Ostatnia taka sytuacja, jak informuje podkom. Monika Curyk, rzecznik prasowa Komendy Powiatowej Policji w Gostyniu, miała miejsce w miniony piątek, 17 maja 2024 r., późnym wieczorem.
Było już po godz. 20.00, kiedy podejrzenia dzielnicowego zostały skierowane na auto marki Volkswagen, poruszające się ulicą Starogostyńską w Gostyniu. Funkcjonariusz zatrzymał do kontroli auto typu bus. Jak się okazało, kierował nim 39-letni mieszkaniec Gostynia, który posiadał sądowy zakaz kierowania pojazdami.
Nieodpowiedzialny mężczyzna odpowie za niestosowanie się do wyroku sądu. Warto pamiętać, że złamanie zakazu prowadzenia pojazdów z art. 244 k.k. zagrożone jest karą pozbawienia wolności od 3 miesięcy do 5 lat.
Zgodnie z przepisami Kodeksu karnego, kierowca popełnia przestępstwo niezastosowania się do orzeczonego przez sąd zakazu prowadzenia pojazdów, wówczas, gdy zakaz prowadzenia pojazdów jest prawomocny, a kierowca pomimo tego nadal kieruje samochodem.
Co grozi za złamanie prawomocnego zakazu prowadzenia pojazdów?
Od 1 czerwca 2017 roku, weszła w życie nowelizacja kodeksu karnego, właśnie w zakresie złamania prawomocnego zakazu sądowego. W myśl tych przepisów kierowcy, którzy pomimo prawomocnego zakazu prowadzenia samochodów, nie stosują się do orzeczonego zakazu, mogą liczyć się z utratą prawa jazdy na okres od 1 roku do lat 15.
Warto też wiedzieć, że w takim przypadku sąd może także orzec wobec kierowcy karę pozbawienia wolności od 3 miesięcy do lat 5.
Komentarze (0)
Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.