Wybory do sejmu i senatu za pasem. W niedzielę, 13 października pójdziemy do urn, by wybrać swoich reprezentantów do parlamentu na kolejną kadencję. Tylko od nas - wyborców zależy, kto zwycięży w wyścigu o mandaty na Wiejskiej.
Lokale wyborcze będą otwarte od 7.00 do 21.00.
Pamiętaj, by idąc na wybory zabrać ze sobą dokument ze zdjęciem - dowód osobisty, prawo jazdy lub paszport.
Osoby niewidome lub niedowidzące będą mogły głosować z wykorzystaniem nakładki brajlowskiej. Natomiast, za wyborcę niepełnosprawnego w znacznym lub umiarkowanym stopniu albo osobę, która ukończyła 75. rok życia, może zagłosować pełnomocnik.
WYBORY DO SEJMU
Karta do głosowania do sejmu ma format płachty. Nazwiska kandydatów na posłów z poszczególnych list nadrukowane są na szarym tle. Na szczycie każdej z list znajdzie się tytuł i nazwa komitetu wyborczego.
- Zagłosować można tylko na jedną listę kandydatów, stawiając znak X w kratce z lewej strony obok nazwiska tylko jednego kandydata z tej listy. Znak X to dwie linie przecinające się w obrębie kratki.
- Jeżeli znak X postawimy w kratce z lewej strony obok nazwiska większej liczby kandydatów z danej listy, to głos będzie ważny, oddany na wskazaną listę, ale z przyznaniem pierwszeństwa do uzyskania mandatu kandydatowi na posła, którego nazwisko jest na tej liście umieszczone w pierwszej kolejności.
ZOBACZ WIDEO - jak głosować?
KIEDY GŁOS BĘDZIE NIEWAŻNY?
- Jeżeli na karcie do głosowania postawimy znak X przy nazwiskach większej liczby kandydatów i na więcej niż jednej liście wyborczej.
- Jeżeli nie postawimy znaku X przy nazwisku żadnego kandydata, a więc wrzucimy do urny czystą kartę.
Jak będą liczone głosy?
- W wyborach do sejmu najpierw liczone są głosy oddane na listy. To, ile głosów zgromadzi dana lista, będzie miało znaczenie przy podziale mandatów. Gdy wiadomo, ile mandatów otrzyma dany komitet, wówczas rozdzielane są one pomiędzy kandydatów z największą liczbą głosów.
WYBORY DO SENATU
Nazwiska kandydatów na karcie do głosowania w wyborach do senatu będą nadrukowane na żółtym tle. Pod nazwiskiem kandydata znajdzie się nazwa komitetu wyborczego, który reprezentuje. W naszym okręgu nr 94 umieszczone będą nazwiska trzech kandydatów.
- Głosujemy stawiając znak X w kratce obok nazwiska tylko jednego kandydata. Wtedy głos będzie ważny.
KIEDY GŁOS BĘDZIE NIEWAŻNY?
- Jeżeli postawimy większą liczbę znaków lub wrzucimy do urny pustą kartę.
Jak będą liczone głosy?
- Senatorowie są wybierani w jednomandatowych okręgach wyborczych. To oznacza, że senatorem zostanie kandydat z największą liczbą głosów.
głosować mogą
- obywatele polscy, którzy najpóźniej w dniu głosowania kończą 18 lat
głosować nie mogą
- osoby niepełnoletnie, a także pozbawione praw publicznych oraz ubezwłasnowolnione prawomocnym orzeczeniem sądu
5% wynosi próg wyborczy - czyli ilość ważnie oddanych głosów w skali kraju, który komitet musi przekroczyć, by mógł wprowadzić jakiegokolwiek kandydata do sejmu.
8% to wynik, jaki musi uzyskać koalicyjny komitet wyborczy, by móc uczestniczyć w podziale mandatów.
* Na podstawie: www.wybory.gov.pl oraz www.pkw.gov.pl.
Uwaga! Cisza wyborcza trwa od północy z piątku na sobotę (11/12 października) do zamknięcia lokali wyborczych (13 października o godzinie 21.00). Zwykłe złamanie ciszy może skutkować karą pieniężną do 5000 zł, a za publikowanie sondaży - kara może wynieść nawet do miliona złotych. Państwowa Komisja Wyborcza przypomina, że cisza wyborcza obowiązuje także w internecie! Możemy ponieść konsekwencje za polubienie kandydata lub udostępnienie jego profilu na swojej stronie.
Listy kandydatów znajdziesz także w bieżącym wydaniu Życia Gostynia.
Zobacz WIDEO - Co to jest cisza wyborcza?