Reklama

Wkrótce ul. Strzelecka w Gostyniu zamieni się w plac budowy. Starosta deklaruje: "nie będziemy paraliżować ruchu"

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor: | Zdjęcie: arch. gostynska.pl

Wkrótce ul. Strzelecka w Gostyniu zamieni się w plac budowy. Starosta deklaruje: "nie będziemy paraliżować ruchu" - Zdjęcie główne

foto arch. gostynska.pl

Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Wiadomości Zakładam, że jest to w tej chwili priorytetowe zadanie, jeśli chodzi o drogi powiatowe w gminie Gostyń – mówi Robert Marcinkowski, gostyński starosta o przebudowie ul. Strzeleckiej w Gostyniu. Kilka dni temu podpisano umowę z wykonawcą, a to oznacza, że radni powiatowi zgodzili się na dołożenie do inwestycji kolejnych pieniędzy.

Samorząd powiatowy 15 listopada 2022r. podpisał umowę na wykonanie robót związanych z remontem i rozbudową drogi powiatowej z Gostynia przez ul. Strzelecką do Brzezia.

Na pierwszy etap inwestycji umowa została podpisana. Drugi na razie pod znakiem zapytania 

Zakres prac obejmuje budowę kanalizacji deszczowej, modernizację chodnika (w tym powstanie ciągu pieszo-rowerowego), wykonanie nawierzchni na całej długości przebudowywanej drogi oraz utwardzenie poboczy frezem bitumicznym. To pierwszy etap zadania, w którym kompleksowy remont drogi powiatowej, biegnącej ul. Strzelecką w kierunku Brzezia zostanie przeprowadzony na odcinku do skrzyżowania z al. Niepodległości (nową drogą gminną, której budowa jest na finiszu). Wykonawcą inwestycji będzie lokalne przedsiębiorstwo drogowe „Drogbud”, które - zgodnie z umową - przebuduje drogę za 4 370 440 zł brutto.

Za to w budżecie powiatu gostyńskiego na 2022 rok na ten cel zarezerwowano 3 220 000 zł brutto (2 mln zł samorząd powiatowy otrzymał z rządowego programu). Na ostatniej sesji Rady powiatu Gostyńskiego rajcy zdecydowali o przyznaniu dodatkowych funduszy na to zadanie - 1 380 000 zł. Starosta gostyński podpisał z burmistrzem Gostynia porozumienie, ktore określa, że gmina Gostyń przekaże 1 100 000 zł na realizację I etapu inwestycji. 

Kolejny etap rzebudowy drogi w Brzeziu nie ruszy bez pieniędzy z zewnątrz

- Mamy podpisaną umowę z wykonawcą na kompleksowy remont drogi prowadzącej ul. Strzelecką w kierunku Brzezia do skrzyżowania z al. Niepodległości. Kolejnym etapem będą starania o pozyskanie środków zewnętrznych na realizację dalszej części projektu, czyli przebudowy drogi przez Brzezie w kierunku szkoły specjalnej – w ten sposób starosta gostyński Robert Marcinkowski tłumaczy zasady kontynuacji zadania.

Z tego wynika, że realizacja II etapu inwestycji będzie zależała od tego, czy i kiedy samorząd powiatowy pozyska fundusze zewnętrzne. Z pewnością jest to priorytetowa inwestycja na drogach powiatu gostyńskiego. Starosta gostyński podkreśla, że jako inwestor samorząd powiatowy jest już w tej chwili w pełni przygotowany, do jej realizacji, posiadając dokumentację, pozwolenie na budowę i wszystkie konieczne uzgodnienia.

 

- Ale trzeba powiedzieć wprost - ta inwestycja może być realizowana w sytuacji pozyskaniu funduszy zewnętrznych. Takie wnioski będziemy składać - być może pierwszy już w 2023 r. - po wcześniejszym uzgodnieniu tematu z gminą Gostyń, tak żeby ewentualnie rozpocząć te prace w 2024 r. Na sto procent nie jestem w stanie powiedzieć, czy inwestycja będzie kontynuowana. Wszystko będzie zależało od sytuacji finansowej samorządów w najbliższych miesiącach - powiedział Robert Marcinkowski.

Kiedy zacznie się I etap prac remontowych na ul. Strzeleckiej w Gostyniu?

Przekazanie placu budowy zaplanowano mniej więcej na 25 listopada 2022 r.. Termin wykonania zadania, zgodnie z umową, upływa 31 lipca 2023r..  

- Od przekazania firma realizująca zadanie ma 5 lub 6 dni na wejście na plac budowy. Wcześniej jednak wykonawca musi opracować projekt organizacji ruchu. Tego na razie nie dostaliśmy – informuje Tomasz Langner, kierownik referatu ds. dróg w Starostwie Powiatowym w Gostyniu. 

Inwestor, czyli samorząd powiatowy, przekonuje, że przekazanie placu budowy firmie, która będzie wykonywała kompleksowy remont ul. Strzeleckiej w Gostyniu nie jest równoznaczne z zamknięciem ruchu od ronda Czarnego Legionu w Kierunku Brzezia. Trzeba wziąć pod uwagę prace przygotowawcze, konsultacje itp.

- Trzeba liczyć się z tym, że droga będzie zamknięta tuż po nowym roku, chociaż istnieje możliwość, że nastąpi to wcześniej. Na pewno będzie możliwy dojazd do posesji. Osobiście nie chciałbym przed Bożym Narodzeniem robić zamieszania i zakłócać komunikację w tej części miasta i gminy. Do końca 2022 roku do sprawy podchodzimy ze spokojem – dodaje Tomasz Langner.

Zamkną drogę z Gostynia do Brzezia. Co z dojazdem do posesji przy ul. Strzeleckiej?

Władze powiatu gostyńskiego są świadome, że z punktu widzenia systemu dróg, ul. Strzelecka i dalej szosa przez Brzezie to ważny odcinek, nie tylko dla mieszkańców Gostynia czy Brzezia, ale także kierowców podróżujących do Ponieca.

- Dla nas najważniejsze jest, aby nie paraliżować ruchu w tej części miasta i powiatu, dlatego wstępnie uzgodniliśmy z wykonawcą, że prace na tym odcinku ruszą dopiero wtedy, kiedy zostanie oddana do użytku al. Niepodległości – deklaruje Robert Marcinkowski, gostyński starosta. 

Włodarz powiatu spotkał się z szefostwem firmy Drogbud, by porozmawiać o realizacji zadania. Wiele wskazuje na to, że odcinek od Ronda Czarnego Legionu przez ul. Strzelecką do Brzezia, przynajmniej na pewien czas, zostanie wyłączony z ruchu.

- Będą jednak zapewnione dojazdy do posesji i – co najważniejsze – wyłączenie drogi z ruchu odbędzie się dopiero wtedy, kiedy w pełni przejezdna będzie nowa droga gminna – aleja Niepodległości – podkreśla jeszcze raz Robert Marcinkowski.

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy