Będzie więcej pieniędzy na program "Kolej Plus"
Informacje odnośnie programu „Kolej Plus”, którego celem jest zmniejszenie wykluczenia komunikacyjnego mieszkańców miast powiatowych i mniejszych, przekazano 20 kwietnia podczas konferencji prasowej w Janowie Lubelskim.Dzisiejszy dzień przedstawiciele rządu nazwali „świętem kolei”.
- Dzisiejszy dzień można nazwać dniem historycznym. Program "Kolej Plus" wchodzi w nową, decydującą fazę. Dzięki decyzji premiera, którą dzisiaj potwierdzi Rada Ministrów, program dostanie dodatkowy zastrzyk - zamiast 5,6 mld zł, ponad 11 mld złotych – wyjaśniał na konferencji prasowej Jacek Sasin, Minister Aktywów Państwowych.
Wszystko po to, by mieszkańcy mogli dotrzeć szybciej i łatwiej do szkoły, lekarza, pracy.
- (...) Mamy problemy gospodarcze, (...) ale musimy też stawiać cały czas na rozwój, po to, żeby setki miejscowości mogły się rozwijać normalnie, żeby mieszkańcy mogli się bez problemów komunikować. Wraca moda na kolej i bardzo dobrze, bardzo się z tego cieszę. Kolej jest tym środkiem komunikacji, który jest sprawny, szybki, bezpieczny, jednocześnie też przyjazny dla środowiska naturalnego. Bardzo dobrze, że ludzie wracają do podróżowania koleją - mówił premier Mateusz Morawiecki.
Zwrócił uwagę, że do 2015 roku „mieliśmy do czynienia ze zwijaniem torów kolejowych, połączeń kolejowych, z likwidowaniem dworców”.
- To była bardzo niewłaściwa strategia poprzednich rządów - stwierdził premier RP.
"Kolej Plus" także w Wielkopolsce. Będzie modernizacja linii kolejowej Gostyń - Kąkolewo
Program "Kolej Plus”, który zakłada odbudowę linii kolejowych ma być zrealizowany do 2028 roku. Jego ideą jest odtwarzanie połączeń kolejowych prowadzących z miejscowości liczących ponad 10 tysięcy mieszkańców do miast wojewódzkich.
- Program, za którym idzie wiarygodność realizacji. Wyremontowaliśmy ponad 400 stacji i przystanków kolejowych, blisko 300 dworców. Odbudowano już ponad 1300 km torów kolejowych, połączeń kolejowych - chwalił się premier Mateusz Morawiecki.
Minister infrastruktury Andrzej Adamczyk przypomniał, że program „Kolej Plus” powstaje przy współpracy z samorządami. Rządowe pieniądze mają być bowiem przekazane samorządom lub związkom metropolitalnym zainteresowanym odbudową infrastruktury kolejowej.
Podczas prezentacji planów inwestycji związanych z rewitalizacją i budową linii kolejowych (34 projekty w kilku województwach) okazało się, że wszystkie pięć wniosków zgłoszonych przez Wielkopolskę do programów "Kolej Plus" zostało zakwalifikowanych do realizacji. Prace mają toczyć się na 200 km wielkopolskich linii kolejowych. Powstanie zupełnie nowe połączenie Konin-Turek o długości 38 km, dodatkowo zmodernizowane zostaną linie Śrem-Czempiń (21 km), Czarnków - Rogoźno - Wągrowiec (64 km) oraz Międzychód-Szamotuły (56 km). My najbardziej jesteśmy zadowoleni z rewitalizacji linii kolejowej nr 360 Gostyń- Kąkolewo, liczącej 22 kilometry.
- Dzięki pracom w województwie setki tysięcy mieszkańców uzyskają bardzo dobre połączenie, dogodny transport kolejowy do i z Poznania - mówił Andrzej Bittel, sekretarz stanu w Ministerstwie Infrastruktury.
Komentarze (0)
Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.