - Zdjęcie główne
Zobacz
galerię
33
zdjęć

reklama
Udostępnij na:
Facebook
Wiadomości W Polsce trwają wybory parlamentarne do Sejmu i Senatu, prowadzone jest ogólnokrajowe referendum. Niecałe 3 godziny pozostały do zamknięcia lokali wyborczych. W głosowaniach biorą udział również mieszkańcy gminy Gostyń. Przewodniczący obwodowych komisji wyborczych w gostyńskiej gminie jednym głosem mówią: „Po południu coś się ruszyło!”. Ogólnie we wszystkich gminach do godz. 17.00 głosować poszło ponad 50% uprawnionych, ale frekwencja w powiecie gostyńskim i tak była niższa niż w całej Wielkopolsce, gdzie osiągnęła powyżej 58%.
reklama

Głosowała młodzież, głosowali emeryci

W gminie Gostyń po południu w lokalach wyborczych „drzwi się nie zamykały”. W kilku z nich, które odwiedziliśmy, ustawiały się nawet kolejki do urny wyborczej. 

Ania z Gostynia w czerwcu ubiegłego roku skończyła 18 lat. Po raz pierwszy wzięła udział w wyborach. Przyszła głosować świadomie, twierdząc, że nikt jej nie namawiał.

- Chciałabym mieć jakiś wpływ na to, co dzieje się w naszym kraju. Sądzę, że młodzież chętnie uczestniczyła w wyborach. W kolejnych też będzie można na młodych liczyć. Myślą podobnie, jak ja - powiedziała przed lokalem wyborczym. 

Co do metody głosowania, dostała szczegółowe instrukcje od najbliższych z rodziny, głównie dziadków.

- Tłumaczyli, ile kart dostanę, że „krzyżyk” w kwadraciku należy postawić - mówi dziewiętnastolatka. 

Zdradziła, że o udziale wyborach parlamentarnych dyskutowała ze znajomymi i przyjaciółmi.

- Podczas rozmów w gronie znajomych, większość deklarowała, że zagłosuje. I z tego, co zdążyłam się zorientować, dotrzymali słowa i poszli do lokalu wyborczego - uzupełnia dziewiętnastolatka.

Chętnie o udziale w wyborach wypowiedzieli się również starsi mieszkańcy Gostynia. Przyszli głosować ze wzgledu na obywatelski obowiązek.

- Jesteśmy emerytami, nam tegoroczne wybory nie pomogą, ani nie zaszkodzą, ale w każdych uczestniczyliśmy. Inaczej nie mogło być w tym roku - powiedzieli mieszkańcy osiedla Pożegowo. - Niestety, nie wszyscy chodzą głosować, nie czują tego obowiązku obywatelskiego.

Poszli do lokalu wyborczego "z przyzwyczajenia"

Tegoroczna nowelizacja Kodeksu Wyborczego umożliwiła stworzenie mniejszych, stałych obwodów do głosowania, obejmujących od 200 do 4000 mieszkańców. Komisarz Wyborczy w Lesznie wprowadził pod tym względem zmiany w  każdej gminie w powiecie gostyńskim - powstały nowe lokale wyborcze. W gminie Gostyń szeroko informowano o tym na portalach gminnych, w mediach lokalnych. Każdy upoważniony do głosowania znalazł w skrzynce pocztowej również ulotkę, informującą o nowych siedzibach obwodowych komisji i lokali wyborczych.

Mimo tego zdarzało się, że niektórzy upoważnieni poszli „z przyzwyczajenia” do lokalu wyborczego, w którym głosowali wcześniej. Tak było np. na jednym z gostyńskich osiedli, gdzie część wyborców udała się do budynku ZSZ przy ul. Tuwima. Tam jednak znajduje się tablica z komunikatem o zmianie siedziby obwodowej komisji wyborczej  dla mieszkańców osiedla Pożegowo.

