Reklama

Wicestarosta gostyński odsunięty od spraw szpitala. Podział obowiązków w zarządzie powiatu zmieniony

Opublikowano: Ostatnia modyfikacja:
Autor: | Zdjęcie: Agata Fajczyk

Wicestarosta gostyński odsunięty od spraw szpitala. Podział obowiązków w zarządzie powiatu zmieniony - Zdjęcie główne

Powiat gostyński. Wicestarosta Janusz Sikora nie nadzoruje już (z ramienia zarządu powiatu) spraw związanych z funkcjonowaniem szpitala w Gostyniu | foto Agata Fajczyk

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:

Przeczytaj również:

Wiadomości Powiat gostyński. Wicestarosta gostyński Janusz Sikora nie sprawuje już nadzoru nad SPZOZ w Gostyniu z ramienia zarządu powiatu gostyńskiego. Do kontroli finansowego funkcjonowania szpitala wyznaczono zewnętrzną firmę Formedis. - To jest niezwykle trudne, żeby prowadzić nadzór nad jednostką, którą nie można do końca nazwać jednostką organizacyjną powiatu - mówił starosta Robert Marcinkowski, na ostatniej sesji nadzwyczajnej Rady Powiatu Gostyńskiego.

W związku z faktem, że zarząd zdecydował o zmianie formuły nadzoru nad szpitalem,  nastąpiły również zmiany zakresu czynności poszczególnych członków zarządu. 

- (...) Finanse każdego DPS, każdej szkoły biegną przez budżet powiatu i widzimy, w jaki sposób następuje transfer tych środków, na jakich paragrafach jest księgowany i w jaki sposób są one rozliczane.W przypadku szpitala mamy do czynienia z sytuacją zewnętrznego płatnika. My jako zarząd na bieżąco tych pieniędzy nie jesteśmy w stanie monitorować. Problem pojawia się wtedy, kiedy tych pieniędzy zaczyna brakować, kiedy jest konieczność wsparcia w zakupach, w bieżącej działalności, albo pokrycia ujemnego wyniku finansowego - mówił starosta gostyński.

Zarząd uznał, że skoro SP ZOZ prosi o wsparcie, którego powiat nigdy nie odmówił i wystawia rachunek, to musi wiedzieć dokładnie, na co te pieniądze są przekazywane.

- Stąd nowe podejście do nadzoru nad szpitalem, wprowadzenie nowego podmiotu zewnętrznego, który dysponuje odpowiednimi narzędziami, fachowcami - wyjaśniał Robert Marcinkowski,

Jeśli chodzi o nadzorowanie funkcjonowania szpitala, zmiany nastąpiły również w samym zarządzie powiatu. Tymi sprawami nie zajmuje się już bezpośrednio  Janusz Sikora, wicestarosta gostyński.

- Przypisałem mu działalność związaną z funkcjonowaniem Powiatowego Urzędu Pracy. Zdecydowana większość tych kompetencji przeszła na mnie osobiście - mówił starosta Robert Marcinkowski.

W kontekście finansowo-ekonomicznym, w działalności kontrolnej nad SP ZOZ, włodarza powiatu ma wspierać radny Damian Walczak.

- Jako członek zarządu, a także skarbnik gminy Krobia to osoba, która doskonale zna się  na finansach publicznych - tłumaczył Robert Marcinkowski. 

Starosta gostyński na ostatniej sesji rady powiatu publicznie podziękował zastępcy za dotychczasową wieloletnią merytoryczną współpracę z SPZOZ w Gostyniu.

-  Ma sporo wiedzy merytorycznej, doświadczenia i na pewno angażował się bardzo mocno w sprawy szpitala. Ale przychodzi taki moment, czy to w życiu zawodowym, czy w misji społecznej, że trzeba dać szansę na nowe spojrzenie, na nowe otwarcie i tego typu działania zostały podjęte - podsumował włodarz powiatu gostyńskiego.

Niewykluczone, że w dalszej perspektywie dojdzie do zmian w składzie Rady Społecznej Szpitala.

 

Jak na informacje o zmianie formuły nadzoru nad funkcjonowaniem SP ZOZ w Gostyniu zareagował wicestarosta Janusz Sikora? Portal gostynska.pl był ciekawy, jak wicestarosta zareagował na decyzję starosty o przejęciu obowiązków nadzoru nad funkcjonowaniem szpitala? Czy czuje się odsunięty od kontroli nad szpitalem? Czy decyzja starosty może świadczyć o tym, że obowiązki nadzoru nad funkcjonowaniem, które pełnił dotychczas wicestarosta nie były w pełni wykonywane?

Oto odpowiedź Janusza Sikory:

Od wielu lat pełnię funkcję przewodniczącego Rady Społecznej szpitala i jednocześnie w swoim zakresie czynności miałem przypisaną współpracę z SPZOZ w Gostyniu.  Wspomagała mnie w tej współpracy, przede wszystkim w kwestiach ekonomiczno-prawnych pani Zuzanna Świerc, która jest analitykiem w zakresie funkcjonowania szpitali. 

Przez lata pracy angażowałem się na rzecz SPZOZ. Wspierałem modernizację głównego budynku szpitala i budowę nowego skrzydła, które okazało się bardzo ważne w kontekście walki z epidemią koronawirusa w naszym powiecie. Pilotowałem  proces powstawania Zakładu Opiekuńczo-Leczniczego w Gostyniu. Angażowałem się również na rzecz doposażania szpitala w niezbędny sprzęt medyczny,  w tym tomografu, zakupu ambulansów oraz organizacji trzeciego zespołu ratownictwa medycznego kontaktowanego przez NFZ, dzięki czemu na terenie powiatu stacjonują trzy karetki. Działania te przyczyniły się do polepszenia jakości świadczenia usług i bezpieczeństwa pacjentów. 

W związku z faktem, że Zarząd zdecydował o zmianie formuły nadzoru nad szpitalem i nawiązał współpracę  z nową zewnętrzną firmą „Formedis”, zostały dokonane zmiany  zakresu czynności poszczególnych członków zarządu. 

Starosta na ostatnim posiedzeniu sesji Rady Powiatu Gostyńskiego publicznie podziękował mi za dotychczasową bardzo merytoryczną współpracę z SPZOZ w Gostyniu. 

W dalszej perspektywie być może dojdzie do zmian w składzie Rady Społecznej. 

Będąc członkiem zarządu, w swojej pracy nadal zamierzam wspierać rozwój szpitala.

 

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy