Reklama

Proboszczowie w powiecie gostynskim nie zrezygnowali z procesji

Opublikowano: 1 czerwca 2021 11:50
Autor: | Zdjęcie: Bogdan Bujak

Proboszczowie w powiecie gostynskim nie zrezygnowali z procesji - Zdjęcie główne

Powiat gostyński. Boże Ciało w krobskiej parafii w 2020 r. | foto Bogdan Bujak

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:

Przeczytaj również:

Wiadomości Boże Ciało to święto ruchome i w Polsce jest dniem wolnym od pracy. Uroczystość Najświętszego Ciała i Krwi Pańskiej ustanowił dla całego Kościoła papież Urban IV w 1264 r. bullą "Transiturus". Święto obchodzone jest zawsze w czwartek po uroczystości Trójcy Przenajświętszej. "Covidowe" regulacje rządu nie zabraniają organizowania procesji.

Reklama

Katolicy w całej Polsce, w tym w powiecie gostyńskim już na początku czerwca obchodzić będą uroczystość Najświętszego Ciała i Krwi Chrystusa, potocznie zwaną w Polsce Bożym Ciałem. Tego dnia odbywają się tradycyjne procesje. Dla wiernych w tym dniu udział w procesji nie jest obowiązkowy. Obowiązkowe jest za to uczestnictwo we mszy świętej.

 

Boże Ciało to święto ruchome i w Polsce jest dniem wolnym od pracy. Uroczystość Najświętszego Ciała i Krwi Pańskiej ustanowił dla całego Kościoła papież Urban IV w 1264 r. bullą "Transiturus". Święto obchodzone jest zawsze w czwartek po uroczystości Trójcy Przenajświętszej. W 2021 r. wypada tydzień wcześniej niż w ubiegłym roku - 3 czerwca, w pierwszy czwartek miesiąca. Tego dnia odbywają się tradycyjne procesje do czterech ołtarzy. Święto ma czcić Jezusa Chrystusa obecnego w Najświętszym Sakramencie. Program duszpasterski Kościoła proponuje w 2021 r. następujące hasła przy poszczególnych ołtarzach: 1. Wieczerza, która przemienia życie; 2. Bez Boga na zawsze głodny; 3. Eucharystia, która leczy; 4. Wieczerza przełamuje samotność.

 

Regulacje rządu nie zabraniają

Obecne regulacje związane z pandemią, zawarte w rozporządzeniach Rady Ministrów, nie zabraniają zorganizowania procesji eucharystycznych. Poszczególne diecezje w Polsce wydały zalecenia w sprawie organizacji procesji Bożego Ciała ze względu na epidemię koronawirusa. Komunikat Archidiecezji Poznańskiej jest krótki, konkretny. Przypomina się w nim o konieczności respektowania stosownych rozporządzeń sanitarnych dotyczących zgromadzeń liturgicznych.

- Od 3 maja 2021 r. zgromadzenia organizowane w ramach działalności kościołów i innych związków wyznaniowych mogą się odbywać (...) - czytamy.

Dalej autorzy odwołują się obowiązujących obostrzeń, jakie powinny być przestrzegane, kiedy zgromadzenie odbywa się w budynkach i innych obiektach kultu religijnego: może znajdować się w nich, przy zachowaniu odległości nie mniejszej niż 1,5 m, nie więcej uczestników niż 1 osoba na 15 m2 powierzchni. Jeśli zgromadzenie odbywa się na zewnątrz (to dotyczy procesji i mszy św. poza świątynią), uczestnicy przebywają w odległości nie mniejszej niż 1,5 m od siebie. O 15 maja 2021 r. obowiązek zakrywania ust i nosa na świeżym powietrzu został uchylony.

W komunikacie opublikowanym na oficjalnej stronie diecezji kaliskiej zaapelowano, aby "nie rezygnować z tradycyjnych form liturgicznych z zachowaniem obowiązujących na ten dzień przepisów sanitarnych". Autorzy komunikatu podkreślili, że tam, gdzie jest to możliwe, celebrację mszy św. przed lub na zakończenie procesji należy zorganizować na zewnątrz kościoła.

 

Proboszczowie apelują i zalecają

W większości parafii archidiecezji poznańskiej czy diecezji kaliskiej procesje z okazji Bożego Ciała będą organizowane, niekonieczne na terenach przykościelnych. W powiecie gostyńskim świętowanie rozpoczyna się już w środę 2 czerwca uroczystymi nieszporami z procesjami przy kościele i wieczorną mszą św. Za to w czwartek przed południem (między godz. 10. a 11) można się spodziewać tradycyjnych, głównych procesji eucharystycznych, które przejdą ulicami poszczególnych miejscowości. Proboszczowie w ogłoszeniach parafialnych apelują do wiernych o dekorację domów na wyznaczonej trasie.