- Było kilka osób, które wybrały się na ul. Tuwima, ale ostatecznie przyszli tutaj, do budynku Środowiskowego Domu Samopomocy, gdyż wszystkiego o nowej siedzibie dowiedzieli się z zamieszczonej tam tablicy - powiedział Karol Stefaniak, przewodniczący komisji wyborczej nr 14. - Lokal otworzyliśmy o godz. 7.00, a 10 minut później już mieliśmy pierwszego głosującego. Frekwencja u nas do godziny 12.00 wynosiła około 16%, ale po południu mamy więcej wyborców - dodaje.

Przewodniczący innej obwodowej komisji wyborczej w Gostyniu zauważa, że reguła „po mszy ruszyli do lokali wyborczych” już nie obowiązuje. W niedzielę, 15 października 2023 r. pogoda zachęcała do popołudniowych spacerów i najprawdopodobniej przy tej okazji, wielu mieszkańców Gostynia odwiedziło lokale wyborcze.

- Od godziny 12.00 cały czas mamy chętnych do głosowania - powiedział Krzysztof Wojtkowiak, przewodniczący obwodowej komisji nr 13 w Gostyniu.

Nowym lokalem wyborczym jest też świetlica w Brzeziu. Tam podczas tegorocznych wyborów parlamentarnych głosować poszli mieszkańcy Czajkowa i Brzezia. Pierwszy upoważniony do głosowania pojawił się punktualnie o godz. 7.00 i od tej pory cały czas do popołudnia członkowie komisji mieli co robić, gdyż w świetlicy było pełno osób.

- Dla nas nie ma znaczenia, czy głosujemy w szkole muzycznej czy w świetlicy, ponieważ i tak musieliśmy dojeżdżać. Bierzemy udział w każdych wyborach. Uważam, że taki jest obowiązek obywatela. Głosujący mają wpływ na naszą przyszłość, mają prawo się wypowiadać, dyskutować - powiedziała nam Sandra, która do lokalu wyborczego wybrała się z całą rodziną - z mężem i dziećmi.

 

Frekwencja do godziny 17.00 w województwie wielkopolskim 58,48%

  • Liczba kart wydanych w stałych obwodach głosowania
    1 532 394
  • Liczba uprawnionych do głosowania w stałych obwodach głosowania
    2 620 201
Frekwencja do godziny 17.00 w powiecie gostyńskim 54,66%, ogólna frekwencja wyborcza w leszczyńskiej delegaturze PKW wynosiła 56,64%.

  • Liczba kart wydanych w stałych obwodach głosowania
    30 830
  • Liczba uprawnionych do głosowania w stałych obwodach głosowania
    56 405
Jeśli chodzi o poszczególne gminy w powiecie gostyńskim - tradycją już jest od lat, że najchętniej głosowali wyborcy z gminy Pępowo. Po południu ruszyli do urn również mieszkańcy gminy Gostyń. Podobnie, jak według danych na godz. 12.00 - najniższą frekwencję zanotowano w gminie Krobia.

  • Pępowo - 57,84
Liczba kart wydanych 2 601
Liczba uprawnionych do głosowania 4 497

  • Gostyń - 57,29%
Liczba kart wydanych w stałych obwodach głosowania 11 992
Liczba uprawnionych do głosowania 20 932

  • Piaski - 55,37%
Liczba kart wydanych 3 559
Liczba uprawnionych 6 428

  • Borek Wlkp. - 52,56%
Liczba kart wydanych 2 885
Liczba uprawnionych do głosowania 5 489

  • Pogorzela - 52,44%
Liczba kart wydanych 1 914
Liczba uprawnionych do głosowania 3 650

  • Poniec - 51,43%
Liczba kart wydanych 2 957
Liczba uprawnionych do głosowania 5 750

  • Krobia - 50,96%
Liczba kart wydanych 4 922
Liczba uprawnionych do głosowania 9 659

W Obwodowej Komisji nr 1 w Gostyniu (lokal wyborczy w szkole nr 1), już około godz. 15.00 mówiło się o pięćdziesięcioprocentowej frekwencji. Obwodowa Komisja nr 13 w Gostyniu, na osiedlu Pożegowo po podliczeniu na godz. 17.00 zanotowała frekwencję w wysokości  61%.

reklama
WRÓĆ DO ARTYKUŁU
reklama
Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

reklama
Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy
reklama
reklama