Kolejna odsłona kampanii "Kocham Polskę" także w Gostyniu
Młodzi nacjonaliści i patrioci uważają, że data 14 lutego jest szczególna nie tylko dla zakochanych par, ale również dla nich. W tym dniu działacze Młodzieży Wszechpolskiej rozdają plakaty, przypominając swoim rodakom, jak ważna jest miłość do Ojczyzny.W 2024 roku odbywa się 19. edycja ogólnopolskiej kampanii "Kocham Polskę", w której szczególną uwagą objęto tożsamość narodową. Akcja porusza tematykę flagi narodowej i szacunku do niej. W środę działacze Młodzieży Wszechpolskiej rozdali mieszkańcom Gostynia kalendarze z ilustracją, na której uchwycona została podniosła chwila, jaką jest wciąganie biało-czerwonej flagi na maszt. To symboliczne odniesienie do motta, jakie towarzyszy 19. już edycji ogólnopolskiej kampanii.
- To może wydawać się prozaiczne, ale ta chwila, kiedy flagę wciągamy na masz ma swoją symbolikę. Odwołuje się do tak ważnego aspektu, jak narodowa tożsamość (...). W obecnych czasach tożsamość narodowa jest coraz częściej jest wymazywana przez duże korporacje na rzecz wartości związanych z antykulturą - mówił Piotr Płociniczak, członek zarządu okręgu wielkopolskiego Młodzieży Wszechpolskiej podczas konferencji prasowej, zorganizowanej na gostyńskim rynku. Ubolewał, że w obecnej sytuacji politycznej poczucie tożsamości narodowej, poczucie jedności „gdzieś ucieka”. - Mówi się o skrajnej polaryzacji społeczeństwa, o tym, że naród polski podzielił się na 2 zwaśnione plemiona, które ze sobą rywalizują - uzupełnił.
Młodzież Wszechpolska w 2024 roku oddaje hołd AK i polskiej fladze
Piotr Płociniczak zaznaczył, że flaga polska symbolizuje również wartość niepodległości, za którą w Polsce trzeba było zapłacić bardzo wysoką cenę, była zwalczana i bardzo się poświęcano, by ją odzyskać. Przypomniał, że 82 lata temu - 14 lutego powołano do życia Armię Krajową (przemianowano Związek Walki Zbrojnej na Armię Krajową z rozkazu gen. Władysława Sikorskiego), która przyczyniła się do odzyskania niepodległego, suwerennego państwa.
- Chcemy oddać hołd AK-owcom, którzy ginęli i walczyli za naszą ojczyznę - powiedział Piotr Płociniczak.
Młodzi działacze apelowali, by przy okazji walentynek pomyśleć, jak ważną wartością jest jedność w narodzie.
- Kiedy tej jedności nie będzie, ucieszą się wszyscy, którzy nam jako Polakom źle życzą - przekonywał Piotr Płociniczak.
Co symbolizuje polska flaga? Co oznaczają kolory polskiej flagi?
Ze względu na poruszaną w tym roku tematykę w sztandarowej akcji Młodzieży Wszechpolskiej – „Kocham Polskę”, przypominamy symbolikę flagi narodowej.Polska flaga państwowa, ukształtowana przez stulecia od czasów średniowiecza, złożona jest z dwóch pasów poziomych: białego i czerwonego, a zatem zgodnie z prawidłami heraldycznymi – odnosi się do barw godła państwowego - białego orła w czerwonym polu. Pas górny – biały – oznacza białego orła zaś pas dolny – czerwony – pole tarczy herbowej.
Biały kolor symbolizuje czystość, niewinność i pokój, natomiast czerwony symbolizuje odwagę, męstwo i siłę. Kolor czerwony ma również historyczne znaczenie dla Polski, jako barwa używana w herbach polskich rodów szlacheckich.
Przez wieki polska flaga była symbolem walki o niepodległość i suwerenność. W czasach zaborów, kiedy Polska nie istniała jako niezależne państwo, używanie polskiej flagi było wyrazem protestu i sprzeciwu wobec zaborców.
Komentarze (0)
Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.