Reklama

WAŻNE! Zmiany terminów składania wniosków za zapewnienie zakwaterowania i wyżywienia obywatelom Ukrainy

Opublikowano: Ostatnia modyfikacja:
Autor: | Zdjęcie: arch. gostynska.pl

WAŻNE! Zmiany terminów składania wniosków za zapewnienie zakwaterowania i wyżywienia obywatelom Ukrainy - Zdjęcie główne

zdjęcie poglądowe | foto arch. gostynska.pl

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:

Przeczytaj również:

Wiadomości Podmioty, w szczególności osoby fizyczne, które zapewniły zakwaterowanie i wyżywienie obywatelom Ukrainy powinny niezwłocznie składać wnioski o świadczenie pieniężne za zapewnienie zakwaterowania i wyżywienia obywatelom Ukrainy „40 zł”. Nastąpiły zmiany w terminach.

Ważna zmiana w terminach dla podmiotów, w tym osób fizycznych, które zapewniły zakwaterowanie i wyżywienie obywatelom Ukrainy, przybyłym na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej bezpośrednio z Ukrainy w związku z działaniami wojennymi prowadzonymi na terytorium tego państwa.

Ustawa z 8 czerwca 2022 r. o zmianie ustawy o pomocy obywatelom Ukrainy w związku z konfliktem zbrojnym na terytorium tego państwa (Dz.U. poz. 1383) reguluje m.in. przepisy dotyczące terminów składania wniosków o świadczenie pieniężne za zapewnienie zakwaterowania i wyżywienia obywatelom Ukrainy, w tym kwestie terminów składania niezbędnych dokumentów.

 • Formularze, które obejmują okres zakwaterowania do 30 czerwca 2022 r., można składać najpóźniej do 31 lipca 2022. Zatem jeśli wnioskodawca gościł u siebie obywateli Ukrainy np. do 13 czerwca, to wniosek może złożyć najpóźniej do końca lipca 2022 r.
Ważne!

Wnioski złożone z uchybieniem ww. terminu (po 31 lipca 2022 r.) pozostawia się bez rozpoznania.

 • W przypadku osób, które nadal zapewniają schronienie uchodźcom, będą one miały czas na złożenie wniosku o świadczenie pieniężne w terminie miesiąca od ostatniego dnia okresu objętego wnioskiem. Jeśli zakwaterowanie i wyżywienie zostanie zapewnione np. do 4 lipca 2022 r., to osoba wnioskująca o świadczenie ma czas na złożenie wniosku do 4 sierpnia 2022 r. Co ważne, wnioski złożone po terminie pozostaną bez rozpatrzenia.
 

 • Zmienione zostały również przepisy dotyczące osób, które przed 30 kwietnia 2022 r. zapewniły zakwaterowanie i wyżywienie obywatelom Ukrainy nieposiadającym numeru PESEL. Te osoby zobowiązane są złożyć wniosek o świadczenie pieniężne  najpóźniej do 15 lipca 2022 r.
Ważne!

Wnioski złożone z uchybieniem ww. terminu (po 15 lipca 2022 r.) pozostaną bez rozpoznania.

Wniosek winien być złożony na formularzu wniosku o świadczenie pieniężne na zapewnienie zakwaterowania i wyżywienia obowiązującym przed dniem 30 kwietnia 2022 r., określony Rozporządzeniem Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji z dnia 16 marca 2022 r. TUTAJ wniosek, Załącznik do wniosku (wymagany).

Kto może ubiegać się o świadczenie pieniężne w kwocie 40 zł za osobę dziennie?

Świadczenie przysługuje każdemu podmiotowi, w szczególności osobie fizycznej prowadzącej gospodarstwo domowe, który zapewni, na własny koszt, zakwaterowanie i wyżywienie obywatelom Ukrainy:  

 • przybyłym na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej w związku z działaniami wojennymi prowadzonymi na terytorium tego państwa,
 • posiadającym Kartę Polaka, którzy wraz z najbliższą rodziną z powodu tych działań przybyli na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej 

Za jaki okres przyznawane jest świadczenie?

Świadczenie jest przyznawane za okres faktycznego zapewniania zakwaterowania i  wyżywienia, nie dłużej niż za okres 120 dni od dnia przybycia obywatela Ukrainy na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej i jest wypłacane z dołu.

Przedłużenie okresu wypłaty świadczenia pieniężnego w wysokości 40 zł na okres dłuższy niż 120 dni może zostać przyznane za zapewnienie zakwaterowania i wyżywienia następującym obywatelom Ukrainy:

 • Osobom posiadającym orzeczenie o niepełnosprawności lub stopniu niepełnosprawności lub orzeczenie o całkowitej lub częściowej niezdolności do pracy lub niezdolności do samodzielnej egzystencji.
 • Osobom posiadającym dokument potwierdzający I lub II stopień niepełnosprawności wydany w ramach ukraińskiego systemu orzekania o niepełnosprawności.
Wówczas świadczenie przysługuje za ww. osoby niepełnosprawne, za osoby sprawujące nad nimi opiekę oraz za każde małoletnie dziecko tych osób.

 • Osobom, które ukończyły 60 rok życia (kobiety) albo 65 rok życia (mężczyźni).
 • Kobietom w ciąży.
 • Osobom wychowującym dziecko do 12 miesiąca życia.
 • Osobom samotnie sprawującym na terytorium RP opiekę nad trojgiem i więcej dzieci.
Wówczas świadczenie przysługuje za ww. osoby oraz  za każde małoletnie dziecko tych osób.

 • Małoletnim, którzy przybyli na terytorium RP bez opieki osoby sprawującej faktyczną pieczę nad nimi oraz małoletnim, którzy przed przybyciem na terytorium RP byli umieszczeni w pieczy zastępczej.
Wówczas świadczenie przysługuje za małoletnich, za opiekunów tymczasowych oraz za  wszystkie małoletnie dzieci opiekuna tymczasowego.

Wnioskodawca do wniosku dołącza załącznik w formie karty osoby przyjętej do zakwaterowania (dla każdej osoby oddzielnie), gdzie wskazuje imię i nazwisko osoby oraz jej numer PESEL. Wnioskodawca we wskazanych polach zakreśla dni, w których zapewniono zakwaterowanie i wyżywienie danej osobie. Oznacza to, że świadczenie będzie wypłacane za okres faktycznego zapewnienia zakwaterowania i wyżywienia za dni minione, nie dłużej niż za okres 120 dni. TU Wniosek

Ważne!

Świadczenie pieniężne przysługuje tylko w przypadku, kiedy wnioskujący nie otrzymał dodatkowego wynagrodzenia, w tym za wynajem.

 

 

 

 

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy