Reklama

W tej wiosce jest rekord świata

Opublikowano:
Autor:

W tej wiosce jest rekord świata - Zdjęcie główne
UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:

Przeczytaj również:

Wiadomości

Ponad 5 mln zł Zakład Wodociągów i Kanalizacji w Gostyniu, w ciągu trzech najbliższych lat, zamierza wydać na inwestycje w Brzeziu.

- Może szokować ta informacja, ale wioska ta bije „rekordy świata”, jeśli chodzi o ilość rur azbestocementowych w sieci wodociągowej. W sumie ciągnie się tam 8,5 kilometrów tych rur (prawie tyle, ile w całym Gostyniu – przyp. red.) - wyjaśnia Jerzy Pogorzelski, prezes ZWiK w Gostyniu.Od 2018 r. w gminie Gostyń rozpoczyna się wymiana rur azbestocementowych na rury PCV w sieci wodociągowej. Tak wynika z Wieloletniego Planu Inwestycyjnego na lata 2018-2020, jaki prezes Pogorzelski przedstawił gostyńskim radnym. - Przepisy Unii Europejskiej nas do tego zmuszają. Zgodnie z wymogami do 2032 r. powinniśmy wymienić wszystkie rury azbestocementowe w sieci wodociągowej - wyjaśnia prezes. Zakład ma prawo pozostawić tego typu rury w ziemi, pod warunkiem, że nie będą eksploatowane. Szef gostyńskiej spółki wodociągowej zapewnia, że w Brzeziu inwestycje zamierza wykonać porządnie i do końca.

- Jeśli chodzi o wodociąg - to skupimy się na wymianie rur azbestocementowych, a przy okazji będziemy go modernizowali.Przede wszystkim zostaną założone rury PVC o większej średnicy od tych, które obecnie funkcjonują - mówi Jerzy Pogorzelski. - Zdajemy sobie sprawę, że ta wioska dynamicznie się rozwija i zachodzi taka potrzeba - dodaje podkreślając, że w 2019 roku zbudowany zostanie przy okazji brakujący odcinek kanalizacji sanitarnej.

Pracownicy ZWIK w Gostyniu potwierdzają, że w ostatnich latach w Brzeziu spadło ciśnienie wody. W wiosce funkcjonuje tylko jedna studnia głębinowa, która nie jest już w stanie „obsługiwać” całej miejscowości. - Część wody doprowadzana jest ze stacji uzdatniania w Czajkowie. Ale tam również są ograniczone możliwości. Rozwija się Czachorowo, strefa przemysłowa – wyjaśnia Jerzy Pogorzelski. - Jest duże zużycie wody, ona tak szybko płynie, że następuje spadek ciśnienia w rurociągu, który ma zbyt małą średnicę – dodaje. Problemy z niskim ciśnieniem wody w Brzeziu, według specjalistów ze spółki ZWiK w Gostyniu, miałyby się zakończyć po wykonaniu trzyletniego zadania, związanego z przebudową sieci wodociągowej. Dlatego mieszkańcy muszą uzbroić się w cierpliwość.

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE