Reklama

Reklama

Zmieni się firma, zabierająca odpady. A co z podwyżkami opłat za śmieci w powiecie gostyńskim?

Opublikowano: sob, 19 cze 2021 15:00
Autor: | Zdjęcie: Adobe Stock

Zmieni się firma, zabierająca odpady. A co z podwyżkami opłat za śmieci w powiecie gostyńskim? - Zdjęcie główne

W powiecie gostyńskim, mieszkancy gmin, należących do KZGRL nie będą płacić większej stawki za odbiór i zagospodarowanie odpadów | foto Adobe Stock

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:

Przeczytaj również:

Wiadomości Powiat gostyński. Wkrótce nastąpi finalizacja przetargów na odbiór i zagospodarowanie odpadów z nieruchomości zamieszkałych objętych systemem Komunalnego Związku Gmin Regionu Leszczyńskiego, w II półroczu 2021 r. Po otwarciu ofert można stwierdzić, że w II półroczu 2021 firmy świadczące te usługi nieco „spuściły z tonu”, jeśli chodzi o koszty. Zarząd KZGRL nie podpisał jeszcze umów z wykonawcami. Wiemy na pewno, że w 4 gminach powiatu gostyńskiego zmieni się firma odbierająca odpady z nieruchomości zamieszkałych.

Reklama

- Wysoce prawdopodobne jest, że w tym roku nie będzie podwyżki stawek za odbiór odpadów komunalnych. To jest prawie pewne - informuje Eugeniusz Karpiński, przewodniczący zarządu w KZGRL. Po otwarciu ofert w przetargu na odbiór i zagospodarowanie odpadów komunalnych można stwierdzić, że w II półroczu 2021 firmy świadczące te usługi nieco „spuściły z tonu”, jeśli chodzi o koszty.  

Leszczyński związek jest na „ostatniej prostej”, jeśli chodzi o finalizację przetargów na odbiór i zagospodarowanie odpadów z nieruchomości zamieszkałych objętych systemem Komunalnego Związku Gmin Regionu Leszczyńskiego, w II półroczu 2021 r. Wiadomo, że komisja przetargowa 21 maja dokonała otwarcia ofert na realizację zamówienia. Pod względem świadczenia usług teren, na którym położone są gminy, należące do KZGRL, został podzielony na kilka sektorów. Mieszkańcy gmin Gostyń, Krobia, Pępowo i Pogorzela, które przypisano do sektora V, powinni spodziewać się zmian od 1 lipca. Odpady komunalne, wytwarzane w prywatnych, zamieszkałych posesjach będą odbierane przez innego przedsiębiorcę.

- Wszystko na to wskazuje. Jesteśmy już po przetargu i otwarciu ofert. Komisja przetargowa wybrała też wykonawców, ale nie nastąpiło jeszcze podpisanie umów. Cały czas trwa okres na składanie ewentualnych odwołań od decyzji o wyborze najkorzystniejszej oferty na odbiór i zagospodarowanie odpadów w II półroczu - wyjaśnia Eugeniusz Karpiński, szef KZGRL w Lesznie.

Najkorzystniejszą ofertę złożyła spółka ZGO Nova z Jarocina, a więc po nasze kubły i worki z odpadami segregowanymi będą przyjeżdżali pracownicy z firmy, która „obsługiwała” mieszkańców powiatu gostyńskiego jeszcze pół roku temu. Komisja Przetargowa wybierała usługodawcę, kierując się dwoma kryteriami: najniższa ceną oferowaną za świadczenie usług oraz terminem płatności. Jarocińska spółka ZGO Nova za  odbiór i transport odpadów zaproponowała 5.442.971,57 zł (w I półroczu KZGRL płacił do PGK Śrem 5 679 954 zł). Najdroższa oferta dla sektora V wynosiła 6.162.848,45 zł, a złożyło ją konsorcjum, w którym liderem była wrocławska firma, a uczestnikiem spółka ze Śmigla.

- Dla mieszkańców fakt, że inna firma będzie odbierała odpady komunalne sprzed posesji prywatnych nie powinien mieć znaczenia. Nie wyczują różnicy. Chcemy zostawić ten sam harmonogram odbioru odpadów. Nie wykluczamy ewentualnych zmian, ale tylko lokalnie. W odpowiednim czasie mieszkańcy zostaną poinformowani - tłumaczy szef KZGRL. 

W sektorze  IV, do którego przypisano gminę Poniec, nie zmieni się właściwie nic. Za odbiór i zagospodarowanie odpadów komunalnych z nieruchomości zamieszkałych w II półroczu 2021 r. nadal będzie odpowiadał Miejski Zakład Oczyszczania Leszno. Za świadczenie usługi KZGRL zapłaci do MZO 1.483.133,69 zł (w pierwszym półroczu usługa ta kosztowała 1.538.801 zł).

 

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (2)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

 • 5 miesięcy temu | ocena +0 / -3

  edek

  czyli znowu bedzie bałagan i rozwalone kosze bo tak było wcześniej. niech nie mówią, że odbiorcy nie odczują - znowu będziemy biegać za śmieciarzami, żeby łaskawie wzięli worki, odbieranie będzie przed 6.00 itd

  • 5 miesięcy temu | ocena +1 / -0

   marcin

   ja tam się cieszę ze wracają, srem bierze wszystko jak leci i po cholerę segregować. Sasiad sie chwalil ze zabrali mu prawie cały kubel gruzu w zmieszanych….