reklama

WAŻNE! Zakaz picia nieprzegotowanej wody w gminach Pępowo i Krobia. Bakterie w stacji uzdatniania

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor:

WAŻNE! Zakaz picia nieprzegotowanej wody w gminach Pępowo i Krobia. Bakterie w stacji uzdatniania - Zdjęcie główne

reklama
Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Wiadomości Międzygminny Związek Wodociągów i Kanalizacji Wiejskich w Strzelcach Wielkich wydał ważny komunikat. Okazało się, że jakość wody ze stacji uzdatniania w Krzyżankach pogorszyła się pod względem bakteriologicznym. Bez przegotowania nie mogą jej pić mieszkańcy niektórych miejscowości w gminach Pępowo i Krobia.
reklama

MZWiK w Strzelcach Wielkich za Państwowym Powiatowym Inspektorem Sanitarnym w Gostyniu poinformował, iż jakość wody z wodociągu publicznego Krzyżanki (gm. Pępowo) uległa pogorszeniu pod względem bakteriologicznym. Stwierdzono w niej obecność "bakterii grupy coli oraz ogólnej liczby mikroorganizmów w 22℃, po 72 godzinach inkubacji".

W związku z tym, że jakość wody przeznaczonej do spożycia z ujęcia w Krzyżankach na tyle odbiega od wymagań obowiązującego rozporządzenia ministra zdrowia, nadaje się do spożycia tylko po przegotowaniu. Woda bezpośrednio z sieci może być natomiast używana do celów sanitarnych.

Komunikat dotyczy mieszkańców miejscowości:

  • gm. Pępowo: Krzyżanki, Gębice, Krzekotowice, Skoraszewice, Magdalenki, Pępowo (cześć miejscowości – ul. Kobylińska, ul. Powstańców Wlkp. – połowa ulicy od strony m. Krobia), Anielin, Czeluścinek,
  • gm. Krobia: Chwałkowo, Posadowo, Potarzyca.

Chociaż - jak wskazuje związek - skażenie jest niewielkie, MZWiK w Strzelcach Wielkich, po otrzymaniu z sanepidu informacji o przekroczeniu bakteriologicznym, natychmiast rozpoczął proces dezynfekcji SUW w Krzyżankach i całego wodociągu. Chlorowanie może potrwać co najmniej dobę.

Proces ten może mieć wpływ na smak, kolor i zapach wody. O wynikach kolejnych badań wody z ujęcia w Krzyżankach, które sanepid ma uzyskać w piątek (5 lipca), mieszkańcy zostaną poinformowani w komunikacie.

Jakie konkretnie bakterie zanieczyściły wodę?

Bakterie grupy coli (total coliforms), jakie wykryto w wodzie ze stacji uzdatniania w Krzyżankach są grupą mikroorganizmów powszechnie występującą w środowisku naturalnym - w tym w wodach, w glebie, w materiale roślinnym oraz w przewodzie pokarmowym ludzi i zwierząt stałocieplnych.

Bakterie grupy coli, wykrywane w wodzie, mogą być zarówno pochodzenia kałowego, jak i środowiskowego. Niektóre z nich namnażają się w wodzie (szczególnie ciepłej), glebie i materiale roślinnym.

Bakterie grupy coli powinny być nieobecne w wodzie. Ich obecność w systemach dystrybucyjnych i zbiornikach wody może świadczyć o odradzaniu się populacji i możliwym wytwarzaniu biofilmu, bądź zanieczyszczeniu wody obcym materiałem, na przykład roślinnym lub glebą. Grupa ta, podobnie jak ogólna liczba mikroorganizmów, stanowi kryterium oceny czystości i integralności systemów dystrybucji wody, natomiast nie może bezpośrednio służyć za specyficzny wskaźnik kałowego zanieczyszczenia wody - informuje w komunikacie MZWiK w Strzelcaach Wielkich.

Za wskaźnik zanieczyszczenia kałowego wody pod uwagę brane są inne parametry, a mianowicie: Escherichia coli oraz Enterokoki. Powiatowy inspektor sanitarny w Gostyniu informuje, że w przeprowadzonych badaniach wody z SUW w Krzyżankach na dzień 2 lipca nie stwierdzono obecności Escherichia coli i Enterokoków, a liczba bakterii coli wynosiła poniżej 10 jtk (jednostek tworzących kolonię) w 100 ml wody. 

reklama
reklama
Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

reklama
Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy
reklama
reklama