Gostyński oddział Siron należy do WGPR, w której w sumie działa 70 ratowników, w 4 oddziałach: oprócz Gostynia - w Słupy, Gorzycach k. Kościana oraz w Ostrowie Wielkopolskim. Swoim zasięgiem obejmują powiaty województwa wielkopolskiego.
Ostatniego dnia stycznia 2025 r. grupa poszukiwawczo-ratownicza zorganizowała spotkanie podsumowujące działalność, które prowadził Dariusz Michalski, prezes stowarzyszenia. Ideą było również przybliżenie obecnym struktury, zasad i celowości działania ekipy poszukiwawczo-ratowniczej. Była to również świetna okazja do złożenia oficjalnych podziękowań sponsorom i wspierającym WGPR Siron Gostyń, stąd obecność osób prywatnych, właścicieli form, przedstawicieli służb oraz władz gminy i powiatu.
- Każdy z naszych oddziałów zarejestrowany w określonym miejscu, również prowadzi działania w ościennych powiatach i ościennych województwach. W 2024 roku braliśmy udział w około 150 akcjach poszukiwawczych. Posiadamy numer alarmowy, który jest czynny 24 godziny na dobę - przedstawiał prezes.
Podkreślał, że wyznaczany jest dyżurny ratownik, który cały czas monitoruje działanie telefonu. Stowarzyszenie WGPR Siron Gostyń oraz pozostałe zostały wpisane jako jednostki wspomagające państwowe ratownictwo medyczne.
Tak się składa, że w grudniu miała miejsce kontrola z urzędu marszałkowskiego właśnie pod kątem jednostek wspomagających, każdy oddział był osobno sprawdzany. Kontrola zakończyła się pozytywnie.
Akurat w dniu spotkania zarząd stowarzyszenia otrzymał raport z kontroli, który nie pozostawiał żadnych wątpliwości - WGPR Siron Gostyń jest stowarzyszeniem w 100 procentach przygotowanym do działań na wezwanie urzędu marszałkowskiego, jako wspierający ratownictwo medyczne. Urzędnicy byli pod wrażeniem przede wszystkim używanego systemu komunikacji, systemu alarmowania oraz dysponowania ratowników na akcje.
W roku 2024 nasze stowarzyszenie nasi ratownicy poświęcili około 7000 godzin na działanie poszukiwawcze, szkolenia, pokazy, prezentacje różnego rodzaju spotkaniach. Przy założeniu kosztu wolontariatu wyliczyliśmy, że przeznaczyliśmy na to około 600 000 zł. W tych pieniążkach nie ma wliczonych kosztów dojazdu, paliwa, amortyzacji sprzętu, gdyż jest to trudno wyliczane - mówił Dariusz Michalski.
Podczas spotkania zarząd, na wniosek koordynatora działań, postanowił wyróżnić ratowników:
- Tobiasz Ormiańczyka - 418 godzin przepracownych w 2024 r., udział w 81 zdarzeniach, prowadzi sekcję quadową, kluczową rolę pełni przy mobilnym centrum ratowniczym
- Kazimierza Stachowiaka - ratownik działa w stowarzyszeniu od niedawna, prowadzi sekcję dron, odegrał kluczową rolę przy mobilnym centrum ratowniczym, dzięki jego inicjatywie powstała infrastruktura umożliwiająca stały dostęp do internetu.
Komentarze (0)
Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.