Reklama

Wrócili na stare śmieci. Co z podatkiem śmieciowym? Kiedy powinniśmy spodziewać się podwyżki?

Opublikowano: 14 lipca 2021 09:38
Autor: | Zdjęcie: arch. portalu gostynska.pl

Wrócili na stare śmieci. Co z podatkiem śmieciowym? Kiedy powinniśmy spodziewać się podwyżki? - Zdjęcie główne

W sektorze V KZGRL, czyli w gminach Pępowo, Pogorzela., Krobia., Gostyń od 1 lipca zmieniła się firma, która świadczy usługi związane z odbieraniem odpadów z posesji. Konsorcjum ze Śremu zastąpiła spółka z Jarocina ZGO Nova | foto arch. portalu gostynska.pl

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:

Przeczytaj również:

Wiadomości Do końca roku mieszkańcom gmin powiatu gostyńskiego, które wchodzą w skład Komunalnego Związku Gmin Regionu Leszczyńskiego nie grozi podwyżka opłat za odbiór odpadów.

Reklama

Nadal - do końca 2021 roku - będziemy płacić 27 zł od osoby za śmieci segregowane, a 24 zł - w przypadku, gdy bioodpady gromadzimy wyłącznie na przydomowym kompostowniku.

 

Podwyżki będą, jak będzie więcej nieczystości

Zarząd KZGRL podjął decyzję po rozstrzygnięciu przetargu na odbiór i zagospodarowanie odpadów. Okazało się, że oferty cenowe firm wywozowych pozwolą na utrzymanie obecnych stawek dla mieszkańców gmin powiatu gostyńskiego. - W tym roku nie przewidujemy zmiany opłaty - potwierdza Eugeniusz Karpiński, przewodniczący Komunalnego Związku Gmin Regionu Leszczyńskiego. Dalej informuje, że umowy z firmami wywozowymi zostały już podpisane.

- Bazują one na naszych dochodach - w oparciu o stawkę 27 zł i 24 zł - wyjaśnia szef KZGRL.

Jak mówi, sytuacja ta nie powinna się zmienić do końca roku, chyba, że nagle bardzo mocno wzrośnie masa produkowanych i oddawanych odpadów.

- Co będzie z początkiem kolejnego roku, trudno powiedzieć. Przetargi na pierwszą połowę 2022 roku będziemy ogłaszać w sierpniu, a rozstrzygnięcie powinno nastąpić w październiku - informuje Eugeniusz Karpiński.

Podkreśla, że jeśli będziemy wytwarzać coraz więcej nieczystości, to zmiany opłat w przyszłości są nieuniknione.

 

Zmiana odbiorcy odpadów

Z kolei mieszkańcy gmin: Gostyń, Krobia, Pępowo i Pogorzela doczekali się zmian w kwestii usług, wiązanych z zagospodarowaniem transportu odpadów komunalnych. Od 1 lipca odbiór śmieci z ich nieruchomości  realizowany jest przez jarocińską spółkę „ZGO-NOVA”.

- Przetarg został rozstrzygnięty i firma z Jarocina realizuje teraz usługę w sektorze V przez kolejne pół roku. Nie sądzimy, żeby były jakiekolwiek kłopoty, ponieważ jest to spółka, która jakby wraca na rynek na teren naszych gmin - wyjaśnia Robert Lewusz, kierownik referatu gospodarki odpadami i ochrony środowiska w KZGRL.

Zmiana usługodawcy nastąpiła tylko w tych gminach, które należą do V sektora. W sumie w przetargu, ogłoszonym w maju przez KZGRL swoje oferty zgłosiły 4 firmy. Najdroższą propozycję przedstawiło konsorcjum z Wrocławia, które zaproponowało realizację usług za ok. 6,2 mln zł.  Spółka z Jarocina wyszła z najtańszą ofertą.

- Kiedy ogłaszamy przetarg na świadczenie usług, związanych z odbiorem odpadów, zawsze tutaj - w „gostyńskim” sektorze jest największa konkurencja. Tak jest od początku, kiedy istnieje KZGRL. Pamiętam przetargi, gdzie było nawet 6 ofert - dodaje Robert Lewusz.

Harmonogram odbioru odpadów dla 4 gmin z powiatu gostyńskiego, gdzie zmienił się usługodawca, pozostaje taki sam, jak ustalono dla 2021 roku.

Nie zmieni się za to odbiorca odpadów (a harmonogram tym bardziej) w sektorze IV, do którego należy gmina Poniec. Z posesji będzie tam odbierała śmieci leszczyńska spółka MZO. Świadczenie usług zaoferowała za blisko 1,5 mln zł. To i tak taniej, niż w I półroczu 2021 r.

 

KZGRL informuje, że w sprawach związanych z odbiorem odpadów można kontaktować się z firmą:

„ZGO-NOVA” Sp. z o.o., Witaszyczki ul. im. Mariusza Małynicza 1, 63-200 Jarocin

tel. 533 320 869 / e-mail: [email protected] / www.zgo-nova.pl

 

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.