- By pokazać Jezusowi, jak bardzo cieszymy się z Jego obecności wśród nas - prosi  ks. kanonik Dariusz Bandosz, pod którego opieką znajdują się wierni z parafii w Pogorzeli.

Zalecają udział sztandarów i feretronów oraz dziewczynek sypiących kwiaty. Proszą też parafian o przynoszenie kwiatków dla dziewczynek przez całą Oktawę Bożego Ciała (jak w Krobi), „by mogły je ścielić Panu Jezusowi pod nogi”. Proszą również o przestrzeganie obostrzeń.

- Niech udział w procesji z zachowaniem wymogów sanitarnych będzie świadectwem naszej wiary i wierności Panu Bogu w tych trudnych czasach - zwrócił się do wiernych ks. Paweł Dąbrowski, proboszcz parafii pw. Ducha Świętego w Gostyniu.

Wyjątkiem w naszym powiecie jest parafia pw. Niepokalanego Serca Maryi w Piaskach, gdzie procesja będzie skromniejsza - po wieczornej mszy św. w parku przy kościele. Po uroczystym świętowaniu Bożego Ciała w czwartek, przez najbliższy tydzień katolicy obchodzą Oktawę Bożego Ciała. Wtedy codziennie (najczęściej wieczorem) organizowane są msze św. z nieszporami, połączone z procesjami dookoła kościoła.

 

 

BOŻE CIAŁO W POWIECIE GOSTYŃSKIM. Plan głównych procesji eucharystycznych

Gostyń

Gospodarzem tegorocznej uroczystości Bożego Ciała jest parafia pw. Ducha Świętego. I to właśnie z kościoła przy ul. Wrocławskiej, po mszy św. o godz. 9.30 wyruszy miejska procesja na gostyński rynek (ok. godz. 10.15). Wierni z 4 parafii (Ducha Świętego, bł. E. Bojanowskiego, z parafii farnej i świętogórskiej) przejdą ul. Wrocławską do ronda „Solidarności” i dalej na ul. 1 Maja, aby dojść na rynek, gdzie zostanie odprawiona polowa msza św. Pierwszy ołtarz stawiają parafianie Ducha Świętego. 

 

Krobia

- o godz. 10.00 - msza św. w kościele pw. św. Mikołaja, a po niej procesja do czterech ołtarzy na rynku, gdzie po procesji odbędzie się msza św. 

Borek parafia pw. Pocieszenia NMP

- ok. godz. 10.40 z sanktuarium pw. Pocieszenia NMP wyruszy Procesja Eucharystyczna do 4 ołtarzy: 1 - ul. Zdzież przy posesji pp. Obałek; 2 - ul. Zdzieska przy posesji pp. Galusińskich; - 3 ul. Zdzieska przy posesji pp. Szymaniaków; 4 - Rynek przy figurze Matki Boskiej. Tam błogosławieństwo Najświętszym Sakramentem na 4 strony świata i msza św. 

 

Poniec

- o godz. 10.00 procesja z fary na rynek do czterech ołtarzy. Msza święta przy czwartym ołtarzu (przy budynku urzędu miejskiego). 

 

Pępowo

- ok. godz. 9.45 msza św. w kościele a po niej procesja główna do 4 ołtarzy. Procesję  eucharystyczną w Boże Ciało przygotują parafianie z Czeluścina i Czeluścinka. Trasa jak każdego roku: z kościoła ul. Powstańców Wlkp., dalej ul. Orłonia, ul. bł. E. Bojanowskiego i do kościoła

 

Pogorzela

- o godz. 10.00 uroczysta msza św., której tradycyjnie przewodniczyć będzie ks. Leszek Woźnica z oratorium św. Filipa Neri ze Świętej Góry. Po mszy św. uroczysta procesja eucharystyczna wokół rynku do czterech ołtarzy. Wieczorem w Boże Ciało msza św. z nieszporami bez procesji o godz. 18.00

 

Piaski 

- o godz. 9.00 msza św., ale główna procesja Bożego Ciała zaplanowana jest po mszy św. o godz. 18.00 w parku przy kościele. Tam zostaną ustawione 4 ołtarze. W precesji ma uczestniczyć tylko obsługa liturgiczna, dziewczynki pierwszokomunijne będą sypały kwiaty. A parafianie pozostaną na miejscach, chociaż będą widzieć każdy ołtarz. 

 

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (2)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

  • 2 miesiące temu | ocena +1 / -1

    znawca

    Skąd wytrzasnęliście księdza Marka Bandosza? A w ogóle to on jest kanonik i tak trzeba go tytułować.

  • 2 miesiące temu | ocena +2 / -1

    Magdalena

    Bandosz jest Dariusz! Nie Marek. Proszę poprawić!